Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Cred ca sunt doua probleme cu muscatele ca sa reziste peste iarna:
udarea si racoarea.

In general plantele care necesita repaus hibernal si in special cele tropicale au probleme cu udarea.
Dar....am invatat NU din carti ci din experienta si de la oameni care s-au confruntat cu asemenea probleme ca mai bine lasi o planta mai insetata decit sa o imbeti.
Deci atentie la udare .
Valabil mai ales acum primavara cind tendinta este de a le da multa apa crezind ca daca pamintul este uscat pe la suprafata lor trebuie udate.
Acum,daca temperatura unde sunt tinute plantele depaseste 18 grade .......este altceva.Eu ma refer la cele care ierneaza in locuri racoroase.
 

corinap

Member
Ale mele stau pe terasa,la marginea geamului unde au avut si sub 0*C,toate sunt frumoase si au si flori,asa ca eu nu prea inteleg de ce la voi mor.
 

Mali_

Member
Muscatele mele au fost impartite in trei locuri anul acesta. In casa pe pervaz am doua jardiniere, intr-una am muscate curgatoare si intr-una o muscata normala si una englezeasca. Le-a mers destul de bine, chiar daca e cald in casa. Cea normala e cam suparata, curgatoarele au inceput sa infloreasca. Mai am un rand intr-un fel de magazie unde am tinut un calorifer electric cat sa nu inghete, cam 5-6 grade, doar cand bate soarele se incalzeste mai mult. Si acelea au rezistat bine, doar vreo 2 s-au uscat. Runda a treia se gaseste la serviciu, pe pervaz, pe un hol. Astea au suferit cel mai tare si nu stiu daca mai recuperez ceva. Inca mai sper.
Intrebarea este: cand putem sa le butasim?
 

madairina

Member
Muscatele mele au supravietuit in totalitate. Arata foarte bine. Le-am curatat acum doua saptamani de frunze uscate. Lastarii mai lungi i-am rupt si i-am pus in pamant. S-au prins aproape toti.

 

cornelia

Fondator
Membru staff
Azi am vazut muscate zonale frumoase in Baumx cu 11 lei bucata. Aveau si culori mai rare: lila, portocaliu, alb cu roz la mijloc. Dati o fuga. :wink:
 

serbo

Member
Si eu am pierdut in iarna muscate curgatoare, 12 din 51, desi le-am tinut asa cum le tin de 4 ani - la racoare si udate foarte putin. Oricum, de sambata le-am scos afara ... sa se mai descurce si singure...ca eu m-am saturat sa le bibilesc in casa.

Am observat, insa, un lucru. Cele care au murit au fost cele pe care le-am taiat mai mult in toamna. Cele pe care le-am lasat mai lungi au mers mai bine. Poate pentru ca au avut mai multe frunze si le-au ajutat sa faca fotosinteza.... :?
 

carmenushka

Active Member
Am scos si eu muscatele la soare, sa se bucure de caldura si lumina. Desi peste iarna cele tinute pe balcon la rece s-au topit acum vad ca dau din tulpinile ramase, lastari noi. Pe cele de la tara insa le-am cam pierdut, au stat in casa neincalzita si le-a rapus gerul
 

cory_helen

Active Member
la mama au rezistat mai bine, ca are balcon cu termopan si izolatie... am sa iau pui de la ea si o sa am si eu doua varietati...

dar mai incolo, cand o sa ajung... cam in ce perioada se pot pune in pamant? eu as vrea cam dupa pasti imediat... 24.04... credeti ca o sa fie bine atunci?
 

popescu gp

Well-Known Member
muscate

Ca in nici-un an, anul acesta ,desi conditiile au fost aceleasi ca si in alti ani,am pierdut unele muscate,dar altele au inceput sa infloreasca,ca sa-mi aline regretul.Am sa pun in album poze cu cateva infloriciuni curand.
 

tamara

Member
Ma numar printre fericitele carora le-au rezistat peste iarna. Chiar si butasii mi s-au prins si sunt f. vigurosi, cu toate ca au avut temperaturi si de 3-4 grade.
Cred ca anul asta ma voi axa numai pe cele zonale, am constatat ca sunt mult mai rezistente la canicula. Cele curgatoare m-au dezamagit anul trecut, au fost cam anemice la capitolul flori.
As dori un sfat : e absolut necesar sa le schimb pamantul in fiecare primavara? Mi-e teama sa le deranjez, cu toate ca am observat la unele jardiniere, la care am schimbat pamantul, ca foarte bine s-au dezvoltat...
 

Tulipa

Member
E floarea copilariei mele, am asteptat mult pana s-o gasesc exact asa cum doream. Dar am reusit in primavara asta, la un pret bun, 15 RON, intr-o florarie oarecare. Prin hypermarketuri era mult mai scumpa, cel putin eu asa am tot vazut. In fine....... si acum "am cu ce, mai, am cu ce" :rofl:
 

iudit

Well-Known Member
Moderator
No de vii la intalnirea de la Cluj,cand va fi si expozitia,atunci vei gasi acolo multe culori! :wink:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus