Oncidium

CristianG

Well-Known Member
marioara a spus:
De mai bine de o saptamana oncidium este plin de fluturasi aurii
Tare bine mai arata planta....Arata superb! "Papuselele care danseaza cu rochitele in vant" arata splendid. Dupa cum sti, oncidium mai este denumint "Dancing Doll"....Din pacate planta in timp se deterioreaza! Sa te bucuri de ea mult timp de acum inainte. :wink: :D
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Foarte frumoasa, Marioara, felicitari!
Cristi, de ce zici ca se deterioreaza in timp?
Am si eu un galbior care a reinflorit acum prima data dupa aproape 2 ani de cand l-am achizitionat...are doua tije si e plin de boboci. O sa-l pozez diseara.
Mie mi s-a parut ca-i merge f bine :D
 

marioara

Member
Multumesc pentru aprecieri. Chiar cum se deterioreaza? Eu il am de vreo 10 ani si in afara ce frunzele se rasucesc putin din cauza uscaciunii arata bine.
 

CristianG

Well-Known Member
marioara a spus:
Multumesc pentru aprecieri. Chiar cum se deterioreaza? Eu il am de vreo 10 ani si in afara ce frunzele se rasucesc putin din cauza uscaciunii arata bine.
Cred ca depinde de mediul in care este crescut oncidium cu florile aurii....Nu se adapteaza foarte bine in orice casa. In orice caz nu este adaptabil la fel ca si phalenopsis. Un dezavantaj sunt radacinile care sunt destul de firave. Acestea din neatentia noastra pot sa putrezeasca rapid. Orhideele sunt destul de puternice, in sensul ca nu mor asa de repede. Am vazut in magazine orhidee aproape iesite din ghiveci si tot nu se ofilisera...O planta verde in exterior, poate arata bine insa in interiorul ghiveciului, sa exista radacini putrezite. Un oncidium nu moare chiar daca are radacinile putrezite. Pseudobulbii pot sa fie foarte chirciti si tot nu vor muri. Raman verzi si chirciti! Puii care cresc pot sa faca radacini. Prin urmare, in ghiveci vor exista radacini putrezite de la vechii pseudobulbi si radacini bune de la noii pseudobulbi. Repet, un oncidium nu moare asa de repede. Oncidium de 10 ani? Interesant....Nu am mai auzit asa ceva. Am citit intr-o carte despre flori la capitolul oncidium cu flori galbene, ca in casa nu rezista multi ani. Apoi dupa 10 ani planta ar trebui sa fie divizata. Cred ca ar arata foarte mare, multe frunze si pseudobulbi in diferite stadii de dezvoltare. O divizare se poate incheia cu esec. Orhideele nu suporta usor divizarea. Pot sa treaca ani in sir pana sa isi revina si sa reinfloreasca. Unele chiar mor! Exista si situatii cand divizarea se realizeaza cu succes si nu va trece mult timp pana cand planta face noi pseudobulbi. Eu am avut doi ondicium.....Rezultatul? Esec total.....Rar au mai inflorit...Frunzele aratau oribil si pana la urma i-am dat. Oncidium este o orhidee de "mana a doua"....Cred ca i se potriveste numele! In sera se dezvolta cel mai bine aceasta planta....In casa nu prea! Am destul de multe cunostinte despre orhidee....Am dadacit mult timp 2 oncidium cu florile galbene....Niciun rezultat! Apropo, de cate ori i-ai schimbat substratul?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc!
Cristi, sa stii ca i-am schimbat si substratul si ghiveciul...Acum sta intr-o cutie mare, transparenta de inghetata pe care am gaurit-o bine. Iar substratul este Compo de orhidee, cu ceva perlit.
L-am schimbat imediat dupa ce i-au trecut florile atunci cand am cumparat-o si, asa cum va spuneam, a inflorit dupa aproape doi ani.
 

CristianG

Well-Known Member
gradinar1 a spus:
Multumesc!
Cristi, sa stii ca i-am schimbat si substratul si ghiveciul...Acum sta intr-o cutie mare, transparenta de inghetata pe care am gaurit-o bine. Iar substratul este Compo de orhidee, cu ceva perlit.
L-am schimbat imediat dupa ce i-au trecut florile atunci cand am cumparat-o si, asa cum va spuneam, a inflorit dupa aproape doi ani.
Good! Insa nu ai divizat planta nu-i asa? Perioada de acomodare in noul substrat - 2 ani.Bravo! Eu nu pot sa am rabdare cu oncidium....M-as enerva sa-i vad frunzele incretite, pseudobulbi sfrijiti....Insa florile,...,florile ma cuceresc de-a dreptul!
:)
 

marioara

Member
Acum vreo trei ani am impartit tufa in doua si am schimbat subtratul. Este adevarat exista pseudobulbi in diferite faze de dezvolatre.
 

CristianG

Well-Known Member
marioara a spus:
Acum vreo trei ani am impartit tufa in doua si am schimbat subtratul. Este adevarat exista pseudobulbi in diferite faze de dezvolatre.
Cum ii merge in prezent plantei tale, mai exact plantelor.....Se simt ca la inceput? Au inflorit?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cristina eu te-as sfatui cu mare drag sa incerci sa iti cumperi una.
Sunt minunate atunci cand infloresc iar legat de ingrijirea lor depinde mult si de starea plantei in momentul achizitiei.Daca reusesti sa gasesti una sanatoasa si sa fii cu bagare de seama in ceea ce priveste udatul ei,eu zic ca vei avea rezultate excelente.
Iti doresc mare bafta in achizitionarea unui Oncidium si te asteptam cu poze pe urma!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cu mare drag,Cristina.
Stii cum este...trebuie sa invatam pe pielea noastra totul asa ca eu zic sa mergi inainte si sa incerci o ploaie galbena.
Iar daca cumva se vor ivi anumite probleme aici suntem sa ne ajutam.Desi nu cred ca va fi cazul.
:wink:
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Reinflorita - cred ca e Twinkle Red...o am de la Cornelia cred ca de vreo doi ani??? Poate imi dati o mana de ajutor si-i gasim si numele:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Ohoo e superb!
Si cat de bogat a inflorit!
Legat de denumire s-ar puea sa fie Twinkle Pink Profussion.
Dar nu sunt sigura...
E si parfumat?Ca acesta de mai sus cica este...

Sa ai parte de el si sa infloreasca cat mai des!
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Multumesc draga mea Arselia!
Nu e parfumat...si e a doua oara cand reinfloreste anul asta :D, draga de ea!
 
Sus