Oncidium

CristianG

Well-Known Member
O planta are necesitati diferite datorita mediului in care sta.Nicio regula nu este batuta in cuie.Singura regula care ramane valabila in ceea ce priveste orhideele se refera la Vanda - Niciodata sa nu ajunga apa in zona cosuletului. In rest orice este permis in functie de mediul de cultura. :D
 

andreiacamelia

Active Member
Waw, dar ce ati mai scris! :)
Merci de sfaturi. Cred ca la mine este un mediu mai uscacios. Si udand la 10 zile pe perioada de toamna, nu e suficient. O sa incerc mai des, sa vad sum stau lucrurile.
 

CristianG

Well-Known Member
andreiacamelia a spus:
Waw, dar ce ati mai scris! :)
Merci de sfaturi. Cred ca la mine este un mediu mai uscacios. Si udand la 10 zile pe perioada de toamna, nu e suficient. O sa incerc mai des, sa vad sum stau lucrurile.
Yeee.... :) Cu placere! Succes in cresterea orhideelor tale. :wink:
 

mikiduzza

Member
De curand am primit si eu un oncidum cadou.
Inca are tija florala si boboci nedeschisi plus o tija in dezvoltare. Substratul pare umed dar totusi pseudobulbii sunt zbarciti. Ma bate gandul sa-i schimb substratul si sa verific radacinile.
Cat de mult va afecta acest lucru inflorescenta?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Recomandarea mea ar fi sa nu umbli la radacinile lui pana nu va termina cu infloritul.Incearca ca mai degraba sa ii pulverizezi frunzele(atentie mare sa nu uzi si florile) decat sa il uzi.Asa poate isi vor mai reveni si radacinile.Se poate insa sa nu aiba nimic si doar sa fi fost o greseala de udare.Pseudobulbii se pot increti din 2 motive:
1.radacinile sunt compromise
2.planta a stat mult timp neudata sau au fost greseli in udarea acesteia.

Bafta mare si sa ne mai tii la curent cu evolutia lui.
 

CristianG

Well-Known Member
sarselia a spus:
Recomandarea mea ar fi sa nu umbli la radacinile lui pana nu va termina cu infloritul.Incearca ca mai degraba sa ii pulverizezi frunzele(atentie mare sa nu uzi si florile) decat sa il uzi.Asa poate isi vor mai reveni si radacinile.Se poate insa sa nu aiba nimic si doar sa fi fost o greseala de udare.Pseudobulbii se pot increti din 2 motive:
1.radacinile sunt compromise
2.planta a stat mult timp neudata sau au fost greseli in udarea acesteia.

Bafta mare si sa ne mai tii la curent cu evolutia lui.
Subscriu celor spuse de Sarselia...Are mare dreptate! :wink: :D
 

mikiduzza

Member
multumesc tare mult pentru sfaturi
planta a venit udata...cand am vrut sa o ud era deja destul de umeda si am zis ca o mai las. si acuma vad ca incep sa se increteasca pseudobulbii...
de pulverizat i-am pulverizat doar substratul pe la suprafata dar continua stafidirea si de aceea vroiam sa umblu pe la radacini...
chestia e ca dupa ce se termina florile astea deja are in formare alta tija...
probabil voi mai astepta, si voi continua pulverizarile...
 

CristianG

Well-Known Member
mikiduzza a spus:
multumesc tare mult pentru sfaturi
planta a venit udata...cand am vrut sa o ud era deja destul de umeda si am zis ca o mai las. si acuma vad ca incep sa se increteasca pseudobulbii...
de pulverizat i-am pulverizat doar substratul pe la suprafata dar continua stafidirea si de aceea vroiam sa umblu pe la radacini...
chestia e ca dupa ce se termina florile astea deja are in formare alta tija...
probabil voi mai astepta, si voi continua pulverizarile...
Se pare ca substratul este suprasaturat cu apa.Sigur radacinile sunt putrezite.Acesta este motivul pentru care pseudobulbii sunt incretiti.Nu se mai pot hranii asa cum trebuie.Dupa ce trece inflorirea, umbla la radacini.Insa nu o sa-i placa foarte tare.Problema este ca vine iarna si nu prea este indicat sa schimbi substratul.De obicei primavara este cel mai bine sa faci aceasta operatie. :D
 

mikiduzza

Member
stiu ca nu ii va placea si ca primavara se fac aceste operatiuni, dar nu am de ales... :(
sper ca florile sa nu tina foarte mult, sa nu i se deterioreze si mai tare starea...
incerc sa o pulverizez la cateva zile la suprafata si pe frunze...
 

CristianG

Well-Known Member
mikiduzza a spus:
stiu ca nu ii va placea si ca primavara se fac aceste operatiuni, dar nu am de ales... :(
sper ca florile sa nu tina foarte mult, sa nu i se deterioreze si mai tare starea...
incerc sa o pulverizez la cateva zile la suprafata si pe frunze...
Sper ca planta ta sa fie ok. Pulverizeaz-o, insa vezi ca apa sa nu siroiasca pe frunze.Ai grija sa nu patrunda apa intre frunze si pseudobulbi.Risti ca acestia sa putrezeasca.Succes! :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Dupa ce papagalul meu nimfa i-a rontait la greu toti noii pseudobulbi, oncidiumul meu Sharry Baby "Yellow Flash" a mai avut puterea sa faca o tija cu cateva floricele! Si asa ma bucur inca o data de parfumul lor minunat! :dans:
 

sarselia

Active Member
Moderator
claude a spus:
Dupa ce papagalul meu nimfa i-a rontait la greu toti noii pseudobulbi, oncidiumul meu Sharry Baby "Yellow Flash" a mai avut puterea sa faca o tija cu cateva floricele! Si asa ma bucur inca o data de parfumul lor minunat! :dans:
Da,da,da vrem poze cu frumosul inflorit!
 

CristianG

Well-Known Member
claude a spus:
Dupa ce papagalul meu nimfa i-a rontait la greu toti noii pseudobulbi, oncidiumul meu Sharry Baby "Yellow Flash" a mai avut puterea sa faca o tija cu cateva floricele! Si asa ma bucur inca o data de parfumul lor minunat! :dans:
Vrem sa vedem pseudobulbii rontaiti de papagal.Daca el ii mananca, sunt convins ca nu fac rau la stomac.Inseamna ca putem sa-i consumam si noi. :wink: :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
CristianG, mi-a cazut fata cand am vazut papagalul calare pe orhidee si cu clontu' verde si am zis "asta e, daca moare, inseamna ca-s otravitoare" :mrgreen: Din fericire, n-a patit nimic, dimpotriva, i-a placut gustul, de a trebuit sa-l inchid in camera ca altfel le termina! :roll: asa ca putem face si noi o salata de orhidee :rofl:

Pozici...tocmai am negociat cu firma de cablu sa-mi instaleze un net care sa si mearga, ca eu il am acum la viteza edge...deci nici vorba sa incarc poze...imi ia cam 24 de ore :x
 

CristianG

Well-Known Member
claude a spus:
CristianG, mi-a cazut fata cand am vazut papagalul calare pe orhidee si cu clontu' verde si am zis "asta e, daca moare, inseamna ca-s otravitoare" :mrgreen: Din fericire, n-a patit nimic, dimpotriva, i-a placut gustul, de a trebuit sa-l inchid in camera ca altfel le termina! :roll: asa ca putem face si noi o salata de orhidee :rofl:

Pozici...tocmai am negociat cu firma de cablu sa-mi instaleze un net care sa si mearga, ca eu il am acum la viteza edge...deci nici vorba sa incarc poze...imi ia cam 24 de ore :x
Sincer sa fiu, papagalul ne-a convins ca o salata de orhidee nu strica sa facem....Inseamna ca sunt comestibile.Daca el nu a patit nimic.... Deci, sa tin minte - o salata de oncidium nu poate sa faca rau....Ce zici, incercam sa mancam niste pseudobulbi de oncidium parfumat? :D
 
Sus