Oncidium

sarselia

Active Member
Moderator
Cornelia esti o figura :rofl: :rofl:
Mascha nu stiu ce sa zic..poate ca vor incepe sa aiba un miros mai puternic florile dupa ce vor fi inflorite de un timp.Spuneai ca numai ce ti-a inflorit,nu?
 

sarselia

Active Member
Moderator
Stii cum e...toate si nimic...vreau mai mult soare si pe urma ma mai dezmortesc si eu... :) :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Haideti sa va spun un secret: iubiti. :wink: Omul de alaturi, filmul de la televizor, floarea din gradina, muzica din boxe, catelusul schiop, pisica vecinului, ba chiar si capra lui ... La sfarsitul zilei cand trageti linie, veti avea chef de ras. Da da, chiar daca factura de intretinere e grasa rau, chiar daca unii politichisti merita sa-si rupa gatul, chiar daca nu stii ce va fi cu ziua de maine.

Pana una-alta traim ziua de azi.
Zise filozoafa de serviciu, care merge zambind la patucean.
 

sarselia

Active Member
Moderator
BRAVO!Asa da!Asa gandesc si eu si sunt un om extrem de optimist insa ma mai ia din cand in cand viata la palme..trec si peste ele si merg mai departe.Si pana la urma sa stii ca intr-adevar daca dragoste nu e, nimic nu e!
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Daaa...dar mai este si cate o zi 'nu', cand m-am trezit azi-dimineata si mi-am amintit ca iar trebuie sa fac gropi de plantare zau ca mi s-a evaporat optimismul :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Lasa ca vine el iar optimismul inapoi cand vei vedea minunatiile inflorite.
Trece optimismul dar si cand revine,revine in forta. :) :) :)
 

cornelia

Fondator
Membru staff
Vecina mea inteleapta tare ar spune asa:

"
spune multumesc lui D-zeu ca esti sanatoasa - unii nu sunt.
spune multumesc lui D-zeu ca poti sa faci gropi - unii nu pot.
spune multumesc lui D-zeu ca faci gropi pentru florile dragi - unii n-au gradini si nici flori dragi.
spune multumesc lui D-zeu ca desi vei fi obosita, la vara te vei bucura - unii nu se bucura. Nici vara si nici in alt anotimp."

Ia uite cate motive ca sa-ti revina optimismul. :wink:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Asa e...adevarul e ca daca n-as putea sa ies dimineata din casa si sa ma plimb cu cafeaua in mana pe 'domeniu', lumea ar fi un loc mult mai trist :D
 

MASCHA

Active Member
MASCHA a spus:
Oncidium Twinkle star cumparat recent,si-a deschis florile pe a doua tija,dar surpriza :eek: nu mai sunt parfumate :( si acesta a fost unul din motivele pentru care l-am cumparat.
Ma intreb ce determina parfumul la orhidee daca pe raft in magazin era parfumata,acasa tija respectiva si-a pastrat parfumul,in schimb una nou inflorita nu mai are parfum ?
Are parfum :) cred ca florile nu erau ajunse la maturitate, acum intreg spicul este tot o floare,iar dimineata cand intru in camera ma intampina un parfum tare placut :D
Ce miros o sa fie atunci cand va avea 4-5 spice inflorite odata :visator:
 

lucian69

Member
oncidium mixturum

Am cumparat recent Oncidium Mixturum ( orhidee mixt-scria pe eticheta). E bolnava rau (asa am cumparat-o) si vreau sa o fac sa straluceasca, bineanteles cu ajutorul vostru. Pozele se pot vedea in album. poate cineva sa-mi spuna ce sunt acele pete negre, maro, aceea gaura in pseudobulb si frunzele incretite? Prima zi cum am luat-o, am replantat-o. Cand am desfacut radacinile, am observat ca intr-o parte nu avea crescute radacini. cand am desfacut celalalte radacini si am curatat de scoarta am vazut un ghemulet moale,alb de....un fel de vata minerala. Am indepartat ghemuletul si am replantat-o. Am pus amestec de scoarta cu turba pt orhidee. Am si udat abundent ulterior cu apa statuta+inrasamant pentru orhidee. Dupa ce sa scurs,am pus-o in geam. Nu stiu daca e bine. Ajutati-ma va rog
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
http://lucian69.sunphoto.ro/Frumoasele_ ... e/72669175
Cred ca de-aici incep imaginile cu oncidiumul tau, da?
Pozele nu sunt foarte clare dar din ce imi dau seama se vede ca orhideea a suferit de deshidratare. Bulbii aceia si frunzele respective nu isi mai revin, ele raman asa, incretite. Doar noii bulbi care vor creste au sanse sa arate ok.
E bine ca ai replantat-o, nu e bine ca i-ai pus deja ingrasamant. pana nu isi revine, pana nu vezi ca incepe sa-i creasca o noua frunza sau un nou bulb nu-i mai pune ingrasamant. ca regula, ingrasamant folosesti doar pentru plantele sanatoase.
Nu o uda abundent - dupa replantare ar trebui sa astepti 2 saptamani timp in care doar pulverizezi usor planta si substratul. Daca radacinile nu si-au reluat activitatea normala, risti sa o omori.
Evalueaza acum daca substratul este foarte ud si schimba-l din nou. Mai bine mai putina apa decat apa in exces.
Pe timpul verii uda planta cam o data pe saptamana si ai grija sa nu balteasca apa.
Pana nu vedem o poza cu florile (si speram sa ne arati mai spre toamna, asa) nu ne putem da seama ce oncidium este.
Succes!
 

lucian69

Member
Multumesc

Gradinar1, Multumesc frumos pentru sfat. Era sa o sufoc cu apa. Ma duc sa-i schimb substratul ca e foarte umed. Ingrasamant nu o sa mai folosesc, decat asa cum m-ai sfatuit. Gaura aceea din psdb, nu e facuta de paianjen? Dupa ce scot radacinile, incerc sa fac poze mai clare. Sper sa fie cu bine. Mai e ceva: tija florala e sanatoasa, dar fara flori. Pot sa o tai, sau trebuie sa o las?

Multumesc inca odata
 

sarselia

Active Member
Moderator
Lucian tija florala se poate taia deoarece planta nu va mai inflori pe tijele vechi.
Multa bafta si sa ii mearga bine de acum inainte!
 
Sus