Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

maricica

New Member
Poate Elektra a vazut siteul asta http://justaddiceorchids.com/watering-orchids-with-ice .
Exista acolo si un filmulet pe tema asta http://justaddiceorchids.com/watering . In filmulet se vede cum arata planta si radacinile mai tarziu. Macar nu triseaza din punctul asta de vedere. Cui ii place nu are decat sa procedeze asa.
Parca undeva pe site zice ca doar orhideele de la ei trebuie udate astfel. :rofl:

Parerea mea personala este ca eu nu am vazut o porcarie mai mare pe un site care ofera orhidee. Este doar un punct de vedere personal, sper sa nu supere pe nimeni. Eu una folosesc numai apa la temperatura camerei, eventual la o temperatura chiar putin mai mare decat a camerei in care sunt plantele. Dar, evident, fiecare procedeaza cum crede ca este mai bine. Repet, este doar o parere strict personala.

In mediul natural unde cresc phalele oare cand au parte de astfel de tratament?

Marri
 

Kati

Active Member
Nu am mai auzit sa uzi orhideele cu gheata :nu-mi_place:
Cine vrea sa experimenteze nu are decat, insa propun sa ramana doar un experiment pe o singura planta, nu le omorati pe toate degeaba. :(
 

Elektra

Member
Salutare tuturor!
Udarea cu gheata nu este ideea mea, nu-s asa inventiva :)
Prima data am citit despre ea pe un forum strain dedicat in intregime orhideelor, eu am adaptat-o un pic in sensul ca:
-o folosesesc nu ca metoda de udat ci de mentinere a umiditatii si scadere a temperaturii in timpul verii, cand este canicula
-nu folosesc mai mult de un cub/ghiveci
-nu las cubul sa atinga planta sau vreo radacina, daca este plin ghiveciul de radacini pun un pic de scoarta intr-o zona si acolo asez cubul
-de asemenea, se poate folosi metoda cand se considera ca nu exista diferenta de temperatura intre zi si noapte care sa dea imboldul infloririi

Pentru cine se intreba daca asa este in natura, evident ca nu, dar in natura noaptea e mai frig in mod evident, nu seteaza nimeni termostatul la 23 de grade, nu? Evident ca in apartament nu putem reproduce conditiile lor naturale de mediu, asa ca nu consider ca exagerez sau fortez orhideea astfel, dimpotriva, incerc sa o fac sa se simta un pic mai ca "acasa". Daca e sa te gandesti asa nici ingrasamant special nu le aplica nimeni in jungla...
Maricica, mai uita-te o data la filmul acela si asculta de data asta ce spune...imaginea cu orhideea aia amarata nu este o consecinta a metodei lor de udat.
 

maricica

New Member
Elektra, daca crezi ca metoda este benefica nu pot sa zic decat bafta in continuare. O sugestie ar fi sa citesti putin despre influenta temperaturii asupra absorbtiei si utilizarii nutrientilor.

Intrebarea mea daca asa este asa in natura se referea mai mult la temperatura apei. In mediul natural temperatura apei care ajunge la planta este destul de apropiata de a mediului si nu exista diferenta mare pe care vrei sa o asiguri tu. De exemplu intr-o padure tropicala temperatura minima noaptea este in jur de 20 de grade ceea ce este comparabil cu locuintele noastre. Tocmai de aceea am pus acea intrebare. Nu stiu de ce daca ii asiguri apa rece la radacini spui "incerc sa o fac sa se simta un pic mai ca "acasa"".

Comparatia ta "Daca e sa te gandesti asa nici ingrasamant special nu le aplica nimeni in jungla..." nu cred ca este corecta pentru ca apa de ploaie care ajunge la orhidee in mediul lor natural contine deja substantele care se gasesc in acel ingrasamant. Iar ingrasamantul de care spui nu este "special", el doar contine anumite elemente in anumite proportii indicate pentru diverse faze de evolutie a plantei.
Apa de ploaie din mediul lor natural are cu totul alta compozitie fata de apa noastra de la robinet si chiar fata de apa dintr-o fantana. Apa de ploaie dupa ce trece prin atmosfera(posibil mai curata decat in zona unui oras), spala frunzisul copacilor, se scurge pe scoarta copacilor si ajunge la radacinile phalelor contine multe dintre substantele de care are nevoie planta. Apa de la robinet este cu totul altceva si poate contine chiar substante care pot fi nocive pentru plante. De aceea unii dintre noi folosesc diferite combinatii si mai adauga si putin ingrasamant.
Cele doua lucruri mi se par diametral opuse: apa rece din topirea ghetii nu prea exista in mediul lor natural pe cand un "ingrasamant special" aplica natura la fiecare ploaie. Putin concentrat de aceea unii zic sa se foloseasca o concentratie mica dar sa se foloseasca mai des.

Elektra, cu partea "asculta de data asta ce spune" ai perfecta dreptate. Am gresit. Nu am ascultat pana nu ai zis. Acum am ascultat. Nu cred ca starea acelei plante se datoreaza stilului de udate prin turnarea apei si lasarea ei sa se scurga. Mai mult cred ca se datoreaza frecventei udarilor. Este drept ca pe undeva zic sa se ude cu gheata doar pe perioada infloririi si nici sa nu se lase planta in apa ce nu se zice in acel filmulet(sau nu am auzit eu). Parerea mea despre a pune gheata si a o lasa sa se topeasca langa o phala ramane cea din mesajul anterior.

"nu seteaza nimeni termostatul la 23 de grade, nu?". Ai dreptate. Doar unii oamenii prin casele lor. Cat despre diferentele de temperatura eu zic ca pe timp de primavara, vara, toamna ele sunt naturale prin aerisire si diferentele dintre zi si noapte. Iarna eu zic ca nu este neaparat o problema. Orice cronotermostat permite setari diferite pentru temperatura de zi si de noapte. Eu nu sunt de acord cu setarea aceleiasi temperaturi ziua si noaptea in spatiile de locuit. O diferenta de 2-3 grade este benefica pentru cei care locuiesc in acel mediu si pentru plante. Unii nu sunt de acord cu asta sau cel putin asa am dedus eu. Asta este. Nu pot zice decat ca sper ca macar sa se documenteze putin pe tema asta.

Ca incheiere bafta in continuare si fii atenta la semnele plantei ca de exemplu la aspectul varfului de crestere al radacinilor din zona unde este gheata respectiva. Bafta.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Interesanta discutia voastra...Am vizionat si eu acel clip legat de udarea cu gheata si imi rezerv dreptul de a nu folosi aceasta metoda.
Sa fiti cu bagare de seama ca nu tot ce gasiti pe internet e neaparat benefic pentru plantele voastre.
Dar aici e din nou parerea mea personala si pana la urma fiecare face ce vrea cu plantele/orhideele pe care le detine.
Bafta mare!
 

Elektra

Member
Categoric parerile sunt impartite, e si normal, asa ca ramane pentru fiecare sa decida ce doreste sau nu doreste sa experimenteze cu plantele lui.
O sa va tin oricum la curent cu evolutia experimentului :D
Sarselia, metoda din clip si mie mi se pare riscanta, repet, eu folosesc doar un cub de gheata/ghiveci/seara la o singura orhidee care se incapataneaza sa nu infloresca, iar cubul nu atinge planta sau radacinile aeriene.
O seara buna tuturor!
 

diana999

Active Member
Elektra a spus:
Categoric parerile sunt impartite, e si normal, asa ca ramane pentru fiecare sa decida ce doreste sau nu doreste sa experimenteze cu plantele lui.
O sa va tin oricum la curent cu evolutia experimentului :D
Sarselia, metoda din clip si mie mi se pare riscanta, repet, eu folosesc doar un cub de gheata/ghiveci/seara la o singura orhidee care se incapataneaza sa nu infloresca, iar cubul nu atinge planta sau radacinile aeriene.
O seara buna tuturor!
Multa bafta cu experimentul. Atata timp cat cubul de gheatza nu atinge planta nu vad nimic rau in asta. Poate totusi va iesi ceva bun. :marfa:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Elektra a spus:
Categoric parerile sunt impartite, e si normal, asa ca ramane pentru fiecare sa decida ce doreste sau nu doreste sa experimenteze cu plantele lui.
O sa va tin oricum la curent cu evolutia experimentului :D
Sarselia, metoda din clip si mie mi se pare riscanta, repet, eu folosesc doar un cub de gheata/ghiveci/seara la o singura orhidee care se incapataneaza sa nu infloresca, iar cubul nu atinge planta sau radacinile aeriene.
O seara buna tuturor!
Intr-adevar daca nu ajunge gheata la radacini si la frunze este Ok dar eu una tot nu inteleg sensul udarii plantei cu aceasta metoda.In orice caz sa ne tii la curent legat de evolutia ei.Sunt tare curioasa ce se va intampla.
Bafta mare!
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Elektra a spus:
Categoric parerile sunt impartite, e si normal, asa ca ramane pentru fiecare sa decida ce doreste sau nu doreste sa experimenteze cu plantele lui.
O sa va tin oricum la curent cu evolutia experimentului :D
Sarselia, metoda din clip si mie mi se pare riscanta, repet, eu folosesc doar un cub de gheata/ghiveci/seara la o singura orhidee care se incapataneaza sa nu infloresca, iar cubul nu atinge planta sau radacinile aeriene.
O seara buna tuturor!
Intr-adevar daca nu ajunge gheata la radacini si la frunze este Ok dar eu una tot nu inteleg sensul udarii plantei cu aceasta metoda.In orice caz sa ne tii la curent legat de evolutia ei.Sunt tare curioasa ce se va intampla.
Bafta mare!
Eu cred ca inteleg sensul acestei metode. Este vorba despre udarea plantei care se face treptat. Prin urmare nu mai este nevoie de scufundarea acesteia intr-un vas cu apa. Gheata se topeste incet si planta absoarbe apa treptat. Cred ca despre asta este vorba! Dupa cum stim cu totii, exista betisoase din ingrasamant care au proprietatea de a hranii planta treptat. Acelasi procedeu vizeaza si udarea plantei cu ajutorul cubului de gheata. :)
 

diana999

Active Member
cum udatzi orhideea atunci cand are tija florala ? la mine bobocii sau ce-or fi, incep sa se usuce :roll:
 

CristianG

Well-Known Member
diana999 a spus:
cum udatzi orhideea atunci cand are tija florala ? la mine bobocii sau ce-or fi, incep sa se usuce :roll:
Depinde de mediul in care stau orhideele cu tije florale. De obicei excesul de caldura de la calorifer, curentii de aer sunt cei care distrug bobocii florali. Apa sa fie la temperatura camerei. Acestia sunt dusmanii orhideelor cu boboci - caldura excesiva, curentii de aer reci. Din acest motiv bobocii se usuca. Mai exista varianta ca planta sa nu aiba suficiente resurse pentru a creste bobocii. Prin urmare renunta la ei. :eek: :(
 

diana999

Active Member
Stiu ca depinde de mediu dar vroiam un exemplu. acum imi dau seama ca aerisirea zilnica a camerei a dus la uscarea lor :roll: invatzatura de minte. o mut in hol....poate poate... :D
 

sarselia

Active Member
Moderator
Da Diana din pacate in momentul formarii si pana la deschidere bobocii sunt extrem de fragili.Orice derelare de udare sau curenti de aer de orice fel,ii poate afecta.

Ai grija de ei si sa ni-i arati infloriti!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus