Musculita alba de sera (Trialeurodes vaporariorum)

ghia_don

Active Member
Ca anul asta n-am avut niciodata musculite din astea nesuferite :x ..Am stropit si eu cu tot felul, dar efectul e minim...
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Re: musculita

corinap a spus:
si nimic,zboara sute de musculitze daca le ating,
nu mai stiu ce sa fac
Pai sigur......si le-ai trimis la mine :mrgreen:
Am facut si eu cocteiluri (numai Molotovul nu l-am incercat :twisted: ) si solutia am fabricat-o strong,nu m-am incurcat cu citeva grame /litru.Absolut degeaba.Umezeala + caldura ....combinatia fatala :(

Ploile in exces au scos si limacsii la rontait.Optimolul cred ca a a ajuns sa le placa deja :cry:
 

geodezia

Well-Known Member
musculita

asa e cu limacsii.. si sunt scirbosi rau ... prin gradina mai calc pe cite unu iahhh...
 

tamara

Member
tzep a spus:
IZA a spus:
Sinoratoxul s-a scos de anul trecut. Nu -l mai gasiti ca nu-i mai voie sa se comercializeze.
Oamenii strangatori si-au facut provizii. :wink: In unele magazine se mai gaseste, ce-au avut pe stoc.
Da, si-l vand si expirat! Acum m-am uitat pe sticla si...surpriza! Era expirat din martie, eu cumparandu-l acum vreo luna :eek:
 

corinap

Member
Va multumesc pt.sfaturi dar tot nu scap de ele.
M-am zgarcit sa dau 30lei pe spray Perfect plant dar m-au costat substantele peste 250 lei.Cu 5 spray-uri ieseam mai ieftin si scapam si de musculita. Acum ce ma fac? :cry:
Gabiuta,cred ca este invers ca vantul bate inspre mine :rofl:
 

doina

Member
Pentru musculita incercati sa stropiti cu solutie de detergent lichid de vase .
Eu tocmai mi-am stropit rosiile de pe balcon printre care au inceput sa zboare niste musculite, am pus ceva mai mult de o lingurita la 750 ml apa..
Nu stiu sigur ce efect va avea dar mi-a spus cineva care a luctrat intr-o ferma de legume din Spania ca acolo asta era metoda de a scapa de nesuferitele musculite.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
:eek: nu e cam toxica solutia cu detergentul???Ma intreb numai :?
Nu stiu daca sprayurile sunt mai de folos decit o concentratie mai mare de Mospilan si au efectul scontat ?!
Aoleu Corino draga daca stiam ca asta e directia ti le trimiteam pe toate :rofl:
La mine vad ca Mospilanul si-a facut ....oarecum datoria.Dar trebuie sa insist cu stropitul. :( .
 

georgiana georgiana

Active Member
cu perfect plant am incercat si eu in primavara....frunzele s-au ingalbenit, au cazut, iar cand au crescut altele...surpriza: musculitele erau la loc
din tot ce am avut, la mine TALSTAR a avut cel mai bine efect, azi, daca se opreste ploaia, dau cu Emerite Energy
 

corinap

Member
Cele mai infestate sunt; hibi mosq. lantana,datura,brugmansia.Au si celelalte dar mai putin.
Am o baie de serviciu in curte si ma gandeam sa le bag in ea si sa dau cu spray de tantari.Ce ziceti?
 

georgiana georgiana

Active Member
eu am observat ca daca le-am stropit cu solutii si le-am dusat saptamanal s-au imputinat musculitele, saptamana trecuta nu am avut timp si iar sunt roi
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Prima data am stropit cu Lider 70 WG (1,25g/4l apa). Dupa o saptamana am stropit cu Novadim Progres (10ml/5l apa). Azi am facut inspectia si nu am mai gasit nici una vie, dar pe un hibi oua da si am stropit cu Mospilan (3g/3l apa).
Saptamana viitoare fac inspectia iar. Mai am Actara 25 WG si Talstar 10 EC. Vad eu cu care stropesc. E clar ca trebuie stropit si dupa ce aparent a disparut musculita.
Hibi mei stau afara, la adapost si toti au imbobocit. :D
 

corinap

Member
Ce sa dusez,ce sa inputinez ca am musculite si in masini.Pe strada sunt in iarba,buruieni samd.cand ma duc prin curte,trebuie sa fiu atenta cand respir sa nu le inghit,ce mama dr....lui sa mai fac?
 

geodezia

Well-Known Member
musculita

vad ca ai batalioane intregi .mama mama nu mai stiu cu ce sa dai .am dat si eu cu perfect si nu au doisparut eu acum nu mai am si am dat cu romparasect .... faorte rau daca te-au invadat ... cum zic eu naspa
 

Dea

Active Member
In seara in care am descoperit muscatele pline de musculite, am constatat ca nu mai aveam solutie de Talstar ( am stropit trandafirii cu ceva vreme inainte si am uitat ca nu am am ), asa ca am pus alcool sanitar si detergent de vase. Le-am mai speriat putin cu acest mix. Plantele sunt ok.

A doua zi am dat cu Talstar.
Iar a treia zi am dat cu Actara ( preparate ambele la dubla concentratie ( adica o fiola de Talstar la 5 litri de apa si un plic de Actara la 5 litri de apa ).
Astazi, nu mai zboara nici una si parca nici pe frunze nu mai sunt atatea oua.
Le voi mai stropi si in urmatoarele zile.
 

tamara

Member
Re: boli,daunatori

popescu gp a spus:
Pana la urma cea mai buna solutie este tot Decisul;incercati.
Degeaba :cry: Chiar au ras de mine la farmacie, cand am cerut Decis.
Totusi, l-am cumparat dar nu a avut niciun efect. Nu va spun ca am incercat si cu spray de geamuri :rofl: , la sugestia sora-mi. Rezultatul : s-au ars, parca, frunzele (la poinsettia), dar planta nu a avut nimic, si-a revenit spectaculos.
Ma bate gandul sa incerc din nou la alte plante, mai putin sensibile.
 

happy

Well-Known Member
Tratamentul se repeta la 7 zile cam trei saptamani pana mor toate musculitele care vor iesi din oua intre timp!Urmariti si pe topicul de Rosii,acolo sunt retete care se prepara in casa! :D
Eu am probleme la rosii cu aceste musculite si la brugmansii ,am vazut azi :eek:
 

happy

Well-Known Member
Se pare ca si-a facut efectul cokteiul pe care l-ai preparat!Eu am stropit aseara rosiile din solar si de afara cu talstar si zeama bordeleza.Azi dimineata am fost la gradina si musculitele erau la locul lor,parca ceva mai putine :x Diseara repet stropirea si mai pun mospilan in solutia care mi-a ramas(5l).La brugmansii si lantana am stropit cu reteta lui Danero,nu m-am uitat sa vad efectul! :D
 
Sus