Miracle fruit / Miracle berry plant (Synsepalum dulcificum)

Paul_Tulcea

New Member
Nu am gasit un link cu produse care sa ofere si actele necesare.
PS: Poti sa imi dai un link cu floarea asta mare care ai gasit-o? Pleaseeee!
Ii dau buy it now in minutul2! :D

Dar intrebarea este: Cum ajunge ea in Romania? La cum manevreaza astia coletele....
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ajunge f bine si daca esti "darnic" treci si thailandezul prin vama

si acum partea rea , sursele mele raman doar ale mele ....ce sa i faci , politica 8) :wink:
 

Paul_Tulcea

New Member
Eh, atunci mi-ai dat de lucru! :)
Macar stiu ca thailandezii il trimit. Acuma vedem noi cum facem la vama... Uff
PS: Tu ti-ai cumparat sau... doar stii ca se poate?
 

Paul_Tulcea

New Member
danero2004 a spus:
Am primit seminte de ceva din Thailanda si ala se chinuise sa faca rost de certificat fito ca vroia cu vama declarata si cand am ridicat pachetul vb singur ca pe ala nu l interesa ce e in el.



30 $ doua bucati cu tot cu ghiveci livrarea ...la mai multi si mai ieftin
Da-mi voie sa te corectez: costa $31 si am cumparat 2 fire. Insa as fi interesat sa iau si planta aceea muult mai mare! :D :D :D
Dar din pacate nu am gasit... Ma gandeam sa intru pe ebay.th dar nu exista! :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
indiferent de sursa >>> asta nu te justifica sa ceri sume astronomice pe doua "scobitori" cum le mai denumesc eu :wink: ....aici e un forum de pasionati de plante nu de miliardari daca nu ai observat :wink: ..... spor la cautat
 

Paul_Tulcea

New Member
Pe aceste plante am dat bani. Pana imi amortizez costurile le dau pe bani. Dupa dau gratis. Am de dat colocazie (5 plante), trandafir japonezi (2 plante) si o floare de ceara! :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
pai dupa prezentare pe forum sa va cunoasca lumea le puteti pune la oferta membrilor iar Dyayzh te poate ajuta

succes la vanzari 8)
 

Paul_Tulcea

New Member
Revin cu detalii:
Am cumparat de la Cora un produs numit "Perfect Plant".
Poza aici: http://www.sarstiuc.ro/flori/pict0011.jpg
Am dat dimineata doar pe pamant, nu si pe flori, si diseara cand am venit nu am mai vazut nimic. Desi se pare ca am sapat de ele, am sa dau in continuare o data pe saptamana timp de 3 luni pentru a scapa si de eventualele ouã aflate in pamant.


@ fixpix:
Incearca sa iei acest produs si sa il dai doar pe pamant (e un spray). Cred ca ai sa scapi de musculite imediat. Costa aproximativ 12 lei si e bun si pentru alte plante.
 

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
Am primit seminte de ceva din Thailanda si ala se chinuise sa faca rost de certificat fito ca vroia cu vama declarata si cand am ridicat pachetul vb singur ca pe ala nu l interesa ce e in el.



30 $ doua bucati cu tot cu ghiveci livrarea ...la mai multi si mai ieftin
Dan ,exista plante de vanzare si la noi,la preturi modice nu asa cum se discuta, 32lei/buc la 20-30cm .Goji, cum se mai numesc,incerc sa pun si eu la germinare seminte cumparate de la Timisoara :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Happy, goji e altceva, e Lycium barbarum :D , ei vorbesc de o alta planta-minune...se pare ca ne umplem, mai nou, de plante de-astea care stiu sa faca de toate :mrgreen:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
a corectat claudia , asa ca raman sa caut ....candva ....sa l am si eu , surse am dar inca imi place sa fie lamaia acra :rofl:
 

Paul_Tulcea

New Member
Pai da, dar aceste plante sunt mai "captivante". Abia astept sa creasca mari (adica mai am de asteptat cam 1,5 ani pentru a da fructe). Am zis ca primul fruct minune am sa il mananc din copacelul meu desi e foarte tentant sa cumpar un fruct din alta parte sa vad cum este! :D
 

happy

Well-Known Member
danero2004 a spus:
eu ziceam de Miracle , interesant dar putine produse la respectivii
Dan am citi despre Miracle ca rezista pana la minus 3 grade,in cazul asta nu mi se pare interesant pentru gradina.Sau cine a scris minte? :?: :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
cu ingrasamante pe baza de uree cu prima cifra mai mare a NPK
de ex 30-10-10 dar sa aiba uree
 

Paul_Tulcea

New Member
Huh? M-ai bagat in ceata. Ma duc la o florarie si cer: "ingrasamante pe baza de uree cu prima cifra mai mare a NPK, de ex 30-10-10", corect?
 
Sus