Oncidium

diana999

Active Member
Un necaz nu vine niciodata singur. Si oncidiumul pierde din frunze. Eram asa de incantata de el.....florile lui aveau un miros atat de placut!

Precum celelalte orhidee, il tzin la 14 grade; il ud o data pe saptamana. unde gresesc ?
 

estefana

Member
diana, cand ai umblat la radacinile lui ultima data?
eu am cumparat doi la reducere si aveau la baza un smoc mare de sphangnum care provoca putrezirea radacinilor. daca nu il scoteam probabil acum erau decedati :D
 

diana999

Active Member
tocmai din acest motiv am facut poza radacinilor. Vi se pare ca arata rau? Ieri le-am pozat. In rest n-am umblat la radacini.
 

estefana

Member
muschiul de care iti spuneam este chiar la baza unde incepe tulpina, ascuns intre radacinile dinspre marginea ghiveciului. oricum trebuie sa faci ceva cu ea inainte de o pierde. daca vei umbla la radacini ar fi bine apoi sa o ti apoi la o temperatura mai ridicata.
 

mikiduzza

Member
Va mai amintit de acum ceva timp cand am primit si eu un oncidium frumos, dar care avea pseudobulbii zbarciti... m-am apucat de curatat la radacini chiar daca era inflorit, si dupa toata operatiunea am ramas cu atat:

https://picasaweb.google.com/1161981187 ... 8415091826

Eram sceptica, chiar si cristian spunea ca nu prea mai are sanse.
M-am gandit sa vi-l arat acum :D

https://picasaweb.google.com/1161981187 ... 7901290434

Cel din mijloc este un pui, care a mai facut un pui :giggle:
https://picasaweb.google.com/1161981187 ... 5366699490
Si aici inca un pui :wink:
https://picasaweb.google.com/1161981187 ... 7527396274

Deci in total sunt 3 pui. Si tin sa mentionez ca niciunul din cei vechi nu a murit :)
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Cum se ingrijeste un oncidium? Nu am avut niciunul pana acum... si m-ar tenta unul. Insa nu as vrea sa il chinui.
Este rezistent? Cat de sensibil este la lipsa apei fata de phale, dendrobium si cambria?
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Carmen, mie mi se par foarte cumsecade. Rezistenti - ii ud cu aceeasi frecventa ca si pe phale si i-am tot avut infloriti.
Se comporta cam ca si cambriile, si ele sunt ok. Tinuti vara afara, si-au format toti tije florale.
Singurele dintre orhideele comune cu care eu nu am reusit sa ma impac sunt miltoniile, astea mi s-au parut mereu figurante :D
 
D

dyayzh

Guest
Miltoniile sunt pline de fite dar au si de ce: si frumoase si parfumate :D
 

Caramell

Well-Known Member
Administrator
Moderator
Multumesc, Madalina. Asadar se comporta precum cambriile, dar e mult mai infloricios :D.
Totusi, vara asta nu li s-au ars frunzele cand le-ai scos afara? Alor mele nu le-a placut deloc in gradina...
 

sarselia

Active Member
Moderator
Si eu le-am avut pe Cambrii afara insa undeva la umbra unor copaci, mai ferite de soarele cel puternic si asa nu am avut probleme.
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Caramell a spus:
Multumesc, Madalina. Asadar se comporta precum cambriile, dar e mult mai infloricios :D.
Totusi, vara asta nu li s-au ars frunzele cand le-ai scos afara? Alor mele nu le-a placut deloc in gradina...
Ba da, am ars cu brio si o cattleya - au nevoie de o pozitie bine umbrita, cu soare doar cateva ore dimineata si nu mai tarziu de ora 10. Si asa le merge foarte bine.
 

Elektra

Member
Nu stiu daca bine scriu aici, eu am un odontocidium care a fost inflorit in august, i-am taiat tija in septembrie si acum observ 2 tije noi, pe un alt pseudobulb evident. Eu aveam impresia ca infloreste doar o data pe an, sa inteleg ca nu?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Elektra nu e deloc batuta in cuie treaba cu infloritul la ei.Infloresc atunci cand beneficiaza de toate conditiile si cand psudobulbii ajung la maturitate.
Deci bucura-te si arata-ne si noua frumusetea florilor lui.
 

MASCHA

Active Member
Oncidium Twinkle star cumparat recent,si-a deschis florile pe a doua tija,dar surpriza :eek: nu mai sunt parfumate :( si acesta a fost unul din motivele pentru care l-am cumparat.
Ma intreb ce determina parfumul la orhidee daca pe raft in magazin era parfumata,acasa tija respectiva si-a pastrat parfumul,in schimb una nou inflorita nu mai are parfum ?
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vezi ca sunt orhidee care au parfum ziua mai intens, altele mai pe inserat iar altele dimineata. Sa nu fie cazul si la tine. Baga nasul in flori dimineata, la pranz si seara. :) Ca sa te lamuresti.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Subscriu celor scrise de Cornelia.Fii cu bagare de seama peparcursul unei zile intregi si vei vedea ca trebuie sa fie parfumat.
:wink:
 

MASCHA

Active Member
Fiti fara grija caci il miros toata ziua :oops:
Dimineata are un usor miros,dar prima data umplea camera de miros !La magazin cand l-am ales ,din 5-6 buc, nu toate aveau parfum,desi erau acelasi soi !
 
Sus