Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

danero2004

Well-Known Member
Moderator
In the greenhouse you can catch them by hanging yellow sticky traps just above the leaves of plants - they are attracted to the colour yellow, which is why I've never been able to work out why growing-bags are that colour! Some people even vacuum their plants regularly to remove the little flying pests!

sa nu radeti , dar e o idee buna cu aspiratorul la plante , pentru absorbtie musculite mature :)
 

ghia_don

Active Member
:idea: :idea: Hai ca mi-ai dat o idee...am un aspirator mic de masina, merg sa agit plantele si cind zboara nenorocitele alea de musculite, trec cu spiratorul si le bag la cutie.. :twisted:
 

fixpix

Active Member
Deci... 20 de pagini cu tot felu de chimicale si metode si eu tot nu stiu cum sa scap de musculitele astea.
Am incercat deja cu vreo 2 chimicale si parca musculitele astea jubileaza.
Ca in filmele cu desert cand vine ploaia dupa ani de seceta si oamenii stau cu gura cascata!
Mai tre sa incerc metoda cu spirt, apa, sapun etc...
Nu pot sa cred ca in secolul 21 nu s-a descoperit ceva si pentru ea.
:cry:
Nu pot sa tot cumpar chimicale doar de dragu incercatului. Nu am decat vreo 3-4 plante (brugmansii in special) si nu mi se pare foarte buna investitia.
In fineee... :roll:
 

fixpix

Active Member
no pai am cautat Confidor. NU ESTE!
Altceva nici n-am vrut sa iau.
Deci.. spirt. D-asta sper sa gasesc!
:rofl:
 

happy

Well-Known Member
Eu am gasit confidor dar la 35lei sticluta cu care dau la musculitele de pe toata strada :rofl: :x
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Happy, nu vrei sa imparti cu mine continutul sticlutei? Aici nu se gaseste. :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Fix , intotdeauna incearca sa intelegi ciclul de viata al insectei si vei controla populatia

cei maturi fug si nu pot fi omorati decat cu fumigene , eventual. Ouale raman pe frunza si vor dezvolta alte populatii

La targul Agroalim de la noi , am dat de un nene care vindea ceva interesant , nu destul cat renumitul Neem Oil care e beton dar foarte scump deocamdata si care produce si el un fel de folie de ceara pe partile frunzei blocand accesul la insecte plus ceva vitamine care ajuta planta.

Spirtul are si el magia lui , tot ce atinge e mort in secunda 2 , ceea ce un chimical mai da chix , el nu. Dar mai greu controlezi ce e miscator in aer cu el si nefiind rezidual nu are blocaj , dar aici intervine sapunul care pus corespunzator formeaza acea pelicula prietenoasa cu frunza dar rea cu balaurii :wink:
 

carla

Active Member
Eu am vazut doar pe net, la blondyromania, la 36 ron. In tot Brasovul n-am reusit sa gasesc nici o sticluta de Confidor :x
Asa ca ma vad obligata sa iau de la ei, ca sa nu-mi bag musculita asta in casa la iernat. La mine are o preferinta speciala pentru fuchsii si hibi :(
 

ena

Member
Eu am folosit cu destul succes Confidor Energy.
Din pacate Blondy avea comanda minima de 200 lei.
 

carla

Active Member
Asa mult e comanda minima? :(
Pai mai bine ma duc sa pregatesc spirtul si sapunul si fac reteta lui Dan
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
preferintele lor sunt Fuchsiile , dar si acum am vazut ca frunza are o predilectie a fi infestata si la Hibi , am 3 pui care au avut o colonie de musculite si o fuchsia , fuchsia a fost prea slabita sa reziste atacului , iar cei 3 sunt la izolare , spirt la 3 zile si pana acum semne super

E-merit oil are (pentru cei care cred doar in chimicale) cam aceiasi configuratie ca la confidor :wink:

cei de la hidroponica au neem oil , dar e exagerat , un bidonas mic de 250 ml e 85 lei ...dar are peste 400 insecte in spectru :wink:
 

IZA

Active Member
E-MERITE-OIL are aceiasi substanta activa cu Confidor -OIL. primul se gaseste la 100 ml cu 6 lei :wink:
:wink:
 
Sus