Phalaenopsis part 4

Adri

Active Member
Adri ce super! Pacat ca nu se poate observa prea clar cum a crescut puiul. ai grija cand o uzi sa nu ramana apa intre frunze, la pui. :)
Io_man,am ddescoperitde unde vine tija! Este de fapt o tija normală dar buclata printre rădăcini săracă. ...orchideea are prea mult substrat și de abia am reușit sa văd ce este acolo. Dar puiul este mic,are două frunze și acum mai iasă una răsucita. O să o ud prin scufundare să ni omor puiul.20151106_181149.jpg
 

Adri

Active Member
Io_man,am ddescoperitde unde vine tija! Este de fapt o tija normală dar buclata printre rădăcini săracă. ...orchideea are prea mult substrat și de abia am reușit sa văd ce este acolo. Dar puiul este mic,are două frunze și acum mai iasă una răsucita. O să o ud prin scufundare să ni omor puiul.Vezi atașament 469
1446840060153.jpg
Să-ți trăiască hărnicuțele, Adri!:openrose:
În a 3-a poză de sus este o nouă rădăcină, restul sunt tije.
Astăzi am descoperit și eu o mulțime de tije la ale mele.M-a luat prin surprindere, nu mă așteptam să apară așa repede, acum 3 zile erau doar 3 sau patru cu noi tije.
Bună seara,Victor! Spre bucuria mea și cea ddespre care spuneai că este o rădăcină, este tot o tija:dans:
 

victor

Active Member
Mulțumesc, Adri!:openrose:
Mai sunt și altele cu tije, dar sunt abia mijite, curios că majoritatea fac câte 2 tije.
Da, acum se vede clar, este o mândră de tijă!:)
 

Adri

Active Member
Mulțumesc, Adri!:openrose:
Mai sunt și altele cu tije, dar sunt abia mijite, curios că majoritatea fac câte 2 tije.
Da, acum se vede clar, este o mândră de tijă!:)
Bucurie mare când fac cate două tije! Eu crede,doar cred...că o să am keiki! Cred....sau sunt obsedată să am?!!:wink::D
 

Teoctavia

New Member

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Cat de mari sunt radacinile keikilor ca eu nu prea imi dau seama din imagini?
Teoretic, desprinzi cu un cutit foarte ascutit si sterilizat prin flacara punctul in care keiki e fixat pe orhideea mama. Nu vad de ce sa pierzi orhideea mama daca operatiunea de desprindere e facuta cu multa grija si delicatete. Totul e sa ai radacini viabile suficient dezvoltate ale keiki-ului
Multa bafta!

later edit: parca ziceai ca are tija florala? Eu nu as desparti acum pentru ca vei compromite tija.
 

victor

Active Member
Îmi pare rău că nu am văzut postarea ta, Teoctavia!:openrose:
Eu nu recomand la nimeni să divizeze puii bazali.
Cel mai bun lucru care se poate face, este să se schimbe vasul atunci când rădăcinile stau prea presate în vas.
Imaginați-vă ce frumos va arăta planta atunci când va avea tije și de la pui, dar și de la planta mamă.
 

adrianam

Well-Known Member
Ma insel eu sau se vede ca cea mare are picior si palarie?
Este nevoie de o poza mai clara daca s-ar putea!
 
Ultima editare:

Adri

Active Member
Mai clară de atat nu iasă!
Eu cred că sunt ceva ciuperci de mucegai. Am spart o bucățică din pet și am scos ceva umed,puțin transparent,ce parea a fi din cauza mucegaiului. Păcat că nu am făcut poză. ...atunci nu mi-am dat seama!
Astăzi au 9 zile de când nu le-am udat......am zis să le mai las puțin ca mi se părea substratul prea umed. La 3 le-am schimbat substratul,dar la asta nu pot să umblu fiindcă are o ramificație și sper să facă și un keiki. Și planta, frunzele, sunt afectate de ceva,da acum a dat rădăcini noi și cred că își revine.20151102_145045.jpg
 

victor

Active Member
Bună, Adri!:openrose:
Este vorba de ciuperci, a fost umezeală în exces.
Orice transplantare provoacă plantei un stres enorm.
Ca să poți efectua transplantarea fără să afecteze vegetarea acelei ramificații și a plantei în general, trebuie să faci un tratament foliar cu AMARGEROL.
Acest tratament se face după transplantare, apoi se repetă la 2 săptămâni.
Noul substrat să fie umezit, pentru o așezare fermă a rădăcinilor.După transplantare nu mai uzi planta cam 10 zile.
Vechiul substrat trebuie aruncat.
Succes!
 

Adri

Active Member
Bună Victor! Am înțeles.......mulțumesc mult pt ajutor! O zi frumoasă.
Victor,am căutat cum se numește în franceză acest produs și îmi arată tot AMARGEROL! Dacă as fi în Ro,ar fi mult mai ușor să găsesc produsele. Sper să găsesc cum se numește în franceză.
 

victor

Active Member
Dacă nu găsești acest produs în Franța, întreabă vânzătorul din farmacia fitosanitară dacă au un produs care elimină stresul, fie că este cauzat de transplantare, expunerea plantei la temperaturi prea ridicate sau prea scăzute, etc.Sunt sigur că există astfel de produse în orice țară din UE și nu numai.
Ideea e să fie eliminat stresul.Eu ți-aș recomanda să aplici și un tratament foliar cu un nutrient echilibrat(NPK), în care valorile să fie aproximativ egale.
Acest tratament poate fi efectuat concomitent cu Amargerol(verifică dacă sunt compatibile)
Dacă produsele nu sunt compatibile, tratamentele le faci separat.
 
Sus