Orhidee din flask

LadyBug

Well-Known Member
Din pacate, am observat la toate cele 4 plantute in scoarta ca fac mucegai la radacinute. Mai am inca 8 pe care le tin deocamdata in aer liber, adica intr-un capacel de plastic transparent si le sprayez din abundenta. Acestea au apucat sa se si usuce si nu au facut mucegai, dar la un moment dat tot trebuie sa le pun si pe ele in ghivece.
Cred ca nu pot evita folosirea de fungicid, pana la urma, desi, din pacate, le va incetini cresterea. Sa incerc intai cu scortisoara si apoi sa trec la chimicale, ce parere aveti?
 

LadyBug

Well-Known Member
Azi am cumparat scoarta cu fibra si acum am terminat de transplantat toti micii puiuti scosi din flask, dupa ce i-am spalat, in alte ghivece, dar fara sa ud substratul, erau doar plantutele umede. Sa vedem cum vor evolua. Poate ca le va merge bine de-acum incolo, in noul substrat.
Le-am luat si o aeroterma de 3KW cu ventilator, si se cunoaste - a scazut repede umezeala si s-a incalzit in sera. Cred ca mai bine e sa le tin pe uscat decat sa faca mucegai. Astept LED-urile caci am convingerea ferma ca lumina in plus le va inzdraveni de-a binelea.
 

LadyBug

Well-Known Member
se pare ca intr-adevar le merge bine pe uscat... nu e chiar uscat, ca le pufai de 2 ori pe zi, dar nu le-am udat niciodata substratul... s-au inverzit o parte din frunzulitele care incepusera sa se innegreasca si s-au mai si desfacut unele din ele, ca multe erau lipite de la jumatatea latimii pe toata lungimea. Ziua le tin la lumina naturala iar seara le tin lumina aprinsa in camera aprox 3h/zi. Le-am trecut si la o temperatura de 18-24grade Celsius.
 

maricica

New Member
LadyBug a spus:
Ziua le tin la lumina naturala iar seara le tin lumina aprinsa in camera aprox 3h/zi.
Sper ca nu iti inchipui ca cele 3 ore ajuta cu cine stie ce mai ales ca spui " lumina aprinsa in camera" ce sugereaza un candelabru pe plafon, becuri incandescente, abajur in jurul becului, .... Totul pentru eficienta maxima. :-)
 

LadyBug

Well-Known Member
of, maricico, of! tu chiar vrei sa-mi scoti mie peri albi! da, stiu ca nu prea le ajuta aceasta lumina de bec incandescent, dar tot o tin aprinsa special pentru ele, iac'asa! ieri le-am lasat chiar toata noaptea, chiar daca stiu ca plantutele trebuie sa aiba 8h de somnik la 24h. de asta ce mai zici?
 

maricica

New Member
Nu, Doamne fereste, nu vreau asa ceva. Mai degraba incerc sa nu iti apara peri albi.
Problema nu este "aceasta lumina de bec incandescent" ci faptul ca mare parte din energia consumata este transformata in caldura si prea putina in lumina, sursa de lumina este departe de plante, prea putina lumina ajunge la plante. Rezultatul este mult mai benefic pentru Electrica si prea putin pentru plante. Lumina aia mai mult le tine de urat decat altceva.
Iti faceai probleme in mesaje mai vechi de eficienta si de cantitatea de lumina. Datorita acestui fapt eu am scris mesajele, nu ca sa fie nevoie sa iti vopsesti parul.
"de asta ce mai zici?". Nu mai zic nimic. Am acceptat concluzia. Sorry ca am fost incapatanata si nu am acceptat de la inceput ce pentru altii poate era clar.
Promit ca nu mai fac.
 

LadyBug

Well-Known Member
cred ca nu degeaba am dat sute de dolari pe LED-uri - daca nu stiam, nu faceam asta, nu-ti amintesti? Dar pana atunci, cateva zile stau si eu asa cu incandescentele, in speranta ca le mai ajuta putintel. Oricum le merge din ce in ce mai bine, nu ma asteptam sa fie asa usor, mai ales dupa primele 2 zile cand 2 plantute am crezut ca mor. Acum am ceva idoieli in privinta Vandelor, nici de-asta nu am crescut niciodata si parca nu le-ar merge tocmai bine, sa fie umiditate prea mare? De frica sa nu se deshidrateze le pufai cam des si parca s-a molesit nilel baza celei mai mari.
Eu scriu pe forum in speranta ca pot fi ajutata, si chiar am primit ajutor de cateva ori, nu in ideea de a fi luata peste picior, maricica. Din moment ce faci asta mereu fara justificare, ti-am raspuns o singura data in acelasi stil, sa vedem daca-ti place.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ohooo cred ca va cam intreceti cu luatul peste picior si nu este ok.
Suntem aici ca sa invatam unii de la altii si nu sa ne tragem de sireturi.

Legat de Vanda sa fii atenta atunci cand ii pulverizezi radacinile sa nu ajunga apa la baza plantei pentru ca poate putrezi!
 

LadyBug

Well-Known Member
ok, am retinut.
-----------------------------------------------------------------------------------
Legat de puiutii din flask (stiu ca se foloseste trermenul de keiki pentru puii de orhidee dar suna urat si oricum, cuvantul keiki inseamna "copil" in hawaiana, eu sunt romanca si prefer sa vorbesc romaneste pe cat posibil) par din ce in ce mai bine! Sunt chiar surprinsa de cum decurg lucrurile acum, avand in vedere primele zile cand imi dadeau dureri de cap. In curand mai scot din flask si alti puisori, si vom vedea cum se comporta. Concluzia mea, in urma acestei experiente, este ca tot mai bine e sa fie tinuti "pe uscat", adica sa nu fie udati foarte mult - primele zile doar pufaiti ceva mai serios zilnic iar abia mai tarziu udat substratul. In acest mod se evita mucegaiul. Eu nici nu am folosit fungicid (nici scortisoara) deoarece stiu ca acesta incetineste cresterea plantutelor.
------------------------------------------------------------------------------------
Sarselia, multumesc pentru sfat.
Dar la cat timp trebuie udata, cum imi dau seama ca ii trebuie apa, asta eu nu stiu. Poate sa fie doar pulverizata sau trebuie tinuta o ora in apa o data la nu stiu cat timp? Am vazut ca mai poate fi si tinuta in substrat, eu n-am pus absolut nimica in jurul radacinilor, este bine si asa?
Dar o sa ma uit peste topicurile cu subiectul "Vanda", aici este alt subiect.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Lady citeste la topicul Vandei si vei vedea ca vei avea parte de sfaturi pertinente de la iubitorii acestor orhidee.


Multa bafta si ma bucur mult ca micutele tale frumuseti incep sa isi dea drumul.

:D :D :D
 

LadyBug

Well-Known Member
Le-am verificat iar asta-seara, sunt toate in stare foarte buna, dar cand sa le fac poze mi s-a dus bateria. Evident ca inca n-am gasit incarcatorul, ca niciodata nu e la locul lui.
 

refu

Member
Plantele din flask, odata scoase nu mai au ce cauta in mediul de cultura.
Ceea ce se intampla cu ele cand sunt scoase din flask se numeste adapare initiala la conditiile aerobe din mediu(in flask e anaerob), de aceea e nevoie de o mini sera, pentru a reusi pastrarea umiditatii ridicate in jur de 65-70%, dupa ce cresc trebuie treptat acomodate la mediul normal aprox. 50% umiditate, asta depidne de modul in care se dezvolta plantulele, unele vor fi mai rapide altele mai lenese. Trebe sa vezi si sa iei fiecare planta in parte nu la balot. Cat despre ce are Mikiduzza in lab. de la scoala e foarte bine ca nu i s-a infectat mediul de cultura. Eu am incercat de vreo 3-4 ori sa fac asa ceva nu pe orhidee dar nu prea are imp. planta deoarece mediul e format din aceeleasi subst. auxine citochinine, vitamine, totul este o sinteza a mediul incorjurator dar exclusiv chimic.

Bafta mikiduzza si sper sa postezi cateva poze cu ele.
 

mikiduzza

Member
multumesc refu :D
ii voi face niste poze...chiar zilele trecute am observat ca i-au crescut niste radacini aeriene, si mai da si o frunzulita... mi-e tare draga.. :visator:
te invit intr-o zi cand ai treaba pe la scoala, sa vii sa o vezi si tu.. :wink:
 

refu

Member
mikiduzza a spus:
multumesc refu :D
ii voi face niste poze...chiar zilele trecute am observat ca i-au crescut niste radacini aeriene, si mai da si o frunzulita... mi-e tare draga.. :visator:
te invit intr-o zi cand ai treaba pe la scoala, sa vii sa o vezi si tu.. :wink:
Eu nu mai am ''treaba'' la scoala doar in iunie la dizertatie:rofl:) , dar pastram legatura!
 
Sus