Phoenix dactylifera

anaelis

Member
Am cumparat seminte de phoenix canariensis...ma puteti ajuta cu informatii cum sa le pun ca sa dea rezultate? nu am mai plantat seminte niciodata...multumesc.
 

cataliny

Member
Gasesti raspunsuri la sectiunea : Palmieri din seminte sau Curmali din samburi.
Chiar multe raspunsuri.
 

AMNERIS_02

Member
cu seminte de phoenix canariensis am muscat-o si eu. am cumparat din Mallorca mai multe plicuri cu seminte, printre care si phoenix canariensis cu 2,5 e parca 4-5 seminte fara sa imi dau seama ca sunt "banalii" curmali care sunt si la noi ca fructe zaharisite. asa ca in loc sa dau banii pe o gramada de curmale zaharisite care aveau si seminte, am cumparat semite. :rofl: in orice caz, am pus la incoltit si unele si celelalte, mi-au incoltit chiar daca nu le-am pus pe toate in apa peste noapte asa cum este recomandat. in rest trebuie rabdare multa, la mine le-a mers bine la soare cand au crescut putin si grija la radacini cand devine prea mic ghiveciul.
 

mihai_c

Member
Faci o confuzie: curmalii banali sunt Phoenix dactylifera, o specie diferita de Ph. cananariensis.

AMNERIS_02 a spus:
cu seminte de phoenix canariensis am muscat-o si eu. am cumparat din Mallorca mai multe plicuri cu seminte, printre care si phoenix canariensis cu 2,5 e parca 4-5 seminte fara sa imi dau seama ca sunt "banalii" curmali care sunt si la noi ca fructe zaharisite. asa ca in loc sa dau banii pe o gramada de curmale zaharisite care aveau si seminte, am cumparat semite. :rofl: in orice caz, am pus la incoltit si unele si celelalte, mi-au incoltit chiar daca nu le-am pus pe toate in apa peste noapte asa cum este recomandat. in rest trebuie rabdare multa, la mine le-a mers bine la soare cand au crescut putin si grija la radacini cand devine prea mic ghiveciul.
 

AMNERIS_02

Member
da, ai intradevar dreptate. mereu am crezut ca sunt unul si aceeasi specie. sunt din aceeasi familie dar diferiti . Acum sa astept sa vad diferenta. :rofl: semintele nu le-a plantat separat insemnand ce tip este. au iesit care au vrut . ce am deja planta mare pot doar pune poza sa imi spuneti atunci din ce specie este, nu?
 

mihai_c

Member
Sunt specii diferite ale aceluiasi gen, asadar apropiat inrudite. Nu cred ca ii ai suficient de mari ca sa faci diferenta intre ei. :)

AMNERIS_02 a spus:
da, ai intradevar dreptate. mereu am crezut ca sunt unul si aceeasi specie. sunt din aceeasi familie dar diferiti . Acum sa astept sa vad diferenta. :rofl: semintele nu le-a plantat separat insemnand ce tip este. au iesit care au vrut . ce am deja planta mare pot doar pune poza sa imi spuneti atunci din ce specie este, nu?
 

AMNERIS_02

Member
unul are vreo 8 ani , crecut de mine din seminte si este destul de mare. restul intradevar nu sunt diferiti. fac o poza maine si poate ma lamuresti ce este, chiar nu stiu.
 

AMNERIS_02

Member
da, washingtonia sunt si in stanga si in dreapta. i-am crescut din seminte cu o rata de 100 % de succes si au cam 4 ani. cel din mijloc?
 

anaelis

Member
AMNERIS_02 a spus:
da, washingtonia sunt si in stanga si in dreapta. i-am crescut din seminte cu o rata de 100 % de succes si au cam 4 ani. cel din mijloc?
nu inteleg prea bine poza ce e cel din mijloc...care tip de phoenix :)
 

mihai_c

Member
Foarte greu, daca nu imposibil sa-ti dai seama dintr-o imagine la o planta asa de mica si crescuta in conditii de apartament/ghiveci exact ce specie este.
 

AMNERIS_02

Member
am pus mai multe feluri de seminte, fara sa marchez care din ce plicutele le-am luat . credeam ca ma voi descurca
acum degeaba am pastrat plicurile, daca nu stiu ce sunt :rofl:
au crescut in aer liber, dar in ghiveci
 

mihai_c

Member
Depinde si ce seminte ai pus: intre un Sabal si un Phoenix faci lejer diferenta chuiar cand sunt mici, in schimb intre 2 specii de Phoenix sau intre Phoenix si Jubaea chilensis sa zicem o sa-ti fie mult mai greu.
 

mymo

Active Member
Trebuie musai sa le schimb pamantul,ce ziceti pamant de la padure amestecat cu nisip merge?
 
Sus