Phalaenopsis

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
http://picasaweb.google.com/sarselia/PhaleInflorite#

am si eu cateva phale cu care ma mandresc..
atata doar ca de atunci sunt mamica de mai multe orhidee numai ca le astept sa infloreasca si vi le voi arata.

v-am pupat
Faine phale.....Felicitari!Sper sa te bucuri mult timp de ele. :)
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos!

Le iubesc tare tare mult si cand vor inflori toate vi le voi arata!


numai bine!
 

elenarares

Member
Ena ,si cu tijele ce ai facut ?La ale mele s-au dus florile de prin august ,dar nu le-am taiat tijele ,si acum nu stiu ce sa fac ?
Nici nu le-am schimbat pamantul ,dar asta nu ar fi o problema,ca s-ar rezolva ,dar nu stiu daca tijele se usuca pana la urma singure.
 

Kati

Active Member
Elenarares, daca tijele nu se usuca, lasa-le in pace, mai mult ca sigur vor aparea pe ele tije secundare la un moment dat.
Unele dintre phale, pe care le luasem in iunie, deja mi-au facut tije secundare si au flori pe ele. Daca phala se hotaraste ca nu mai vrea sa tina tija, o sa se usuce, totul depinde de moftul plantei :wink:
 

ena

Member
elenarares a spus:
Ena ,si cu tijele ce ai facut ?La ale mele s-au dus florile de prin august ,dar nu le-am taiat tijele ,si acum nu stiu ce sa fac ?
Nici nu le-am schimbat pamantul ,dar asta nu ar fi o problema,ca s-ar rezolva ,dar nu stiu daca tijele se usuca pana la urma singure.
Celor la care nu s-au uscat tijele, le-am taiat cam de la am treilea-al patrulea nod. Doua au scapat si acum au boboci in varf. Nu mai pot sa le tai...
 

elenarares

Member
Multumesc fetelor pentru raspunsuri,ideea este sa ma rabdare cu ele,sa vad de unde cumpar aceasta rabdare ,ca si pe violete stau ciorchine sa vad cand la dau boboci.
 

elenarares

Member
Multumesc Andreia pentru sustinere,dar tare mie frica sa nu fac vreo greseala ,sa le ud prea mult de exemplu ,ca am mai pierdut o groaza din cauza asta.
Bafta si tie din tot sufletul
 

andreiacamelia

Active Member
Elena, si eu sunt in acelasi stadiu ca si tine. Adica incepatoare in ale Orhideelor. Incurajarea nu stica. Asa ca, noroc si sa ai grija de ele!
 

diana999

Active Member
superba floare.parerile vad ca sunt impartite.unele au spus ca este o planta pretentioasa.la cat e de frumoasa tot imi iau una :D
 

IRINA2714

Member
diana linistita poti sa iti iei
phale nu e o orhidee pretentioasa
e cel mai usor de ingrijit si necesita conditii minime iar floarea tine foarte mult timp
 

elenarares

Member
Asa este ,la mine au ramas fara flori din august si nu se simte nimic ,

cred ca au 6 luni pauza ,3 luni in care isi formeaza tija si aproximativ 3luni cat tin florile si gata anu'.
 

diana999

Active Member
e super daca le-ai luat la reducere.maine merg si eu sa-mi cumpar :D abia astept.eu din pacate nu prea am rabdare...
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus