Narcise

Adina-Ioana

Well-Known Member
Moderator
Hărnicuţe tare narcisele galbene. Şi la mine au înflorit cu câteva zile întârziere, având în vedere că le-am strămutat în vara trecută.
 

riana

Active Member
foarte frumoasa. si eu am pus acum o luna cativa bulbi dar nu cred ca vor inflori anul acesta ca abia acum ies din pamant :(
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
riana a spus:
foarte frumoasa. si eu am pus acum o luna cativa bulbi dar nu cred ca vor inflori anul acesta ca abia acum ies din pamant :(
Cred ca daca nu au fost tinuti afara din pamint din toamna pina i-ai pus in pamint ar trebui sa infloreasca... daca au fost din aia care au stat toata iarna in magazin ar trebui sa ai macar citeva flori, daca bulbii erau mari...

Iata ce a mai inflorit in gradina:


 

cornelia

Fondator
Membru staff
Eu am plantat narcise intr-un cos de rachita. Au incoltit toate doar unii boboci mi se par uscati. Cred ca le-a fost prea cald in balcon. O sa duc cosul cu totul la serviciu in curtea interioara.
 

bebe Iris

Active Member
popgeo, spune-mi te rog e posibil ca tipul de narcisa sa se schimbe dupa un an? :eek:
ptr ca eu asa cred, am plantat acum 2 ani un tip, primul an a inflorit ce-am plantat, dar in acest an sunt comune, nu mai sunt deosebite cum le-am cumparat...
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Cuoarea narciselor mai variaza odata cu clima.. daca e mult soare unele narcise vor fi mai deschise la culoare... dar nu variaza fundamental nici forma nici culoarea..
In primul an forma poate sa nu fie completa (adica mai ptine petale) comparativ cu timpul cind sint deja acomodate in gradina (dupa 2-3 ani)...
Cred ca mai degraba se poate sa fi murit.. si sa fi ramas altele in cam acelasi loc..

bebe Iris a spus:
popgeo, spune-mi te rog e posibil ca tipul de narcisa sa se schimbe dupa un an? :eek:
ptr ca eu asa cred, am plantat acum 2 ani un tip, primul an a inflorit ce-am plantat, dar in acest an sunt comune, nu mai sunt deosebite cum le-am cumparat...

Foarte frumoase narcisele tale..
 

bebe Iris

Active Member
Multumesc, anul acesta o sa fiu mai atenta la pozitia celor mai deosebite, desi eu cred ca nu am pus din cele banale intre ele...de asta nu inteleg ce s-a intamplat... :?
 

victoria222

Active Member
Wow, m-am imbolnavit cand am vazut ce narcise minunate aveti. Sunt extraordinare. Eu cred ca am doar galbene cu o rozeta simpla, ramase demult in gradina. Nu stiu de ce narcisele nu mi se pareau prea grozave si toamna trecuta am cumparat mai mult lalele si crocusi. Acum m-am hotarat ca la toamna sa ma "concentrez" pe bulbi de narcise.
Felicitari pentru minunile inflorite!
 

aleynad

Active Member
Moderator
mihai63 a spus:
aleynad,a doua poza imi place tare mult.
Are asa o nota de salbaticie,parca nici nu a intervenit mana omului.

si mie imi place, Mihai :D
in a doua poza e un mic colt de rocarie, tocmai de aceea e salbatic :D
 
Sus