Oncidium

Simonilela

Member
Am tot cautat printre pozele voastre, dar nu am gasit ce voiam sa vad, de aceea am o rugaminte...Are careva o poza cu tija in curs de dezvoltare a unui onci? - sa fie cam de 10-15 cm...Va multumesc!
 

Simonilela

Member
:) :) :) Astept cu interes sa vad cum evolueaza. In principiu, sunt incantata ca de cand i-am schimbat substratul creste, dar si mai incantata as fi daca ar creste o tija. :mrgreen:
 

andreiacamelia

Active Member
Nu imi place deloc cum arata Onci meu. Bulbii s-au cutat cred ca din cauza udarilor, pamantul de la Florimo nu imi place cum arata, adica nu iti poti da seama daca e suficient de umed sau nu, plus ca au inceput sa se ingalbeneasca frunze. :(
 

CristianG

Well-Known Member
andreiacamelia a spus:
S-ar putea! Imi este totusi greu sa apreciez umiditatea pamantului si cred ca din cauza asta sufera!
Cred ca trebuie sa o verifici la radacini.....Din pacate este o planta pretentioasa.Parerea mea! La mine nu a rezistat mult timp. Am cumparat oncidium acum cativa ani. Nu mi-a placut cum s-a comportat. Nici nu stiam cand sa o ud si cat sa o las fara apa. Faza cu betisorul o stiu si eu. Chiar si asa ma saturasem sa o bibilesc. Asa ca am dat-o! :)
P.S Valabil si pentru Miltonia!!!
 

andreiacamelia

Active Member
Cristian, cred ca te-a auzit ca incepe sa imi faca figuri! :)
Acuma serios vorbind, are o frunza galbena din vechii bulbi. Cei tineri par ok.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Se intampla ca frunzele mai batrane de pe pseudobulbii batrani sa se usuce.
Nu iti fa probleme.
:D
 
Sus