Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Edelweiss

Active Member
Ma refer la o pauza de odihna. Temperaturi mai joase, timp de cateva saptamani.
Daca se opreste din crestere e in mare parte vremea de vina.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu zic ca ar avea carente de vitamine sau ca e pur si simplu planta mai are ceva nereguli legat de radacini etc de nu are puterea sa duca la bun sfarsit inflorirea.
In fine o poza cu planta ar ajuta mult.
Bafta mare!
 

miki70

Active Member
Astazi am fost la expozitia de flori si i-am luat o surioara orhidutei mele :wink:



Le sta bine impreuna, mai tb sa-i iau o masca de ghiveci frumoasa


Si la a mea la cea alba au stagnat acei mugurasi de pe tija, poate si pt ca e cam frig in casa.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Superbe amandoua si imi place enorm contrastul dintre ele.
Sa ai parte de ele si sa le mearga bine!
:D
 

miki70

Active Member
Multumesc Sarselia. Mi-ar place si una galbena dar cred ca ma opresc la ac 2 pana vad ca le merge la mine. As vrea pe viitor sa pun mai multe orhidee in ac giveci, sa faca un grup mare , oare se vor impaca impreuna?
 

sarselia

Active Member
Moderator
mikishor a spus:
Multumesc Sarselia. Mi-ar place si una galbena dar cred ca ma opresc la ac 2 pana vad ca le merge la mine. As vrea pe viitor sa pun mai multe orhidee in ac giveci, sa faca un grup mare , oare se vor impaca impreuna?
Hmm ideea in sine este interesanta si m-am gandit si eu la ea dar ...inca nu am incercat.
Am intr-adevar un ghiveci cu 2 plante -asa le-am cumparat si vad ca nu au nicio treaba.De inflorit vad ca infloreste numai una din ele.
 

sarselia

Active Member
Moderator
nely a spus:
Stiu ca nu e la topicul specific, doar o lamurire- Cristian a scris:
"Nu am avut niciodata si nici nu o sa imi cumpar vreodata mini phale.Motivul? Trebuie udate tot timpul!"
NU neaparat, eu am 4 miniphale, dupa ce le-a trecut floarea le-am replantat in scoarta in acelasi ghiveci micut sau daca au fost mari, in ghiveci putin mai mare (din acela de la florarie cu flori micute, netransparent), s-au acomodat, le supraveghez ca si pe phale si uite:
Mie imi plac nespus de mult...sunt ca niste bijuterii.
Am mutat cele scrise de tine aici pentru ca erau postate la Miltonia.
Legat de phalele mini fiecare are parerile lui.Initial nici eu nu i-am dat dreptate lui Cristian dar m-am facut si eu cu 2 phale mini si intr-adevar trebuiesc udate un pic mai des.
Dar in rest le merge bine si totul este ok.
Multa bafta cu ele si sa le vezi cat de repede inflorite!
:D
 

nely

Member
Multumesc Sarselia, are dreptate Cristian, necesita udare mai des pt ca si ghiveciul este mai mic,eu doar vroiam sa spun ca supravegheate sunt relativ usor de intretinut , ocupa f. putin spatiu :wink: si se acomodeaza fara probleme , ca si phalele.
Sa-ti traiasca miniphalele Sarselia si sa le vezi cit mai repede inflorite.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Multumesc frumos si tot la fel si tie la fel Nely.
Intr-adevar nu sunt deloc mai greu de ingrijit atata doar ca trebuie udate mai des.
:D
 

miki70

Active Member
Simonilela, Nely multumesc. Parca pe zi ce trece e mai frumoasa orhiduta mea grena :indragostit:
 

miki70

Active Member
Sarselia la tine in ghiveci sunt amandoua orhideele de ac culoare? Cred ca at cand va tb sa le schimb ghiveciul la ale mele le voi pune pe amandoua in unul sau.... poate le mai iau o surioara ca sa fie 3 :wink: . Am galetuse transparente maricele de la masline.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Mikisor da ale mele sunt de aceiasi culoare.Sau cel putin asa cred pentru ca doar una din ele infloreste.Cealalta tot creste dar de inflorit ..nimic...
Bafta mare si sa ne tii si pe noi la curent cu experimentul tau!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cris nu te lua dupa caldura de afara atunci cand e vorba de udatul lor.Uita-te la radacini si daca acestea sunt albe sidefii poti sa o uzi linistita.Daca inca sunt verzi nu o uda.
:wink:
 

cris_tkp

Member
Asta e secretul? Nu il stiam pana acum, le-am udat o data pe saptamana, pe ceas. Daca una mi-a inflorit in ianuarie cand pot spera sa mai infloreasca?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cris intotdeauna sa te iei dupa culoarea radacinilor cand e vorba de udat.Pentru ca poate trece si o saptamana si acestea sa ramana verzi iar daca o uzi risti ca acestea sa putrezeasca.
Legat de inflorire nu iti pot spune un termen anume.Ele infloresc atunci cand vor ele.Nu au un termen anume.
De regula dupa ce planta si-a inmagazinat destula energie se produce inflorirea dar asta depinde de fiecare planta in sine.
Tinem pumnii sa o vezi cat mai repede inflorita!
 

CristianG

Well-Known Member
nely a spus:
Multumesc Sarselia, are dreptate Cristian, necesita udare mai des pt ca si ghiveciul este mai mic,eu doar vroiam sa spun ca supravegheate sunt relativ usor de intretinut , ocupa f. putin spatiu :wink: si se acomodeaza fara probleme , ca si phalele.
Sa-ti traiasca miniphalele Sarselia si sa le vezi cit mai repede inflorite.
Sunt ca niste bijuterii....Sincer sa fiu, cred ca aceste orhidee necesita aceiasi atentie ca si pentru Vande....La un ghiveci asa de mic, daca mai stau si la soare, trebuie sa le uzi din 2-3 zile...Poate si mai repede.Nu stiu cu transplantarea cum stau, pentru ca sincer sa fiu, nu le vad stand in ghivece mai mari decat cele in care sunt cultivate...Daca ar fi puse in ghivece ceva mai mari, risca sa putrezeasca...Sunt niste "pitici" care necesita destul de multa atentie. Ceea ce nu inteleg este ca au acelasi pret ca si cele de talie mare. Chiar ieri in Hornbach am vazut phale mini la 30 de lei. Aveau acelasi pret ca si cele de talie mai mare...Ciudat nu-i asa? :eek: :)
 

CristianG

Well-Known Member
cris_tkp a spus:
Asta e secretul? Nu il stiam pana acum, le-am udat o data pe saptamana, pe ceas. Daca una mi-a inflorit in ianuarie cand pot spera sa mai infloreasca?
Depinde de la caz la caz...Exista situatii cand pot sa faca in continuare boboci in varf....Nu exista o anumita perioada cand infloresc din nou. Acest lucru se poate intampla in orice perioada a anului. :D Unele au nevoie de perioade de repaos. :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus