Pepiniera

cornelia

Fondator
Membru staff
Cea pusa in pamant de flori a fost pusa mult inaintea celeilalte. Cea in banut a fost pusa de dragul experimentului.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Fetelor pai producatorii de violete folosesc metoda de ani de zile. Eu n-am crezut in ea pana n-am vazut rezultatele. Si accentuez: e vorba de siguranta plantutei in devenire, dincolo de ritmul de crestere. Banutii sunt, se spune, tratati cu stimulatori de crestere ca d-aia se si folosesc pentru inmultire. Treaba e ca eu am vazut in acesti banuti si larve de daunatori. Nu stiu cum au ajuns acolo (cu alta ocazie, nu acum).
 

simonac

Member
eu am problemecu puiutii de la pow wow...adica frunza mama a inceput sa se maroneasca si nici puii nu sunt foarte bine (adica sunt inca mici si fara clorofila) :(
 

cornelia

Fondator
Membru staff
In seara asta vreau sa fac o evaluare a pepinierei. Sa transplantez ce e nevoie, sa vad care cum rezista. O sa pot sa va spun si care varietate creste mai repede, care e lenesa. Daca apuc, o sa pozez si adolescentele ca sa fac un nou album. De fapt :aoleu: e mult de lucru la treaba cu albumul. Am nevoie de o saptamana de concediu.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
De cateva ore bune stau cu mainile in pamant separand puiuti si plantand frunzute. Poate reusesc sa fac azi macar o parte din album. Ca tare drag imi e de ele.
 

sini

Well-Known Member
Sunt mari si frumosi puiutii tai,Cornelia.
Au iernat bine.
Sa-ti traiasca!
 

shalymar

Member
Cornelia, sa fac o minisera ca sa se prinda mai repede puii sau sa-i las ca in poza asa "dezveliti" :) , ca daca e mai bine le pun o punga ceva in cap ca sa le fac un microclimat :?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Sunt pareri si pareri. Unii procedeaza ca mine - nu pun nimic deasupra frunzei. Altii o acopera cu un pet. Altii folosesc propagatoare (rudimentare sau in adevaratul sens al cuvantului). Parerea mea este ca trebuie sa ajuti planta cat e intr-un stadiu fragil, dar nu sa o fortezi sa se dezvolte mai repede decat ii e ritmul natural. Fortarea poate sa predispuna planta la boli. Eu le las in pace. Cresc in ritmul lor, infloresc in ritmul lor. Nu noi instruim natura, ci invers.
 
Sus