Petunii "curgatoare"?

Blitz

Active Member
Dragii mei,

In mica mea gradina am pus si ceva petunii, cumparate ca plantute. Ele au mers bine de la inceput, infloresc cu multa harnicie. :wink:

Dar de cateva zile constat cu stupoare ca se "culca" pe pamant si se incalcesc intre ele. :rofl:
Incercarea mea de a le indrepta, sa stea in sus cum au stat saptamani bune, a dus la un singur rezultat: am reusit sa rup cate un lastar. :x Dupa aceea le-am lasat in pace. Tot frumos infloresc, dar asa cum v-am spus, se tarasc si se incalcesc.

Intrebarea mea este: este soiul lor asa sau am facut vreo prostioara? :?:

Multu pentru help-uri!
 

Blitz

Active Member
Super! Dar din pacate nu am unde sa le agat... :rofl:

De aia se "tarasc" ca de fapt vor sus?

Oricum infloresc de minune! Chiar si asa incalcite... :rofl:
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu sunt un fan petunii dar avem cateva la serviciu care au fost abandonate in curte. Si au inflorit. Pentru straduinta si-au castigat un loc de cinste in jardiniera.

 

mihai63

Member
Cand le-am cumparat mi s-a spus ca sunt "curgatoare",acum nu mai sunt asa convins :evil:


prea stau drepte....
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Nu iti face griji, Mihai. Chiar daca nu sunt curgatoare, la un moment dat tot se vor culca sub propria lor greutate.

Am si eu cateva ghivece cu petunii. Pana anul acesta nici nu ma uitam la aceste flori, nu mi-au placut niciodata. Insa ele "stiu" sa impodopeasca atat de frumos ghivecele suspendate incat mi-au declansat brusc o adevarata pasiune :rofl:. Acum am o multime de ghivece cu petunii si tot nu ma satur. Ieri tocmai am achizitionat o frumusete de petunie curgatoare rosie cu floare dubla! Parca ar fi un trandafir! Promit sa va arat maine poze cu petuniile mele ;-)
 

andrada2003

Member
Ma imbolnaviti cu petuniile voastre duble!!!! :cry:
Are o vecina de-a mea, dar a zis ca nu stie cum se inmultesc si nu-mi poate da...poate ma supar intr-o noapte si fur!!! :twisted:
Acum pe bune: de unde ati reusit sa luati asa frumuseti???? Exista seminte???
 

andrada2003

Member
Pentru Blitz: fix asa am patit si eu cu petuniile plantate in strat: s-au inmultit si s-au intins intr-o veselie, infloresc intruna, dar se tarasc pe pamant. Surorile lor pe care le-am plantat in jardiniere si ghivece n-au nici o apasare, stau drepte. Nici eu nu mai stiu ce sa fac.Am zis ca le pun niste araci micuti sau, daca vad ca nu tine, le scot si le transplantez in ghivece. Cand au fost mici, nu faceau asa, dar pe masura ce cresc, devin taratoare. Si nu e soiul de vina.
Poate stie cineva sa ne dea vreo solutie...????
 

Blitz

Active Member
Multumesc pentru consolare.

Am constatat anul acesta ceva: daca le pui foarte apropiat, atunci nu le vine ideea cu taratul. Asa am factut in rondoul meu. Trebuie sa pun ceva poze. Promit cam de mult, dar nu am apucat pana acum, abia s-a terminat santierul din curte si deocamdata si rabdarea mea.

Deocamdata dupa ploile din ultimele zile, saracele arata ca si cand ar fi spalate cu masina si nestoarse... :cry: :cry: :cry:
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Ce petunii superbe aveti aici! :visator: :indragostit: Sa va bucurati de ele!

Am facut si eu poze cu petuniile mele. Sunt mult mai micute pentru ca le-am cumparat puiuti, si abia acum incep sa se dezvolte. Dar nu-mi pierd speranta ca intr-o zi vor fi la fel de bogate cum sunt ale voastre ;-)

 

mymo

Active Member
Toate sunt frumoase,dar cel mai mult imi place cea rosie batuta,n-am mai vazut pana cum.Sa-ti traiasca!
 

andrada2003

Member
Azi am fost baftoasa si am gasit sa cumpar un ghiveci cu o petunie dubla mov (micuta, seamana cu un trandafiras). Nu e prea deasa, dar e dubla!!!! Oau, ce fericita sunt!!! :dans:
Pozele cand termina sotul de construit viitorul gratar, ca acum a zis ca n-are timp . Si, Doamne ajuta, de 4 ore chiar nu mai ploua!!! :rugaciune:
Hai ca am reusit si singura sa-mi descarc pozele...barbatii astia... :p
[URL=http://s568.photobucket.com/albums/ss126/andrada2003/?action=view&current=26062009_001.jpg][img]http://i568.photobucket.com/albums/ss126/andrada2003/th_26062009_001.jpg[/img][/url]
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Andrada, e foarte frumoasa! Sa te bucuri de ea! Si mie imi plac mai mult petuniile batute decat cele normale.

Mymo, multumesc. Intr-adevar, cea rosie este si preferata mea. Imi da senzatia ca seamana mai degraba cu un trandafir decat cu o petunie ;-). Trebuie sa recunosc ca si eu m-am indragostit de petunia ta batuta rosie cu margini albe! Si aceea foarte-foarte frumoasa!. :D
 

mymo

Active Member
Nu vrea sa faca seminte nici de-a naibi,de la celelalte am reusit dar de la asta nu.Dar nu ma las,o tot pandesc pana la toamna,fac orice,aduc si albine din curtea Gabiutei in cantonament :rofl:
 

Dea

Active Member
trebuie sa recunosc ca nu am fost o mare admiratoare a petuniilor ( erau mult prea intalnite ), pana la un moment dat, acum 2 ani, cand una mi-a atras atentia in mod deosebit, o petunie curgatoare cu floare dubla, de un mov deschis, chiar un albastru-mov deschis. Am oprit imediat, am luat-o fara sa ma mai gandesc si am intrebat cum se ingrijeste. Mi-a zis doamna, dar la sfarsit mi-a mai zis ca in toamna moare si in primavara se cumpara altele ... :( Pacat de ea, mi-am zis in sinea mea, atat de frumoasa si cu o aroma interesanta-de prospetime ...
si ... asa am pierdut-o, in acea toamna, tarziu! ... uite ce poate face uneori ignoranta :cry: :eek:f:
de atunci, nu am mai gasit o petunie cu o astfel de nuanta, insa am altele cateva si una cu flori duble, care chiar in aceasta dimineata cand am udat-o si stropit-o, m-a recompensat cu parfumul ei! :D si am devenit o admiratoare a lor, infloresc continuu, au o diversitate de culori, nu sunt pretentioase, decat un pic de "rate", ca le place apa si intr-un cuvant, sunt minunate!
 

irinabv

Active Member
Moderator
Dea, dar ele chiar mor toamna, nu se pastreaza de la un an la altul. Cel putin la mine nu au supravietuit in nici un an. Dar eu nu ma las si imi iau mereu, ca tare frumoase sunt :D Va arat si eu una mai deosebita, pana anul asta nu am mai vazut.
 
Sus