Plante necunoscute

mirela06

Active Member
Da. este aiuga si mai are si urechelnita .Pina acum 2 pl.medicinale .Aiuga este o tiritoare, buna antiinflamator bucal,antihemoroidal, pt. singerari, antidiareeic,inflamatie intestinala si extern pt rani. Se pot folosi citeva frunze si in salata. Minunate. :)
 

karmenutza

Member
Recunoasteti florile care imbraca acest balcon? L-am fotografiat in vara trecuta si imi plac. Nu stiu ce sunt. Muscate oare? Parca sunt cam ordonate...:?
 

iris

Active Member
Am gasit denumirea floriciunii. Se poate sterge postarea mea. Multzumesc.( Era o tufa de mahonia aquifolium )
 

IZA

Active Member
Mali, prima este o varietate de Alium,un fel de ceapa decorativa . Am vazut la sora mea la fel. Al doilea este un nemtisor cu floarea involta care este tare tare frumos. Mie nu mi-a rasarit nimic din tot plicul cu seminte :?
 

Mali_

Member
Prima este o bulboasa. Asta toamna am fost in Olanda si am luat foarte multi bulbi, pe care i-am plantat haotic. Ma gandeam ca poate este ixia. Este mica de inaltime. O sa incerc sa mai fac cateva fotografii. Se poate sa fie si allium, pentru ca stiu ca am avut si bulbi de allium si pana acum nu mi-au rasarit decat doua plante din varietatea mare.
Ma bucur mult ca al doilea este nemtisor. Asa il banuiam si eu, doar ca din fotografiile de pe net mi se parea ca nu prea seamana.
 
Sus