Phalaenopsis probleme

CristianG

Well-Known Member
Buna tuturor !Am primit aceasta orhidee in septembrie 2015 si pana in ziua de azi e plina de flori in schimb are frunzele foarte palide...ce ma sfatuiti ?multumesc !
Din păcate, unele frunze sunt arse de soare...Orhideea stă în soare la fereastră? Are semne de viroze, arsuri....Poate are probleme și cu rădăcinile. Fă o poză la rădăcini să vedem cum stă planta cu ele...:-)
 
Ultima editare:

CristianG

Well-Known Member
Mai doresc sa va intreb in legatura cu o alta orhidee care nu ii mai incap radacinile in vasul original,sa cumpar unul mai mare?si cand sa o replantez dupa trecerea florilor?
De obicei, se cumpără un alt ghiveci o idee mai mare...În orice caz, nu prea mare ca să nu cumva să putrezească rădăcinile atunci când planta este udată. Operația de transplantare, se face de obicei când orhideea nu are flori. Această operație se poate realiza doar în condițiile în care rădăcinile au probleme. Cu riscul de a pierde florile, se recomandă transplantarea de urgență în alt substrat. Planta nu se va uda deloc cel mult 10 zile, depinde oricum de umidititatea din cameră, balcon....
 

Andrea

New Member
Din toate orhideele mele e singura care o duce extrem de bine,nu am avut probleme cu ea,se dezvolta foarte mult ,are radacini foarte groase si foarte multe ,pur si simplu mi-a spart ghiveciul nu mai au loc deloc ,sunt inghesuite si de aceea vroiam sa ii schimb ghiveciul.
 

CristianG

Well-Known Member
Din toate orhideele mele e singura care o duce extrem de bine,nu am avut probleme cu ea,se dezvolta foarte mult ,are radacini foarte groase si foarte multe ,pur si simplu mi-a spart ghiveciul nu mai au loc deloc ,sunt inghesuite si de aceea vroiam sa ii schimb ghiveciul.
În aceste condiții necesită transplantare...;-):-)
 

yo_man

Active Member
Din toate orhideele mele e singura care o duce extrem de bine,nu am avut probleme cu ea,se dezvolta foarte mult ,are radacini foarte groase si foarte multe ,pur si simplu mi-a spart ghiveciul nu mai au loc deloc ,sunt inghesuite si de aceea vroiam sa ii schimb ghiveciul.
Poti sa pui o poza cu orhideea care a spart ghiveciul? Chiar sunt curioasa cum arata și câte rădăcini are. :)
 
Ultima editare:
Sus