Oncidium

marean

Active Member
Cea mai buna metoda e sa iei un vas mare de apa si sa scufunzi ghiveciul ei in acea apa cam 2 ore .
Treaba aceasta o faci cam la 1 saptamana,chiar si mai mult,insa depinde de cat de repede absoarde orhideea ta apa din scoarta,de cat de mult soare ajunge la ea sau de caldura ori umiditatea din atmosfera,asa ca,inainte sa vrei sa o uzi din nou,incearca sa verifici usor,intr-un colt al ghiveciului,cu degetul scormonind pana la cativa cm (1/2 vasului) daca substratul este umed sau nu !
Ingrasaminte vei administra din cele speciale pt orhidee (nu sunt prea scumpe,se gasesc in magazinele de specialitate) ,in apa de udat,la doza indicata pe ambalaj,insa asta incepand cu primavara,cand vezi ca la baza plantei tale apar noi cresteri (puiuti) .
O data cu racirea vremii,udarile vor fi mai rare (intotdeauna e mai bine sa fie mai putina apa,decat prea multa-orhideele mor rapid din cauza a prea multa apa,insadin cauza uscaciunii daunele sunt minore si deshidratare se face de-a lungul unei perioade mari de timp !
Intre timp,ai putea citi si topicul acesta,si cele dedicate orhideelor in general,o sa gasesti cateva indicii folositoare (de exemplu la 'discutii diverse despre orhidee",am avut o discutie ampla despre ingrasamant ,despre asigurarea umiditatii,si altele) .
Bafta !
 

anaelis

Member
am incercat udarea prin scufundare...intr-un vas mai mare am pus mai multa apa si am scufundat ghiveciul cu orhideea daram avut o mica problema: nu a stat "in apa" (cum sa o tin in apa 2 ora daca se ridica la suprafata?)iar a doua: scoartele si muschii care erau la suprafata au iesit din ghiveci si au inceput sa pluteasca :) asa trebuie executata aceasta operatiune de udare, sau am omis eu ceva? :oops:
 

floare mica

Member
anaelis a spus:
am incercat udarea prin scufundare...intr-un vas mai mare am pus mai multa apa si am scufundat ghiveciul cu orhideea daram avut o mica problema: nu a stat "in apa" (cum sa o tin in apa 2 ora daca se ridica la suprafata?)iar a doua: scoartele si muschii care erau la suprafata au iesit din ghiveci si au inceput sa pluteasca :) asa trebuie executata aceasta operatiune de udare, sau am omis eu ceva? :oops:
:rofl: Ce simpatica ai fost cu povestea udatului ! Nu, Anaelis, nu te mai chinui cu udatul prin scufundare, pune-i apa normal ca la orice floare, apa care se scurge repede in farfurioara ghiveciului toarn-o iar peste scoarta din ghiveci de doua trei ori pina se imbiba bine scoarta. Pentru aceasta iti trebuie doua farfurioare. :D
 

marean

Active Member
Asa se intampla,Anaelis,de aceea udarea orhideelor e cam costisitoare ca si timp,cu totii patim la fel,treaba e ca trebuie sa stai pe langa ele sa le potrivesti cumva...eu iau un vas mai mare,si bag mai multe ghivece odata,astfel ca le ingramadesc unele intre celelalte,ori aiputea sa iei un vas mai adanc dar doar cu 2-4 cm mai mare in diametru decat cel al ghiveciului,si astfel nu se va mai rasturna .
Plutirea e caracteristica scoartei nu prea vechi,care absoarbe apa mai greu (doar nu e pamant,trebuie sa stea la inmuiat ceva timp pana sa absoarba apa) .
Operatiunea asta se va,de regula in cada,astfel incat sa nu te preocupe apa care se revarsa.
LA sfarsitul udarii,tot ce ramane e sa aduni bucatile de scoarta din apa si sa le asezi din nou in ghiveci :wink: .
Alta metoda e udarea de sus,insa aceasta nu prea ma multumeste pe mine in cazul scoartei pure,pt ca absorbtia apei e minima daca udarea nu se repeta de multe ori .
 

anaelis

Member
:oops: pt mine nu e o problema sa "stau pe langa " ele cand le ud pt ca imi face o placere f mare sa ma ocup de ele...eu credeam ca nu fac ceva bine, si am zis ca mai bine intreb decat sa imi omor planta :)
 

marean

Active Member
Stai,linistita,cand ai nelamuriri,intreaba !
E buna si metoda Florii mici,insa pt inceput,ti-o recomand pe cea cu "scaldarea" .
Udarea de deausupra trebuie facuta cu grija,trebuie sa te obisnuiesti cu greutatea ghiveciului ud-uscat,pt a sti cand planta a "baut" suficient ,lucru mai greu la inceputul drumului !
Cat e cald,din nou,ai putea sa-ti bagi orhideea sub dus,tinand dusul in asa fel incat sa uzi si frunzele,si substratul bine de tot,apoi sa scurgi bine planta,si gata !
De asemenea,la primavara ai putea schimba si substratul cu unul comercial in amestec cu perlit,mai hidro-retentiv,astfel fiind necesare udari mai rare,numai de deasupra,nu prin scufundare,insa mai bine nu anticipam,mai intai sa se faca primavara,apoi mai vorbim :wink: !
 

anaelis

Member
am citit discutiile despre radacinile orhideelor si uitandu-ma la a mea am vazut ca sta mai mult in aer decat in ghiveci :) deci se vad radacinile care intra in ghiveci si sunt f albe sidefate (sa inteleg ca au lipsa de apa?) apoi o gramada de radacini ies pe dedesupt din ghiveci iar astea sunt si verzi si maro si albe...poate ar trebui sa o mut si sa schimb ghiveciul si sa vad atunci mai clar starea radacinilor? ar fi o problema sa o mut acuma toamna??? (a inflorit o data anul asta....oare sa ma mai astept?)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Aveti si voi acest Oncidium?


Daca da, mare grija la udare. Acum vreo luna, inainte sa se schimbe vremea, il tineam intr-un vas masca. Intr-o dimineata am vazut ca are nevoie de apa dar ma grabeam asa ca l-am udat direct in masca. Seara cand am venit de la serviciu am uitat sa arunc surplusul de apa. Si a baltit 2 zile. Cand l-am vazut am trecut la operatiunea de salvare: scos din ghiveciul initial, impachetat radacinile in ziare ca sa absoarba apa in plus si dupa aceea replantare. A fost replantat in acelasi amestec de care va povesteam la Phalaenopsis. Evident, au urmat udari foarte rare. Acum solul este aproape uscat. De ce? Pai de asta: din 3 pseudobulbi 1 s-a dus. Iata cum:


 

marean

Active Member
Pacat de el,sa sper ca asta e cel mai mare rau facut...oncidium este o specie care e considerata setoasa ,atata timp cat apa nu stagneaza si are o circulatie buna a aerului in jur ,cu un amestec care sa nu etina apa in exces...partea proaspta e ca la tine a stagnat apa 2 zile,suficient timp incat sa putrezeasca radacinile (integral sau partial),precum si sa fie afectati psbulbii,insa nu totul e pierdut,tine-l uscat ,pana isi mai revine,udare rara,sa zic la o luna ...
Am patit si eu asa ceva,cu pierderea unui psbulb,a putrezit dupa o udare mai intensa in timp ce am avut un geam deschis anul trecut,toamna.Am scos orhideea din ghiveci si am taiat psbulbul putrezit,apoi am taiat toate partile afectate.Dupa aceea,am replantat,am pus-o la un loc cu mai multa lumina si am udat-o rarisim pe perioada rece (un fel de repaos forta).
Dupa aceasta perioada,au inceput sa apara 2 psbulbi noi,deci ce era grav trecuse.
Mult noroc !
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Cred ca daunele au fost partiale. Ceilalti doi pseudobulbi par ok. Ii tin usor insetati, de teama sa nu pateasca si ei ceva. Vestea buna e ca da un nou pseudobulb. Pana la urma cred ca sunt pe calea cea buna.
 

marean

Active Member
Atunci e bine,a fost cu noroc !
Cred ca ce ai tu acolo e un Sharry baby,unii hibrizi seamana putin la forma cu cel galben,Sweet sugar,altii au petalele mai subtirele !
 

Leanna

Member
Fetelor, ieri o tanti din piata vindea pui de oncidium. Astazi planific sa ma duc sa-l cumpar, mai ales ca era destul de ieftin.Puiul nu era sadit, se vedeau radacinile. Intrebare detinatorilor si cunoscatorilor: cit de lungi trebuie sa fie radacinile, si in general cum pot aprecia cit de sanatos e un oncidium? :?
 

angela draganoiu

Active Member
cind am cumparat oncidium de la reduceri m-am uitat la pseudobulbi sa fie sanatosi, sa nu fie stafiditi, frunzele sa fie intregi si sanatoase si cu radacini noi pe cit posibil. primul pe care l-am luat a facut tija florala a mai scos un puiut ieri am vazut ca mai scoate o tija, al doilea e inca in stadiu de adaptare.
i-am scos pe amindoi din ghivece si am vazut ca au si radacini in formare iar substratul este de scoarta. atentie si la substrat.

off topic. Leanna imi pare bine sa te cunosc si asa, din avatar.
 

angela draganoiu

Active Member
eu pe oncidium nu il ud ca pe phalenopsis prin scufundare ci torn apa pe deasupra si las sa se scurga bine. si eu il tin intr-un vas decorativ (masca) insa scurg bine apa inainte de a-l pune la locul lui. pe cel nou inca nu l-am udat (l-am cumparat acum o saptamina) pt ca avea prea multa apa de la florarie. dupa ce l-am adus in birou am pus un servetel sub ghiveci sa mai suga apa. cred ca abia miine il voi uda.
 

angela draganoiu

Active Member
voi cum procedati cu tijele dupa ce se trec florile ? le taiati sau le lasati in speranta ca pe ea vor apar alte flori mai tirziu ?
sa spun cinstit eu am taiat tija unui onci pt ca mi s-a parut ingalbenita. voi cum faceti ?
 

IULIA

Active Member
se taie, se taie, ce flori sa mai dea? :eek:
scurt scurt. cit mai scurt. isi revine si bulbul mai repede. ca sa produca altul.
pt flori. :)
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc Iulia. te rog mai spune-mi ceva. cum stii cind trebuie sa uzi oncidium ? eu ma ghidez dupa greutatea ghiveciului dar nu sint convinsa ca e bine asa. tu cum faci ?
 

IULIA

Active Member
dupa culorile radacinilor. trebuie sa fie deschise la culoare. daca nu sint afara, poate dupa culoare si umiditatea scoartei, ca de asta trebe sa fie pe acolo.....uda si tu mai rarut. cam la 1 sapt, 10 zile iarna si max 4 zile vara.e bine si dupa greutate....dar totusi...e o diferenta de citeva zeci de grame, cel mult...zic eu.
sa ai spor. :)
 

marean

Active Member
IULIA a spus:
dupa culorile radacinilor. trebuie sa fie deschise la culoare. daca nu sint afara, poate dupa culoare si umiditatea scoartei, ca de asta trebe sa fie pe acolo.....uda si tu mai rarut. cam la 1 sapt, 10 zile iarna si max 4 zile vara.e bine si dupa greutate....dar totusi...e o diferenta de citeva zeci de grame, cel mult...zic eu.
sa ai spor. :)
Eu sunt si mai jgarcit cu apa :) ! Iar acuma,de cand onc sta in subtrat de orhi cu perlit,sunt mai ceva ca muma-padurii,il ud cam la 3 saptamani iarna,2 vara ,insa la mine e racoare si lumina nu e foarte puternica (NE) .
 

IULIA

Active Member
daca e bezneala, sint de acord. si mai si lipseste caldurica iarasi sint de acord cu marean.
dar...daca e la lumina si caldura, baga program cum ti-am zis.
 
Sus