Plante de gradina si fluturi

aleynad

Active Member
Moderator
Cred ca fluturele respectiv se numeste "fluture cap de mort"(Acherontia atropos), deoarece daca-si deschide aripile pe partea din spate a corpului apare un desen ca un craniu
http://www.muckstein.com/galerie/displayimage-1210.html
Dar in afara faptului ca respectivul fluture e cam mare si urat, nu are nici o treaba cu oamenii. Este un fluture nocturn, care se hraneste cu nectarul florilor care se deschid seara ( in special regina -noptii).
 

fisulix

Member
Exact Aleynad, nu are nici o treaba cu oamenii, asa ca ar trebui sa nu avem nici noi vreo treaba cu ei (aviz speriosilor).
 

melimeli

Active Member
nu-i fluturele ala colorat pe care l-ai pus daniela :mrgreen: nu stiu daca au am pus poza corecta dar semana cu cel real foarte mult

am un var tare sadic :oops: asta e realitatea nu incep sa va insir aici cum chinuia( ex. pui de sobolan sau pisici)da fapt pot sa spun chestiile astea la trecut ,lucrurile sadice se patreceau cand eram copii eu aveam 10-12 ani pe atunci el ceva mai mare(acum e om la 40 ani nu mai face asa ceva)
 

melimeli

Active Member
fisulix a spus:
Exact Aleynad, nu are nici o treaba cu oamenii, asa ca ar trebui sa nu avem nici noi vreo treaba cu ei (aviz speriosilor).
nu ma convinge nimeni si nimic sa nu imi fie frica de tot felul de bazgani :( :rusine:
 

mymo

Active Member
Ne abatem de la subiect dar daca nu spun ceva si crap in 1000 de bucati :x
Meli,mi-as dori si eu o intalnire cu dragutul verisor....patentul si bricheta le aduc eu de acasa :evil:
 

melimeli

Active Member
mymo a spus:
Ne abatem de la subiect dar daca nu spun ceva si crap in 1000 de bucati :x
Meli,mi-as dori si eu o intalnire cu dragutul verisor....patentul si bricheta le aduc eu de acasa :evil:
cum am scris si mai sus.... nu mai e de actualitate :) asa ca il iertam :wink: :oops:
 

mirela06

Active Member
Pt. ca este primavara si incet,incet ...ma trezesc si eu,cumva,am hotarat sa va inseninez fruntile cu ....flori,gandacei si poezioare :D

Pe lalelele mele cre s-au corcit si acum am niste culori si soiuri aparte, cand le-am pozat ,am avut surpriza sa gasesc si...un tantar :D

http://mirela06.sunphoto.ro/lalele_si_cale/35863184



Un tantar nehotarat
de Mincu Nicoleta Mirela

Pe-o petala,stind la soare
Un tantar cam amarat,
De atata suparare
Nu stiu-n cap ce i-o venit!?

Sa m-arunc de-aici de sus!?
Sau de graba sa cobor?
Ca asa,azi, mi-am propus
Sa ma fac si cascador.

Si tot stand sa se gandeasca
Trece-un fluture apat,
- Ce faci,mai!!!Vremea-i frumoasa
Zboara! Ca de aia, aripile ti s-au dat!


Versurile mele pt.voi
:D
 

mirela06

Active Member
:D Multumesc fetelor.

Izaaa.Poate fiica ta ,iar ,sa-i recite doamnei o poezie noua si astfel sa fie elogiata.Apoi na....are poeta ei :D :D
 
Sus