Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

gomez99

Active Member
daca invazia este puternica, puteti sa puneti peste planta o punga de plastic pentru 12-24 ore. la calduri mari plantele mai sensibile se vor resimti putin, asa ca metoda ar merge aplicata peste noapte. se formeaza in punga un microclimat toxic pentru gijganie, care nici nu mai poate sa fuga spre alte plante. si intodeauna stropiti la 1 sau 2 ore dupa ce ati udat planta, udat pamintul/ghiveciul.

coraline

New Member
bun, va multumesc pentru sfaturi!
asadar
- am cumparat movento, mai mult mospilan, eforia (am vazut tot aici pe forum ca ar fi recomandat, am vazut si ca i s-a retras omologarea din 2018, ma mira ca am gasit :rofl: ), siltim
- o sa stropesc peste tot in jurul plantelor
- m-am uitat in jur, macar pe o raza de 5m o sa dau cu erbicid peste tot, macar din ce e in imediata apropiere sa dispara din balarii
- o sa incep sa bag in casa in carantina ce e mai grav afectat
- nu stiam ca trebuie facuta pauza intre udatul pamantului si aplicarea insecticidului, o sa respect recomandarea de acum

si .... sper sa vina septembrie mai repede, sa treaca toata canicula si sa le mai ia din forta animalelor... multumesc!

coraline

New Member
Cam asa arata dupa stropirea de marti. Praful alb sunt animalele moarte.

Au mai disparut, dar ma astept sa reapara. Intre timp, tre sa elimin menta si papalaii din gradina, sunt pur si simplu magnet de muste.

Maine seara ud bine si sambata dimineata stropesc iar.
Ce e in casa continua sa fie f ok si fara musca.

Insa in ciuda tuturor, plantelor le merge ff bine, parca e nutritiv insecticidul asta :rofl:IMG-20200730-WA0010.jpegIMG-20200730-WA0012.jpeg20200730_090240.jpg20200730_090247.jpg

crysty

Active Member
Pe lavanda s-au asezat pentru ca erau musculitele peste tot si invazia e mare, dar de cand ma stiu nu am vazut lavanda sa adune daunatori din cauza ca are uleiul ala eteric prea puternic :-D dar nu-i problema bine ca e stropita si ea macar preventiv.
Lavanda se poate planta direct afara daca si cand doriti, ea rezista cu brio la friguri extreme. La seceta nici nu mai vorbesc, faptul ca are frunze argintii o categoriseste din start ca planta rezistenta la seceta extrema. (ma refer la lavanda inalta nu cea pitica de ghiveci, de asta de ghiveci nu stiu )
Menta o sa rasara iar ca e virtual indestructibila daca o smulgeti cu mana sau taiata cu sapa , probabil doar erbicidul sa ii vina de hac dar ar fi pacat sa nu mai aveti niciun fir de menta in gradina. Eventual salvati niste radacini de menta intr-un ghiveci si o replantati cand dispar musculitele ca sa aiba timp pana la iarna sa se prinda bine, desi depinde cum ati stropit cu erbicid ,e posibil ca vreo radacina sa scape si sa faca lastari iarasi.
E normal sa ramana musculite lipite moarte pe plante ,e exact ce spuneam mai devreme ca ele secreta ceva lipicios . Cu timpul or sa se spele plantele de resturile de pe frunze de la ploaie, la toamna nici nu o sa se mai cunoasca ceva ca a fost vreo invazie.
Cand scapati de musculite scoateti ghivecele afara din casa pentru ca plantele sa apuce sa creasca destul cat e vara sa se bucure de multa lumina, pentru ca iarna e lunga si fara lumina si fara caldura,or sa li se urasca chiar si pe pervaz cand ziua are lumina doar cateva ore si aia e slaba pentru ca e mai mult innorat.

Ultima editare:

coraline

New Member
Astazi am mai facut o stropire si ce e mai atractiv am bagat in carantina in interior

O intrebare... ce se intampla cu insecticide cand ploua? Am observat ca indiferent cu ce stropesc (ca e sistemic, ca nu...), dupa ploaie apar muste la greu. Cumva se spala tot, de aia nu au asa mare efect in exterior?

Abia astept sa scap, daca oi reusi anul asta, ca am un portocal tare frumos care sufera in interior :(
Lavanda, culmea, e printre locatiile preferate de musca :(

gomez99

Active Member
majoritatea solutiilor sint spalate de ploaie. pentru cele sistemice e necesr un minim de 6 ore ca sa patrunda in planta. exista adjuvante cum e break-throug s240, al caror rol este sa fixeze si sa distribuie uniform solutia pe frunze. in cazul folosirii acestora efectul ploii este mult redus.

crysty

Active Member
majoritatea solutiilor sint spalate de ploaie. pentru cele sistemice e necesr un minim de 6 ore ca sa patrunda in planta. exista adjuvante cum e break-throug s240, al caror rol este sa fixeze si sa distribuie uniform solutia pe frunze. in cazul folosirii acestora efectul ploii este mult redus.
eu i-am recomandat siltimul. Tot adjuvant e si asta si se gaseste mult mai usor in comert decat alte marci si pentru ca este fabricat la timisoara parca.
...O intrebare... ce se intampla cu insecticide cand ploua? Am observat ca indiferent cu ce stropesc (ca e sistemic, ca nu...), dupa ploaie apar muste la greu. Cumva se spala tot, de aia nu au asa mare efect in exterior?...
Odata ce apuca sa intre substanta in planta sa circule o data cu seva ei, nici mama ploii nu o spala.
Ploaia deranjeza musculitele si nu au pe ce sa se retraga ca totul e ud de asta vi se pare ca sunt mai multe. Un strop de apa pentru o musculita alba este mare cat o casa pentru noi oamenii iar cand ploua este un adevarat armagheddon pentru insecte si cum peste tot este ud nu au unde sa stea linistite plus ca sunt starnite de sub frunze, de sub pietre de peste tot si nu mai stiu locul lor unde stateau ele.

coraline

New Member
Asadar dupa 3 saptamani de munca acerba, dat cu erbicid toata zona (astazi deja am observat ca se usuca papadiile si pirul si astea erau mari purtatoare!), dat cu insecticid la 3-4 zile si bagat in carantina la greu, se vad rezultate!!
Am mai gasit 10 muste ratacite azi dimineata, inainte sa stropesc din nou (pe lavanda!!). Nu stiu cat voi putea rezista in ritmul asta si cat de normal o fi, dar momentan sunt fericita.
Mai trist e ca plantele bagate in carantina sunt cele mai "apetisante" si nu stiu daca reitegrarea lor in aer liber nu ar duce la anularea tuturor rezultatelor de pana acum :(
Ca idee, am folosit Mospilan/ Mospilan Oil, Fastac, Mavrik, Movento, Talent, Teppeki - combinate 2 cate 2 unul de contact cu unul sistemic. Nu fac decat atata solutie cat am nevoie pentru stropirea din ziua respectiva.

Trebuie sa mai caut Siltim, e cam greu de gasit dar o sa ajung si acolo.

Si traiasca erbicidul total!!

Ultima editare:

crysty

Active Member
Asadar dupa 3 saptamani de munca acerba, dat cu erbicid toata zona (astazi deja am observat ca se usuca papadiile si pirul si astea erau mari purtatoare!), dat cu insecticid la 3-4 zile si bagat in carantina la greu, se vad rezultate!!
Am mai gasit 10 muste ratacite azi dimineata, inainte sa stropesc din nou (pe lavanda!!). Nu stiu cat voi putea rezista in ritmul asta si cat de normal o fi, dar momentan sunt fericita.
Mai trist e ca plantele bagate in carantina sunt cele mai "apetisante" si nu stiu daca reitegrarea lor in aer liber nu ar duce la anularea tuturor rezultatelor de pana acum :(
Ca idee, am folosit Mospilan/ Mospilan Oil, Fastac, Mavrik, Movento, Talent, Teppeki - combinate 2 cate 2 unul de contact cu unul sistemic. Nu fac decat atata solutie cat am nevoie pentru stropirea din ziua respectiva.

Trebuie sa mai caut Siltim, e cam greu de gasit dar o sa ajung si acolo.

Si traiasca erbicidul total!!
Slava cerului ca traiti in Romania si ca se gasesc N optiuni de insecticide. Era o doamna romanca pe forum aici care locuieste in Austria sau Olanda si a spus intr-o postare ca nu se gasesc insecticide la ei de cumparat pentru tratamentul plantelor, poate depinde si de marimea orasului... Alte tari din Europa au o cultura a principiului ECO/BIO mult mai dezvoltata ca la noi. Poate si clima din alte tari, mai racoroasa, mai umeda sa nu ajute daunatorii ca sa prospere pe cand in Romania odata ce a venit vara, e teroare cu daunatorii.
Din moment ce nu mai vedeti musculite prin gradina atunci puteti scoate plantele afara sa aiba timp sa se recupereze ca daca stati cu frica ca mai apare ceva atunci va treziti ca a venit toamna. Oricum daca mai apare cate o musculita stiti de acum ce aveti de facut , in acel loc unde ati vazut-o, pentru ca astea nu pot zbura pe distante mari, stropiti pe o raza de 1-2 metri.
Daca nu mai trebuie stropit mult atunci nu mai are rost sa cautati Siltim, dar daca totusi mai trebuie stropit iar si trebuie Siltim atunci el se poate gasi online, de exemplu la https://www.ferma-gradina.ro/siltim-adjuvant-tratamente-fitosanitare-2-ml.html dar sa stiti ca mai costa si vreo 18 lei transportul asa ca mai bine luati online doar daca va trebuie sticla de 100 ml, ca pentru o fiola de 2 ml la 2 lei nu se merita 18 lei transportul.
E site serios am cumparat de la ei chiar si seminte de cactus la plic si erau viabile dar in schimb siltim-ul la sticla de 100 ml l-am luat din centru unde locuiesc in galati anul trecut si m-a costat 25 de lei. Aici sunt 4 (patru !!) fitofarmacii la distanta de cateva minute una de alta :-D din care una stiu ca mai aducea si Siltim.

Ultima editare:

gomez99

Active Member
foarte buna abordarea, sanse foarte mari de succes! acu, daca aveti gradina, aveti si gijganii, chiar daca doar din cind in cind. as zice sa gasiti un moment de gindire si sa faceti o lista cam cu ce v-ar trebui sa folositi pe un an intreg, inclusiv ingrasaminte daca folositi, si sa comandati o singura data. in felul asta cheltuielile de transport se disipa si nu mai conteaza. iar chimicalele de obicei sint garantate cel putin 2 ani. eu comand cam in fiecare an in ianuarie, pe la sfirsit incep unele reduceri, si rar mai trebuie sa cumpar cite ceva in cursul anului.

Sus