Pistacia vera - fistic

adriantanase001

New Member
danero2004 a spus:
succes ca ai drum lung in fata , la mine sunt deja in pamant si mai am 2 de rezerva desi vad ca nu e necesar , dar ma gandesc sa nu fie cei 3 chiar toti baieti
Au deja 4 ani asa ca sper ca voi incepe sa vad ceva fructe peste 2-3 ani
Multumesc de urari,
Am la livada si arbori de fistic mai mari, altoiti. (cumparati). - cand o sa ajung o sa fac cateva poze.
Altoirea se face de obicei in anul 2 sau cand tulpina are min. 15 mm in diametru.
Nu stiu daca la anul (datorita ratei mici de crestere) dar peste 2 ani sper sa infloreasca.
Sunt curios cum arata arborii care au crescut in Romania, daca ai foto ar fi util.
Cum ai rezolvat problema cu drenajul ? Primavara asta cred ca nici un arbore de fistic nu ar fi supravietuit fara drenaj corespunzator, au fost precipitatii mult peste ce suporta radacinile unui fistic.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nu am poze la ei , poate o sa fac , drenaj nu e necesar la mine pentru ca oricum terenul e pe varful unui deala si nu sta ploaia la mine in curte prea mult , in rest asa mult cat a plouat nu a daunat
 

LadyBug

Well-Known Member
Ce ce mai aude, creste fisticul? Am reusit si eu sa comand 4f+1b din italia, dar nu stiu ce voi face cu ei cand vor ajunge, adica mi-e teama sa-i las afara peste iarna, ii voi tine in ghivece dar nu stiu cat de mari, ce-mi recomandati? Si nu mai stiu ce sol vrea, alcalin, cu nisip? Are cineva experienta in cresterea lor sa ne dea si noua sfaturi, va rugam frumos. Cand infloreste fisticul, primavara ca si piersicul?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Ce ce mai aude, creste fisticul? Am reusit si eu sa comand 4f+1b din italia, dar nu stiu ce voi face cu ei cand vor ajunge, adica mi-e teama sa-i las afara peste iarna, ii voi tine in ghivece dar nu stiu cat de mari, ce-mi recomandati? Si nu mai stiu ce sol vrea, alcalin, cu nisip? Are cineva experienta in cresterea lor sa ne dea si noua sfaturi, va rugam frumos. Cand infloreste fisticul, primavara ca si piersicul?
Buna, eu nu stiu cum se cresc aia altoiti dar ai mei din seminte trec orice frig fara probleme , doar unul am pierdut de la un Orbete ..au fost scumpi ?
 

LadyBug

Well-Known Member
Au fot si ei scumpi, dar mai scump a fost transportul, fac eu calculele cand ii primesc, ca poate primesc si ceva bonus (un citric, o atentie, ceva) :)
Dar ma ingrijorez ca nu stiu ce ghivece si de unde sa iau, cred ca vor fi si astea scumpe, trebuie si role dedesubt ca nu le voi putea cara odata incarcate cu pamant. Oare caldarile alea mari negre dintr-un fel de cauciuc foarte tare care se folosesc in constructii merg sau vor dauna fructelor (adica sanatatii celor care le mananca, sa nu iasa chimicale din materialul din care sunt confectionate). Eu deja visez la fructe si nici nu am vazut cum arata pomii si nici daca rodesc in ghiveci
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Au fot si ei scumpi, dar mai scump a fost transportul, fac eu calculele cand ii primesc, ca poate primesc si ceva bonus (un citric, o atentie, ceva) :)
Dar ma ingrijorez ca nu stiu ce ghivece si de unde sa iau, cred ca vor fi si astea scumpe, trebuie si role dedesubt ca nu le voi putea cara odata incarcate cu pamant. Oare caldarile alea mari negre dintr-un fel de cauciuc foarte tare care se folosesc in constructii merg sau vor dauna fructelor (adica sanatatii celor care le mananca, sa nu iasa chimicale din materialul din care sunt confectionate). Eu deja visez la fructe si nici nu am vazut cum arata pomii si nici daca rodesc in ghiveci
Alea de constructii da , sunt reciclate , alea speciale sunt facute sa reziste la UV
 

adrianam

Well-Known Member
Ai tai au inflorit pana acum, Danero?
Ma gandeam sa pun si eu cativa samburi la incoltit, am din aceia neprajiti. As avea ceva sanse sa rasara?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Inca nu , dar speranta moare ultima , au insa un ritm foarte lent , adica dupa x ani abia ajung la 1.5m
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Samburii ies in conditii delicate , putrezesc extrem de usor , au nevoie de o umezeala 50% in sol , nu mai mult , nu mai putin
 

adrianam

Well-Known Member
Mulțumesc de răspuns! Voi pune totuși câțiva dar nu-mi fac mari speranțe , ca eu nu prea am noroc la prins din semințe!:gandit:
Înseamnă ca trebuie sa caut de cumpărat! Dar sunt niste preturi! :nu stiu:
Cred ca renunt la cumparat si incerc numai din seminte!
 
Ultima editare:

LadyBug

Well-Known Member
Eu am reusit cu samburi odata, dar l-am killarit cu insecticid si apoi m-am lasat pagubasa deoarece am citit ca rodesc dupa 7 ani si nici nu sunt asa buni, plus ca sunt dioici, asa ca tb sa fie ambele genuri, sa ai noroc sa-ti iasa asa. Deci, in concluzie, e ca si cu merele padurete vis-a-vis de merele din pomii altoiti, cred ca nu merita osteneala sa iei nealtoiti, dar nu am de unde sa stiu sigur. La fel a fost cu citricii, am pus eu samburi de mandarin, portocal si lamai si au rasarit multi, i-am mai si dat dar nici pana in zilele noastre nu am vazut vreun fruct de la ei, desi ii am de vreo zece ani rasariti si au 2m inaltime.
LE: E adevarat ca sunt foarte scumpi, dar cat costa un kg de fistic nu ati vazut... pe mine ma oftica transportul, asta este exorbitant, si din Italia, si din Franta, din Anglia nu mai vorbesc!
 
Ultima editare:

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Anglia e ok , Italia si Franta e nasol
Pai uite poti sa recuperezi daca imi vinzi mie varful dupa plantare cand formezi coroana :rofl:
 

adrianam

Well-Known Member
Am gasit la cineva pe sunphoto cu 30 lei puietul. Zice ca ar fi autofertili.
Ce ziceti, sa incerc?
 

anknic

Active Member
@danero2004 iti mai aduci aminte ca acum 3 ani mi-ai trimis si mie un fistic? inca traieste...in ghiveci. anul asta parca m-as risca sa il pun in gradina...tu mai stii cumva cam cati ani ar avea?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Anca nu mai stiu , am avut atatea de rezolvat in anii astia ca nu le mai stiu ordinea , ideea e ca rezista fara probleme afara , sa vad cum fac rost de un altoi ca totusi sunt sanse ffff mari ca ce iese sa fie ori una ori alta. Dar iti trebuie rabdare caci maturizarea se vede ca se petrece cu incetinitorul , poate poate la anul ca asta inca nu da semne , nu stiu daca nu formeaza flori ca la kaki pe lastarii noi .
 

anknic

Active Member
pai poate is diferiti ai nostri si ne incuscrim :)

afara cam unde? soare, mai umbra...rezista la vanturi (ca la mine cam sunt), ca sa stiu pe unde sa-l infig.
 

LadyBug

Well-Known Member
Se pare ca nu au fost seriosi, mi-au intors acum banii, dar mai trebuie inca 25 euro, le-am spus ca mi-au mai cerut 25 de euro dupa prima plata. Si mai nasol e ca tocmai acum a scazut euro, deci voi pierde bani aiurea, am mai patit-o, ce naspa e cu bancile astea...
Iac-asa am ramas fara fistic...
A-propos de Brico, zicea careva ca a vazut fistic in Brico, am vazut si eu dar nu era pistacia vera, ci lenticus, ala e bun pentru ca are sacazul aromat, am luat unul mic si l-am tinut in gradina, primul an a fost OK, dar acum nu cred ca mai traieste.
 
Sus