Phalaenopsis part 4

Adri

Active Member
Vezi atașament 411 1446567853685.jpg 1446567927838.jpg 20151102_145045.jpg Yupii....mi-am resetat telefonul si am reusiiiit!
Acum pot sa impartasesc cu voi bucuriile mele.
Ele sunt cele afectate....dar frumzele sunt groase si tari!
Ultima a facut chiar si tija pe tija veche. Multumesc anticipat pt parerile voastre:)
 

Adri

Active Member
Asta nu s-a incarcat in prima parte.....e plina de radacini noi si frunzele sunt"beton";-)20151103_094324.jpg
 

Adri

Active Member
Am avut poze cu toate inflorite...o cascada de flori ...dar din pacate am resetat telefonul si am pierdut pozele.
Poate le mai am pe watshapp!
Un galbena s-au uscat tijele si sotul a aruncat-o la gunoi:cry:dar am ramas cu amintirea ei!
Printzesa mea cea mare a facut un tablou cand era inflorita:inlove:1446569883139.jpg
 

victor

Active Member
Să-ți trăiască hărnicuțele, Adri!:openrose:
În a 3-a poză de sus este o nouă rădăcină, restul sunt tije.
Astăzi am descoperit și eu o mulțime de tije la ale mele.M-a luat prin surprindere, nu mă așteptam să apară așa repede, acum 3 zile erau doar 3 sau patru cu noi tije.
 

Adri

Active Member
Să-ți trăiască hărnicuțele, Adri!:openrose:
În a 3-a poză de sus este o nouă rădăcină, restul sunt tije.
Astăzi am descoperit și eu o mulțime de tije la ale mele.M-a luat prin surprindere, nu mă așteptam să apară așa repede, acum 3 zile erau doar 3 sau patru cu noi tije.
Multumes Victor,si eu am banuit ca este radacina dar azi am observat ca e tija,sper sa nu ma insel! Maine,poimaine imi dau seama mai bine. La cea bolnava care a facut tija pe tija veche,are ceva umflat chiar dedesubt de unde a iesit tija si eu tot sper ca face un keiki...imi doresc tare mult20151103_094816.jpg
 

Adri

Active Member
Să-ți trăiască hărnicuțele, Adri!:openrose:
În a 3-a poză de sus este o nouă rădăcină, restul sunt tije.
Astăzi am descoperit și eu o mulțime de tije la ale mele.M-a luat prin surprindere, nu mă așteptam să apară așa repede, acum 3 zile erau doar 3 sau patru cu noi tije.
Victor,ce ai putea sa-mi spui desprea cele cu petele alea besicate pe frunze?!
Sa te bucuri de harnicutzele tale si sa fie sanatoase!
 

IoanaC

New Member
Astazi la servici am avut o surpriza cu una din orhidee, se pare ca face o floare 2 in 1 :) Voi ati mai vazut pana acum?
IMG_20151103_141604.jpgIMG_20151103_141610.jpg
 

IoanaC

New Member
Orhideea nu e mea, e in floraria in care lucrez :) In orice caz, ma bucura zilnic. Cand infloreste de tot am sa-i mai fac poze sa va arat, acum era in faza de boboc semideschis.
 

IoanaC

New Member
In fiecare zi imi vine sa iau ceva acasa :D Totusi, avand in vedere preturile destul de piperate, pana acum am luat doar o orhidee parfumata cu florile pe trecute, despre care povesteam saptamana trecuta cred. De-acum astept rabdatoare sa infloreasca din nou si incerc sa ma abtin sa mai cumpar si altele :)
 

Adri

Active Member
In fiecare zi imi vine sa iau ceva acasa :D Totusi, avand in vedere preturile destul de piperate, pana acum am luat doar o orhidee parfumata cu florile pe trecute, despre care povesteam saptamana trecuta cred. De-acum astept rabdatoare sa infloreasca din nou si incerc sa ma abtin sa mai cumpar si altele :)
Sa iti infloresca catmai curand:openrose:
 

Adri

Active Member
Ajutoor!!! La mini phala mea care are si o tija și mai la una care am salvat-o de la o prietena s-au îngălbenit frunzele pe margine. Ce ar putea să fie?20151105_082603.jpg20151105_082343.jpg
 

victor

Active Member
Bună, Adri!:openrose:
Se pare că planta ta duce lipsă de magneziu.
Sulfatul de magneziu(sare amară)este cel mai eficient, dar poți întreba în fitofarmacii ce nutrient au pe bază de magneziu.
În pozele mele se vede că frunzele au multe pete albe.Sunt de la sulfatul de magneziu, pe care îl aplic foliar.
Diluția este de o lingură de sare la 2l de apă.
 

Adri

Active Member
Buna Victor și mulțumesc din suflet pentru ajutor! :) Sper să nu afecteze tija florala! O zi frumoasă:hi:
 

Adri

Active Member
20151106_171309.jpg Dragii mei. ..azi am primit o phala,nici mini,da nici mare...între!
Tare simpatică și am constatat că are două frunzulițe micuțe bazale,care de fapt este un puiuț cu tija și 3 boboci care erau prinși sub rădăcini! Am reușit să-i scot la suprafață și doi s-au și deschis:openrose::dans:
20151106_171329.jpg
 

yo_man

Active Member
Adri ce super! Pacat ca nu se poate observa prea clar cum a crescut puiul. ai grija cand o uzi sa nu ramana apa intre frunze, la pui. :)
 
Sus