Phalaenopsis part 2

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

nely

Member
Ok Sarselia, multumesc frumos , nu am stiut unde sa o pozitionez...si eu cred ca este o tija, nu are ce sa fie altceva, o sa aprofundez subiectul.
 

CristianG

Well-Known Member
nely a spus:
Ok Sarselia, multumesc frumos , nu am stiut unde sa o pozitionez...si eu cred ca este o tija, nu are ce sa fie altceva, o sa aprofundez subiectul.
Hmm....Aceiasi situatie si la tine. Cum sta la capitolul radacini? Cred ca are o carenta de vitamine....Nu stiu ce sa zic! Nu este normal sa nu scoata intai "capul" ...Am senzatia ca planta sufera de ceva. M-am uitat mai jos de tija chircita si nu prea imi place cum arata planta.... :( :(
 

nely

Member
Cristian, acum planta e destul de ok, a ars-o soarele vara trecuta in geam, a avut keiki, acum are radacini noi bune dar o parte din cele vechi-cele de la exterior sunt uscate. Am desprins tija, sper sa nu o fi afectat-o prea tare, ramine de vazut :?
 

CristianG

Well-Known Member
nely a spus:
Cristian, acum planta e destul de ok, a ars-o soarele vara trecuta in geam, a avut keiki, acum are radacini noi bune dar o parte din cele vechi-cele de la exterior sunt uscate. Am desprins tija, sper sa nu o fi afectat-o prea tare, ramine de vazut :?
Ma gandeam ca din cauza soarelui. Un phalenopsis nu trebuie sa stea niciodata in soare...Ma gandeam ca acesta este motivul pentru care este atat de rosie...Orhideea trebuie umbrita. Nu trebuie sa aiba soare direct. Nu poti sa protejezi plantele vara de o perdea? Unde are radacinile bune in substrat? Ma bucur daca le are in substrat....Cele din exterior sunt uscate datorita caldurii prea mari, lipsa umiditatii :( Planta sufera.....Ma bucur ca ai desprins tija...Sper sa se dezvolte corespunzator.... :D
 

CristianG

Well-Known Member
cristina_lacrima a spus:


Voi ce ziceti ca se vede? un nou keiki?

initial am crezut ca e o tija dar acum eu zic ca nu
Nu stiu ce sa spun... Nu pot mari poza.Prin urmare nu pot sa iti spun exact.... :?
 

nely

Member
Imi pare rau Kerkira, dar sa speram ca-si va continua evolutia in bine, oricum am desprins-o dupa ce am vazut ca tu ti-ai facut curaj sa rezolvi problema si m-am temut sa nu se fringa si tija mea, acum este putin afectata de la locul unde am taiat sa o eliberez, dar o sa vad...
Bafta si tie in continuare :rugaciune:
 
CristianG a spus:
cristina_lacrima a spus:


Voi ce ziceti ca se vede? un nou keiki?

initial am crezut ca e o tija dar acum eu zic ca nu
Nu stiu ce sa spun... Nu pot mari poza.Prin urmare nu pot sa iti spun exact.... :?
Imi pare rau ca nu stiu sa postez poze care se maresc. Daca ai timp te poti uita la mine in album si sa imi zici parerea ta.

Eu sunt uimita, doi keiki si o tija cu boboci. E harnicuta planta mea.
 

CristianG

Well-Known Member
cristina_lacrima a spus:
Am vazut acum ca nici in album nu se poate mari poza. :eek:
Incerc deseara sa fac o alta poza.
Poate este de vina rezolutia pozei. M-am uitat in albumul tau... Ce orhidee superbe ai... :wink: :D Unele poze se pot mari, altele nu... :D
 
CristianG a spus:
cristina_lacrima a spus:
Am vazut acum ca nici in album nu se poate mari poza. :eek:
Incerc deseara sa fac o alta poza.
Poate este de vina rezolutia pozei. M-am uitat in albumul tau... Ce orhidee superbe ai... :wink: :D Unele poze se pot mari, altele nu... :D
Multumesc.
Eu aveam doua orhidee dintre care una a murit in iarna, mi s-a pus pata pe ele iar acum am ajuns la 9 orhidee. :D
 

CristianG

Well-Known Member
cristina_lacrima a spus:
CristianG a spus:
cristina_lacrima a spus:
Am vazut acum ca nici in album nu se poate mari poza. :eek:
Incerc deseara sa fac o alta poza.
Poate este de vina rezolutia pozei. M-am uitat in albumul tau... Ce orhidee superbe ai... :wink: :D Unele poze se pot mari, altele nu... :D
Multumesc.
Eu aveam doua orhidee dintre care una a murit in iarna, mi s-a pus pata pe ele iar acum am ajuns la 9 orhidee. :D
Ce tare esti...Ai vrut sa le arati tuturor ca te pricepi la crescut orhidee... :D Te-a durut inima cand ti-a murit o orhidee si ai acoperit golul din inima ta cu inca 8...Lasa ca este bine! Daca te simti bine in compania lor este excelent. :wink: :D
 

bibacj

Member
Am si eu o orhidee phale careia i-a aparut o npua tija cu cativa bobocei. Are cam 7-8 cm si stagneaza asa cam de o luna. De ce oare?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eventual fa-i o poza ca sa ii putem vedea radacinile si frunzele, etc.
Si spune-ne unde o tii, de cate ori o uzi, etc.
Sunt detalii de ingrijire care in final pot duce la o concluzie legat de problema ta.
:wink:
 

bibacj

Member
sarselia a spus:
Eventual fa-i o poza ca sa ii putem vedea radacinile si frunzele, etc.
Si spune-ne unde o tii, de cate ori o uzi, etc.
Sunt detalii de ingrijire care in final pot duce la o concluzie legat de problema ta.
:wink:
Aparatul nu e la mine. Asa ca incerc sa va expun situatia. O tin pe pervazul geamului, radacinile sunt ok. O tin pe bile de argila pe care le mentin umede.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ce fel de orientare are geamul?
Ingrasamant i-ai pus de cand este la tine?
Dar asteptam si pozele pentru o mai buna discutie.
Pana atunci tinem pumnii sa se deschisa.
Ideea este ca oricum dureaza mult de la aparitia tijei si pana la deschiderea florii deci se poate sa nu existe nicio problema.
:wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus