Passiflora - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

fredericocj

Member
foarte parfumata e nuti draga.sunt asa bucuros ca mi-a inflorit si e asa superba..de mult timp mi-am dorit o passiflora rosie, si uite ca acum e inflorita la mine in casa, is cel mai fericit :D
 

Fleur

Active Member
Eu o am intr-o galeata mare de lavabila si inca n-am dus-o in mansarda dar sunt asa suparata pe ea ca ma bate gandul s-o las afara ca a crescut uriasa dar n-a facut nicio floare :x
 

mirela06

Active Member
Cred ca ceva nu i-a convenit. Passi a mea, anul trecut a crescut enorm si pe pergola si-a etalat florile.Anul acesta, daca a fost plantata in gradina si a trecut o iarna peste ea,nefiind protejata, a dat mult mai tirziu si nu a depasit 3 m. Asa ca nu a facut flori, deoarece s-a chinuit sa creasca. Asa si a ta. Avind galeata mare, cu mult pamint, s-a ambitionat sa creasca sa aibe unde sa-si insiruie florile. Treabae est ca a cam uitat de flori, ocupata fiind sa fie cit mai mare.
Las-o ca sigur la anul iti va face o surpriza :)
Iata pozele din 2008:
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/TO ... GSCYIFJYWJ
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/ML ... EIGPNFNREO
Daca ai aceasta passi, iti garantez ca-i foarte rezistenta. Nici eu nu am crezut pina nu am vazut :)
Iat-o si pe cea din anul acesta. De-abea in septembrie a inceput sa creasca.Pina atunci s-a chinuit sa iese din cine stie ce radacina ramasa.
http://mirela06.sunphoto.ro/casa_mea/OP ... AAVXPCGKIG
 

Fleur

Active Member
Da, aceeasi passi este Mirela. Este intr-adevar diferenta intre ghiveciul in care a fost si galeata dar ma asteptam sa faca si ea o floricica doua.
Ma duc azi s-o tai si o duc in mansarda.
 

fixpix

Active Member
ioi. asa se face? am primit si io de la o fata cu inima si mana larga un pui.
e mititel. nu ma pot astepta sa faca deja flori. da am io rabdare!
e tare cool!
abia astept. sper la anu sa pun si io poze :p
 

mirela06

Active Member
Fleur, draga mea, merge si taiata, dar la a ta nu neaparat, pt. ca tu o bagi in casa.
Eu am trebuit sa fac asta din cauza ca sta afara. Daca nu ai de gind sa o pui, de la anul ,undeva, mai protejat, afara, las-o sa se dezvolte, in voia ei, in acel vas. Asa nu va avea ce sa faca si va avea flori. :)
 

Fleur

Active Member
A trebuit s-o tai Mirela ca avea cel putin 10 lujeri, unii de vreo 4 metri ca afara s-a intins cat a vrut ea si nici nu puteam s-o aduc in casa.
Sigur ca as pune-o afara dar mi-e teama ca nu rezista si am crescut-o din samanta :D
 

mirela06

Active Member
Ei , atunci, asta este, dar era bine sa te uiti sa vezi daca vre-un lujer ar avea radacina lui proprie. Astfel, pus in pamint, afara, faceai experienta.
Sa stii ca din seminte , am prins-o si eu pe a mea, dar, cum fac eu, risc totul si am incredere, de fiecare data, ca reusesc. Si minune :eek: , chiar se intimpla :rofl:
 

Fleur

Active Member
Buna idee Mirela, am s-o pun in aplicare anul viitor. In primavara am sa vad daca o pot desparti si pun o parte in gradina :wink:
 

mirela06

Active Member
Este bine sa ai curaj.Cred ca ai norocul sa fie mai multe. Eu nu am avut decit una si pe aia, da-i cu experimentele :rofl:
 

v.cristina

Active Member
eu abia astazi am reusit sa scot pasii din gardina sa le pun in ghivece si acu sunt in casa la caldurica ..norocul meu ca nu au inghetat

au fost tare harnicute ca am obtinut si cativa puisori de la ele

ma batea gandul sa le las peste iarna afara dar ma temeam ca este cam ger nappraznic iarna si nu doresc sa le pierd ..sunt asa de harnicute , cresc foarte repede si nu se opresc din inflorit ..si acuma aveau o multitudine de bobocei degerati
 

albela

Active Member
Acum am vzut si eu ca passi caerulea mea din gradina nu e inca tunsa si protejata. Trebuie sa ma ocup urgent de asta pana nu vine frigul :oops: .
 

dana_rusu

Member
am cumparat si eu un plic,am plantat seminte si s-au sinchisit sa iasa doua acum intrebarea mea este se face tot ca a voastra ?,de unde sa-mi dau seama daca o pot tine afara in gradina? :?
 
Tot caerulea am si eu, obtinuta din seminte acum doi ani. Nu am lasat-o in gradina de teama sa nu o pierd, asa ca am tinut-o pe balcon toata iarna. Balconul este neincalzit si fara termopane, deci iarna este destul de rece :mrgreen:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus