Muscate pe balcon - partea I

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Pacat ca nu ca nu am reusit sa surprind coloritul acestei muscate in intregul ei:
are nuante de portocaliu,rosu,galben........e foarte reusita
:oops:
 

mimish

Active Member
Eu am gasit una la serviciu. Nici nu stiti cum o resuscitez, ca e vai de mama ei... pricajita... Sper sa isi revina, ca e tare frumoasa asa, cu frunzele pestrite!
 

cristina23

Member
buna seara are cineva si pentru mine un butas de muscta de asta dragutica caci m-a fermecat pleeeez pot sa ofer la schimb butas de muscata rosie batuta sau poate gasiti ceva prin albumul meu


si altceva eu am bagat muscatele in casa deja de o saptamina si au inceput incet incet sa se ingalbeneasca cite o frunza ,ce sa fac ? sa le tund sau le las asa?
 

claude

Well-Known Member
Moderator
cristina 23 Draga mea, e normal sa se ingalbeneasca o parte din frunzele muscatelor daca le-ai bagat in casa. Ar fi bine daca ai avea un loc ceva mai racoros. Eu personal le tund doar primavara, cand le scot afara, pentru ca altfel dau noi lastari care, neavand soare, cresc lungi si pricajiti.
 

cristina23

Member
multumesc frumos pentru sfaturi asa voi face le voi pune in camera unde am depozitat si cactusii si sper sa le mearga bine pina in primavara
 

sandaneagu

New Member
Inca e destul de caldut afara, eu am si balconul inchis, asa ca deocamdata nu am bagat in casa nici o floare. Au inflorit iar muscatele, sunt superbe, nici nu ma gandeam sa faca atatea flori...
 

cory_helen

Active Member
si ale mele - rmite de la ncolle - au facut boboci... abia astept... nu credeam ca acum pe frigul asta sa mai faca asa pocinog... 8)
 

Nicolle

Member
Corina ma bucur sa aud ca muscatele de la mine sunt bine si iti infloresc. :D Eu nu le-am bagat inca in casa muscatele si sunt majoritatea inflorite.Culorile sunt mai frumose si mai intense decat in vara.Cred ca le prieste racoarea de afara.
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Azi le-am adus si eu in casa :mrgreen: desi imi pare rau ca trebuia sa le mai las dar ma totorosea la cap barbatul din dotare ca daca li se intimpla ceva cu zapada pe ele?
Hmmmmmmmmmmmm..........Oricum sunt atit de inflorite acum :D
 

dorica

Member
nici eu nu le-am adus in casa .....le merge foarte bine in balcon
La noi nu a nins si e vremea bunicica( deocamdata)
 

cory_helen

Active Member
draga nicolle, cele 3 de la tine sunt super... chiar infloresc... deocamdata sunt tot in balcon...

o sa-ti dau pui din ele... mai in primavara... nu fii trista, copila... o sa gasim noi muscate... sa inmultim...

am sa jumulesc si pe la birou si gasim... bine???? :wink:
 

anette_b

Member
muscatele mele sunt ok , mai putin cele curgatoare care au dat coltul in octombrie...le tin in balcon si au cam 15 grade acolo.

curgatoare nu mai cumpar , am gresit cu ele cand le-am adus in casa si desi erau uriase , bogate , s-au uscat. cred ca preferau sa stea la frig si in balcon a fost prea cald.

muscatele obisnuite nu le-am tuns deloc in 3 ani dar mai retez la sfarsitul iernii varfurile care par mai anemice. infloresc foarte frumos chiar daca sunt batrane.

apropos de culoare , eu le-am cumparat pe rand si mi se parea ca am cumparat diverse culori . cand au inflorit simultan am realizat ca imi cumparasem de 5 ori exact aceeasi nuanta. :D
 

adrianam

Well-Known Member
Muscatele curgatoare sunt mai sensibile si trebuie sa le udati numai cand se usuca pamantul, altfel le putrezeste radacina. Si prefera racoarea pe timpul iernii decat caldura din casele noastre.
La mine rezista de vre-o 5-6 ierni in boxa, le cobor cu ghivece cu tot.
Au cam putina lumina si de aceea in primavara sunt numai lujeri albi. Dar dupa ce stau la lumina, incep sa-si revina in proprortie de 80%.
In anii in care le-am tinut in casa pe pervaz, le-am pierdut, asa ca nici nu mai incerc varianta asta.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus