Petunii "curgatoare"?

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cat este de frumos, Dea! Sa te bucuri de el!
Am si eu unul pestrit, dar alb in combinatie cu mov inchis. Mi-as dori sa pot aduna seminte de la ele, am inteles insa de la fete, ca si daca fac seminte, florile apar simple, nu duble...

Petunia mov inchis este extrem de parfumata. Mireasma se simte de la 1 m iar parfumul, foare placut, seamana este cel al reginei noptii albe. Nu ma mai satur de ea... scuze pentru numarul mare de poze :oops:


 

sarselia

Active Member
Moderator
:eek:
Numai minunatii!
Cea alba cu mov e de-a dreptul superba.
Sa ai parte de ele si sa te bucure cat mai mult cu florile lor!
 

Dea

Active Member
Caramell, sunt absolut extraodinare! Cu siguranta e o incantare a sufletului sa le admiri! :D

revin si eu cu cele doua petunii curgatoare
 

Blitz

Active Member
Superbe petuniile voastre!

Si "Dunarea" mea curge in continuare:



si mai are ceva surori de alte culoari (dar simple, nu duble)

 

carmenushka

Active Member
Am si eu o nedumerire! Am avut o discutie cu cineva care avea convingerea ca toate petuniile sunt "curgatoare" doar sa le pui in vas suspendat si sa le lasi sa creasca. Eu cred ca sunt pe soiuri, unele fac lastari lungi si moi,"curgatori" si altele fac lastari scurti si drepti si nu devin curgatoare in veci! Grsesc?
 

Dea

Active Member
ba nu gresesti cu nimic! Intr-adevar asa si este! Curgatoarea e curgatoare si nu o faci dreapta :| si nici invers nu se poate!
 

carmenushka

Active Member
Multumesc Dea :wink:
A, si am mai sesizat ceva, la petuniile involte daca incercati sa le inmultiti prin seminte puteti avea surpriza sa obtineti petunii cu flori simple. Eu incerc acum cu butasi. Am pus in pamant la inradacinat si vad ca le merge bine. Sper sa inmultesc asa macar pe cea violet involt care e si parfumata
 

Dea

Active Member
sa ne spui si noua cum va decurge experimentul! Sper sa reusesti sa le inmultesti asa, desi tot ramane o mica-mare problema ... sa le treci peste iarna.
Din seminte?!, ale mele curgatoare si pline, nu au facut niciodata.
Insa din semintele facute de cele simple anul trecut, mi-au iesit anul acesta si inflorit exact aceleasi culori :D
 

carmenushka

Active Member
Eu am trecut peste iana o curgatoare simpla si acum e iar inflorita, cei drept cu mai putin elan ca anul trecut, parca are florile mai mici, bine, nici eu nu i*-am acordat prea multa atentie.
 

carmenushka

Active Member
Blitz a spus:
Carmenushka- cum ai trecut-o peste iarna? Ca si eu as incerca :D
Eu am balcon pe sud, si iarna nu e foarte rece acolo, temperatura e in general pozitiva(+5grade). Asa ca am lasat-o pe balcon. Cand au fost gerurile mari am bagat-o in casa, nu prea i-a placut, dar a rezistat. I s-au lungit lastarii si a facut fainare. Cand s-a indreptat vremea am scos-o iar si in primavara am tuns-o drastic. A dat vesela din nou si acum e inflorita. Dar parca nu la fel de bogata ca anul trecut
 

Blitz

Active Member
Multumesc! Eu ma gandeam s-o tratez ca si pe muscate- toamna in pivnita, udare sporadica si vedem ce se intampla. Holul meu este din pacate spre nord si este posibil sa mai si inghete acolo :|
 

carmenushka

Active Member
Poti sa incerci si asa. Babuta mea a renascut a doua oara de fapt. Anul trecut in august am plecat in concediu si cand m-am intors nu mai era nimic de ea, se usacse toata. Asa ca am tuns-o drastic si am reluat udarea
si a reintrat in vegetatie cu lastari noi. In decembrie inca era inflorita. Am bagat-o in casa doar cat a fost temperatura de inghet pe balcon
 
Sus