Oncidium

marean

Active Member
:wink: Acuma am bagat si eu caldurica,insa pt balaricile mele am lasat-o la 19 gr :wink: sa nu le cauzeze .
 

IULIA

Active Member
pai la orhidici nu le place asa tare. nu iarna, ca totusi au si ele un anotimp de stagnare.
ceva asa..intre 20-24 zic eu ca e minunat. si umezeala....
o sa imi cada peretii sa stiti. :) :) :)
 

marean

Active Member
Pai la asa umezeala si temperatura,cred si eu ca te trezesti cu tencuiala in farfuria cu ciorba :rofl: :rofl: :rofl: !
Alea mele se adapteaza,si asa vad ca le place,si la cambrii,si la odontoglosum-oncidiumuri vad ca apar noi psbulbi (sau or fi tije-nu pea cred :mrgreen: ,dar speranta moare ultima :oops: ) .
 

roxy

Member
Astazi am umblat la radacinile unui oncidium, luat din Hornbach, pentru ca bobocii incepeau sa se ofileasca. Bineinteles ca radacinile sunt putrede, aveau rumegus in mijloc. Le-am pus in ziar sa absoarba apa si apoi ii voi schimba pamantul. Sper sa se salveze ca mi l-am dorit tare mult :( .
 

marean

Active Member
Cu multa atentie,o sa-si revina,Roxy :wink: !
Noroc ca i-ai verificat din timp radacinile !
Bafta !
 

roxy

Member
Am vazut ca i se ofileau boboceii si de asta am umblat la el. Acum vad ca infloreste, sper sa isi revina.
 
D

dyayzh

Guest
Nu stiu ce am facut ca sa o merit asa frumusete, dar e cadou de la o d-na deosebita :D :oops: Multumesc!

 

iudit

Well-Known Member
Moderator
Si la mine a inflorit,e alta culoare,dar florile vad ca sunt la fel si are un miros.....

Vreau sa mai zic ca am luat-o fara flori si are 4 tije florale ramificate la randul lor.
 

floare mica

Member
Am si eu un oncidium cu flori galbene. Am primit planta doar cu un pseudobulb. Acum are trei si mi-a facut anul asta o singura tija dar dupa cum vedeti in foto e plina de flori ! :dans:

 

floare mica

Member
Am primit planta anul trecut in luna august si arata asa

* Am udat-o saptaminal cu apa in care am pus ingrasamint special pentru orhidee.

* Cu cei doi pseudobulbi si tija care s-au format in decurs de un an !

* si multumirea :dans:
 

marean

Active Member
:eek: Felicitari Floare mica,e o reusita extraordinara , stiu orhideea aia din scutec cum arata,si a crescut asa de repede si cu tija din prima,ai facut o treaba minunata !
Parca tu ai crescut-o in pamant normal,nu ?

Dya ,e tare dragalas oncidiumul tau,felicitari,o meritai cu adevarat :wink: !
 

floare mica

Member
Multumesc Marean, sunt foarte multumita de reusita, :dans: pamintul cred ca e turba in care se vad putine bobite de perlit.
 

Veritas

Member
Am si eu un Oncidium care arata, acum, asa:



Tija florala pare sa fie uscata in intregime, iar pseudobulbii sunt foarte incretiti... Ce sa-i fac? Tai tija? O ud mai mult? O mut la racoare?

V
 

marean

Active Member
Desigur ca tai tot ce e uscat,la oncidium ,dupa ce se usuca florile,tijele se taie,ele nemaiproducand flori acolo.
Intr-adevar,psbulbii sunt cam incretiti,semn ca nu prea ai udat-o,oncidium se uda la saptamana maxim,si le place un substrat mai retentiv,insa udare se face cu atentie in acest caz.Probabil udarile le faci obisnuit,ca la celelalte plante,iar substratul nu are cand sa se hidrateze . Incearca sa ti ghiveciul intr-un vas mai adanc,cu apa usor calduta,timp de 1/2 de ora,astfel ca scoarta sa aiba timp sa retina apa.Depinzand de temperaturile din camera unde o ai,trebuie sa uzi mai des sau mai rar,eu te-as sfatui sa uzi mai rar,pt a fi sigura ,tinand-o la o temperatura de `18-20 de grade ,pt a ajuta la stimulare cresterii psbulbilor noi si la hidratarea celor vechi .
Bafta !
 

angela draganoiu

Active Member
eu am cumparat un onci care avea unii psbulbii incretiti. l-am pus pe o tavita cu pietricele umede si il ud prin scufundare, am observat ca scoate niste "moate" ce par a fi alti psbulbi. intrebarea mea este : in timp psbulbii incretiti se vor "intinde" cum au fost sau vor ramine asa. la al meu n-am observat vreo schimbare in sensul asta si il am de vreo 2 luni.
 

ghia_don

Active Member
Intrebarea asta voiam s-o pun si eu., cu toate ca banuiesc ca nu-si mai revin, mai ales daca incep sa hraneasca noi pseudobulbi.
Eu am separat o astfel de incretitura si am plantat-o separat ... asa , de experiment, si dupa citva timp i-a aparut alaturi un mic puiut, care acum e destul de marisor si cu bulbul format. Bulbul "cret", tot cret e...intrebarea e daca sa-l scot de tot de linga noua planta sau sa-l mai las?

Ce facem cu pseudobulbii epuizati pina la urma??
 

angela draganoiu

Active Member
da Ghia pune o intrebare foarte buna, as vrea sa stiu si eu ce sa fac in sensul asta.
dar mai am o nelamurire. am tot citit despre orhideea asta si va intreb pe timp de iarna voi tineti pe onc mai la racoare ? eu am 2 si ii tin unul in sufragerie unde e mai racoare pt ca tin usa de la balcon deschisa aproape permanenta si unul in camera fiicei mele unde e mai cald dar e la est. va rog lamuriti un nestiutor.
 
Sus