Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Mihaella

Member
danya a spus:
Mihaella a spus:
tot in Hornbach am gasit orhi la reducereeee si m-am gandit sa o gazduiesc acasa! i se rupsese tija, de undeva de la mijloc, dar frunzele si radacinile sunt sanatoase, eu ma gandesc ca o sa faca flori mai incolo, voi ce credeti?
dragelor, ce sa fac cu tija rupta? sa o las asa, rupta de la mama-natura sau sa o tai cu foarfeca :?:
Cat costau, de curiozitate?
Am dat 15 lei, la jumatate fata de pretul normal. Mai aveau phale la reducere, dar aratau ciudat, aveau pete gri pe flori :? , oare de ce fac pete din astea?
 
Da, au cam 7,5 cm. Le-am masurat cu rigla. Eu habar nu aveam ce fel de flori o sa aiba, pentru ca am luat-o fara. Avea doar tija cand am cumparat-o, crescuta pe o alta tija taiata.

Si eu am dat 18 lei pe ea, la reducere in Bricostore. Mai aveau foarte foarte multe, si in stare buna, toate cu tije secundare si radacini frumoase.
 

lelia

Well-Known Member
Arselia ,e superba ,,negresa''! :visator: am o slabiciune pentru plantele cu flori micute .........
Sa te bucuri de ea !

Linda ,aceeasi dorinta ma bantuie si pe mine ,as vrea toate orhideele din lume ,dar e imposibil .....ma consolez cu cele pe care le am .........si-mi imaginez ca tot ce vad aici imi apartin :oops:
Imi dati voie ,fetelor ?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Aveti voie numai daca ma lasati si voi pe mine sa cred la fel legat de ale voastre.
Oricum suntem o mare si frumoasa familie aici si ne bucuram impreuna de floricelele pe care le avem.
 

CristianG

Well-Known Member
lelia a spus:
Nu sunt proaspat inflorite ,sunt inflorite de prin decembrie ,cred....

Superbe "batranele" tale.Inca odata mi-am confirmat ca o phale poate trai in casa multi ani. Au inflorit superb.Cred ca o planta are doua-trei tije. Dupa grosimea plantei se vede clar ca le ai de mult timp.O mica jungla la tine in casa.Ma bucur enorm pentru tine si florile tale.Mi-a fost dat s-o vad si pe asta.Felicitari! :D
 

CristianG

Well-Known Member
Sarselia, superba negruta ta....Ma rog nu este chiar neagra.Tare dragutica este! Sa iti traiasca multi ani de acum inainte. :wink:
 

Simonikz

Member
Gata, mi-au reinflorit toate.....sunt superbe ! De Paste nici n-a mai trebuit sa fac ceva aranjamente speciale, sau flori in vaze....m-au incantat.....nu doar pe mine :D
Sunt bucuroasa ca voi avea chiar si un puiut, de la o phala a carei floare nici nu stiu cum arata. Am cumparat-o de la baumax,fara floare si nici nu era intr-o stare prea buna.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus