Orhidee din flask

LadyBug

Well-Known Member
Am nevoie urgenta de ajutor, pentru prima data am puisori mici de Cattleya si nu stiu cum sa ma descurc cu ei.
Am achizitionat de curand cateva borcanele cu puiuti de orhidee micuti - flask. Doua dintre borcanele au facut mucegai, asa ca am scos repede planutele, le-am spalat si apoi le-am lasat sa se usuce bine iar dupa aceea le-am plantat in mici paharele transparente cu scoarta de copac. Scoarta nu era cumparata caci nu aveam la momentul respectiv si am facut un mix din diverse bucati de scoarta fierte si apoi bagat putin si la cuptor. Problema este ca, a doua zi, deja la 2 dintre micile plantute au inceput sa se intunece rau la culoare frunzele si sa se lipseasca cele 2 parti ale frunzulitei pe lungime. Estre posibil sa fie din lipsa de lumina?
Nu stiu nici daca nu e din cauza ca noaptea au avut temperaturi ceva mai scazute: 10 grade celsius. Sau nu le-am udat cum trebuie? Radacinutele par sanatoase. Cum sa procedez si cu celelalte, am inteles ca trebuie tinute in borcanelul original cat mai mult timp cu putiinta?
Multumesc, astept urgent sfaturi caci mi-e tare frica sa nu le pierd.
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Nu cred ca plantele atat de mici pot fi trecute brusc in scoarta. Cred ca trebuia folosit sphagnum.
 

LadyBug

Well-Known Member
multumesc pentru raspuns. Eu le-am pus in scoarta pentru ca mi-era frica sa nu se distruga radacinutele de la apa in altceva. Dar de ce s-or fi facut frunzulitele asa, nu inteleg? De la frig, de la lumina sau de la lipsa de apa? Precizez ca am hidrometrul arata umiditate foarte ridicata acolo unde stau ele si le-am spray-at cu apa, zic eu, de ajuns.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Subscriu si eu celor spuse de Cornelia.Trecerea de la mediul lor din flask spre scoarta nu trebuie facuta atat de brusc.Muschiul este ideal deoarece le va ajuta sa isi formeze repede radacinile.Cred ca totusi si cele 10 grade + umiditatea mare -tinand cont ca le-ai spalat-nu le-a priit si de aceea s-au innegrit.
Incearca muschiul spaghnum si tine-le la o temperatura putin mai ridicata si vei vedea ca isi vor da incet-incet drumul.
Multa bafta!
 

LadyBug

Well-Known Member
ok, multumesc, dar nu prea stiu de unde sa cumpar repede asa ceva. Adica am putin la alte orhidee si as putea sa-l iau de la ele, dar nu-mi ajunge decat pentru 2-3 plantute, cu restul ce fac? Pot sa comand de pe ebay, dar dureaza inca vreo saptamana si ceva pana ajunge.

Le-am adus intr-o camera unde am 23+ grade Celsius pe timp de noapte, sa nu fie prea cald acum?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca pentru puii de cattleya temperatura minima e undeva la 18 grade. Am fost si eu tentata sa iau flask-uri, dar marturisesc ca nu mi-a trecut prin cap sa fac comanda toamna. E foarte riscanta manevra. Eu nu comand nici plante mari toamna daca ati observat. In plus, pana sa vina o astfel de comanda incepi pregatirile: ghivecele, sphagnum, scoarta de buna calitate, ingrasamant, mini-sera. Mai intai pregatirile si apoi comanda, asa incat plantutele sa ... "cada pe moale". Iar treaba cu spalatul radacinilor nu e sanatoasa la nici o planta, pentru ca o buna bucata de vreme le va lipsi aderenta la sol. Si asta o sa le deshidrateze chiar daca le uzi si le pulverizezi in fiecare zi.
 

sarselia

Active Member
Moderator
O alta problema ar fi si pulverizatul zilnic.Daca sunt in scoarta esti tentata sa faci asa ceva insa muschiul le va oferi o buna umiditate si nu va mai fi nevoie.In plus pulverizarea zilnica pentru ele e destul de riscanta deoarece pot putrezi extrem de repede.
Poate chiar o mini-sera ar fi ideala pentru a-si da drumul pentru ca acum in aceasta perioada ritmul lor de crestere este extrem de lent.
 

LadyBug

Well-Known Member
Pe google azi n-am gasit decat info referitoare la Catt mari, nu la puiutii lor foarte mititei.
Demult le pandesc, dar abia acum am avut destui banuti si am facut comenzi mai mari ca sa nu platesc de mai multe ori transportul - puteam sa incep din primavara sa iau cate 2-3 dar ma costa transportul de ma usca.
Adevarul este ca nici nu m-am gandit ca ar fi o problema sa comand toamna, ba m-am grabit chiar sa fac acea comanda, ca sa nu le prinda iarna pe drum.
La sera m-am gandit, si chair am si amenajat-o, dar deocamdata, dupa cum am spus, e umiditate foarte mare inauntru (arata 100% hidrometrul) si temperaturi scazute noaptea 10-11 grade celsius, dar o sa cumpar ceva sa o incalzesc si un ventilator luna viitoare, caci mi-am terminat creditul pe luna asta. Oricum, din ce stiam eu despre orhidee, temperaturile de acum sunt foarte bune, insa pentru puiuti nu stiu daca merg.
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Da o cautare pe forum sau cere in magazin,ca a fost de vanzare,sphagnum si din proprie experienta iti spun ca e foarte bun!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Temperaturile de acum din case sunt binevenite pentru orhidee pentru ca le stimuleaza inflorirea.Insa pentru keiki si mai ales pentru niste keiki din flask trebuie sa ai mare grija.Daca umiditatea este mare si mai ales este frig probabilitatea ca acestia sa piara este foarte mare.Au nevoie de caldura si de o umiditate constanta pentru a-si da drumul.
 

LadyBug

Well-Known Member
ufff, le-am scos un pic si le-am controlat radacinile - aia cu mai multe frunze intunecate este OK, dar cealalat avea un picut de mucegai - am spalat-o iar si o las pana maine la uscat, e ok asa?
 

mikiduzza

Member
incearca eventual scoarta sa fie putin mai maruntita, si sa o amesteci cu perlit..
dar da, cred ca sphagnumul ar fi fost cel mai ideal..
si temperaturile peste 20 de grade...10 e mult prea putin. le-a ajuns socul scoaterii lor din mediul acela si aclimatizarea..
multa bafta si tine-ne la curent :wink:
 

LadyBug

Well-Known Member
dar eu tot nu inteleg unde gresesc! Eu zic ca am cam urmat pasii din articol, in sensul ca nu prea aveau lumina dupa ce le-am transplantat, nici umezeala prea mare in scoarta, doar in aer e umezeala.. le-am si lasat sa se usuce dupa ce le-am spalat... Eu aveam impresia ca de la lipsa de lumina s-au mai intunecat frunzulitele si s-au lipit marginile una de alta, dar se pare ca nu au nevoie de lumina multa, atunci ramane temperatura si poate le trebuie umezeala mai mare in scoarta - dar una a facut un pic de mucegai pe radacinute, deci nu e bine sa aiba umezeala mai mare. De aseara am inceput sa le aduc in casa, unde au temperatura peste 22-23 grade celsius, sa vedem ce va urma. Este foarte complicat, cel putin pentru mine acum, poate pe viitor o sa ma prind ce le lipseste.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Hmmm usor nu este sa ai grija de ele.E destul de greu sa le oferi conditiile necesare unei bune dezvoltari.
Parerile sunt oricum extrem de impartite legat de ingrijirea acestora.Au nevoie de caldura, de umiditate dar in acelasi timp si de o buna aerisire pentru a nu se forma mucegaiul.
Eu nu am avut orhidee din flask insa am si eu niste keiki minusculi cu care ma lupt pentru supravietuire.

Multa bafta!
 

LadyBug

Well-Known Member
sa fie!
eu planuiam sa le tin cat mai mult in flask, dar din pacate, dupa cum am spus, 2 borcanele au facut mucegai si poate ca din cauza aceasta au acum plantutele probleme? si, tot din pacate, sunt destul de mici! In alte borcanele am noroc sa fie plantutele foarte mari pe langa astea si tot nu le scot, ca n-au mucegai, le merge bine. O sa fac rost chiar azi de un ventilator, ca nu se poate altfel.

Sau, fac un apel, poate are cineva hormoni din aceia de crestere pt keiki ca sa cumpar urgent si eu sa le pun la loc in borcanele? Sau sa iau totusi de pe ebay, mai merg puse inapoi in flasc intr-o saptamana-doua, nu e cam tarziu?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Eu una nu te-as sfatui sa le tot muti.Daca le-ai scos eu zic sa le faci o mini sera si sa le lasi acolo.Daca le pui din nou in borcan nu cred ca vor supravietui pentru ca deja le-ai scos din acel mediu steril in care au fost obisnuite.
 

mikiduzza

Member
subscriu celor spuse de sarselia..nu ai cum sa o mai pui inapoi in acel mediu..
si nici nu cred ca e bine sa ii dai hormoni acum cand e slabita..
eu am scos una din mediu sapt trecuta vineri si am pus-o in scoarta si perlit, pe bile de argia si cu un pet in cap. pana acum ii merge bine..
 

LadyBug

Well-Known Member
si cum ai procedat cu lumina si temperatura? si la cat timp o uzi? cu apa simpla sau cu ingrasaminte, ceva? Abia astept sa ajung acasa ca sa vad ce mai fac ale mele, stau ca pe ghimpi la servici de grija lor - pacat ca nu pot sa-mi iau zile de concediu ca sa le pazesc :) asa cum fac englezii cand le e bolnav animalul de casa.
 

mikiduzza

Member
A mea e la scoala, intr-un laborator. Are lumina continuu de la niste neoane, si temeratura cred ca e de 22-23 grade. Am udat-o la inceput, si apoi pe bile de argina+pet in cap. Nu cred ca a mai udat-o profa.. :nu stiu:
 
Sus