Pepiniera

simonac

Member
ia uite cine are pepiniera serioasa...nu ca mine :x
ai mei stau inghesuiti pe pervaz si chiar daca unii ar putea fi mutati in alte ghivece,inca nu pot s-o fac din cauza lipsei de spatiu...vrand nevrand trebuie sa astept primavara ca sa-i pot muta pe balcon
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Da, in general cele puse in aprilie se dezvolta foarte bine, repede si uniform. Frunzele trebuie sa fie nici prea tinere, nici prea batrane. Dar la nevoie, folosesti orice. Cele mici risca sa se vestejeasca iar la cele batrane dau pui foarte greu.
 

blueheart_d

Member
am pus mai multe runze la prins., dar nu prea am noroc la ele. la toate le putrezesc coditele in pamant. de ce?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Esti sigura ca nu le pui prea multa apa? Cum le uzi? In perioada asta umiditatea prea mare asociata cu lumina diminuata duce la putreziri.
 

blueheart_d

Member
de udat le ud o data la o saptamana-doua chiar. se vede prin pahar cand pamantukl este ud. lumina au destula pt ca sunt in geam si chiar si caldura e destula. poate chiar prea mare 26-27 grade.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Dar sa plantati frunzutele in banuti de turba ati incercat? Eu cred ca riscul de putrezire este simtitor diminuat. Va spun pentru ca eu initial am fost impotriva banutilor de turba dar mi-am dat seama intre timp ca pentru frunzele de violete sunt foarte buni. Eu nu gasesc sa-mi fac rezerve si mi-e ciuda.
 

blueheart_d

Member
cred ca voi incerca si eu (daca gasesc), daca nu voi apela la varianta de inmultire in apa. acolo e mare riscul putrezirii?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu nu prea pun frunze in apa. Mi se pare ca riscul de putrezire e cel mai mare dintre toate metodele existente.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Iei banutii si-i lasi sa se umfle in apa pana se transforma in niste mici ghivece cu un soi de adancitura. Acolo plantezi frunza sau puiutul. Ca sa nu se rastoarne asezi cu totul intr-un pahar de unica folosinta care are gaura de scurgere. Arata ca un ghiveci in ghiveci. :) Dar plantutele sunt in siguranta.
 

sini

Well-Known Member
eu am pus in banuti(pentru prima data).O sa pun poze saptamana viitoare,cand ajung acasa
 
Sus