Miracle fruit / Miracle berry plant (Synsepalum dulcificum)

Paul_Tulcea

New Member
Hello,
Mai are careva aceasta planta / acest pom? As vrea sa schimb pareri pentru a le putea creste, pentru a putea supravietui primului an, anul critic!

Cei ce au aceasta planta / acest pom ii rog sa imi spuna. Eu am plantat semintele acum ceva vreme si mi-au iesit niste fire deja!


 

riana

Active Member
Mnina , scrie mai sus ca e Synsepalum dulcificum. Am cautat pe net si e un arbust care face niste fructe mici rosii.
 

Paul_Tulcea

New Member
Si cel mai important esre rolul lor!!!
Pe youtube puteti cauta "miracle fruit" si sa va uitati la reportajul celor de la New York Times sau de la BBC!

Are rolul de a se juca cu papilele gustative si de a transforma orice mananci in dulce!!
Adica daca mananci o lamaie e ca si cum ai manca o bomboana.
Guiness-ul (berea amaruie, negra) este asociata cu cappucino.
etc...
:D
 

Paul_Tulcea

New Member
Sa inteleg ca te-ai uitat la filmulete! :)
L-ai vazut pe ala care si-a pus intr-un pahar: otet + mustar iute + ulei de masline + ketchup extre picant, le-a amestecat si a baut. La final a zis: "Not bad..."! :rofl:
8)

Avand in vedere ca nu am putut importa acest pom, am cumparat semintele si acuma astept sa creasca...
In 2 ani o sa imi iasa si mie primele fructe! :)
 

claude

Well-Known Member
Moderator
:eek: Ce chestie! Ma apuc sa ma informez un pic despre el...

De unde ai cumparat semintele?
 

Paul_Tulcea

New Member
M-a ajutat un amic sa le iau de acolo in UK prin intermediul ebay si apoi mi le-a trimis prin posta si mi-au venit la posta de langa mine.
Daca le-as fi luat direct de pe ebay, cei de la vama mi le-ar fi oprit (este ilegal sa aduci seminte/flori in tara; de fapt nu e ilegal, dar e un procedeu dificil)...

Vezi ca e o persoana pe okazii care vinde seminte! poti sa iei de acolo o 2-3 seminte si ca sa se prinda, sa urmezi instructiunile intocmai si cu siguranta se va prinde!
 

Paul_Tulcea

New Member
Am o "mica" problema:
De cateva saptamani, niste "musculite" dau târcoale platelor mele...
Cum pot scapa de ele fara sa daunez planta?

Multumesc anticipat pentru raspunsuri!
 

fixpix

Active Member
daca sunt musculitze negre, nu mai scapi de ele pana la primavara cand eventual scoti toate ghivecele afara.
astea vin la pamantul umed.
am incercat cu metoda "farfurie cu otet pusa langa" dar nu a functionat 100%.
si eu am avut animalele astea de companie toata iarna trecuta.
deocamdata nu le-am vazut.
nu stiu daca sunt daunatoare...
 

Paul_Tulcea

New Member
1. Nu am facut niciodata referire la okazii! :)
2. Nu ai voie sa iei de pe ebay aceste seminte si nici plantele. Risti foarte mult cand le iei prin ebay! :)
3. Ma gandeam sa schimb la 150 ron. De ce asa de mare? Nu sunt asa de interesat sa le vand. Dar daca e sa vand 2-3 fire ma opresc. PS: Pentru ca ele sa supravietuiasca in primele 2-3 luni necesita FOARTE multa atentie si o solutie care este foarte scumpa: 5mg comncentrat m-au costat 25$.... Este adevarat ca am folosit solutia pentru toate firele insa putini au reusit sa le faca sa prinda.

Pentru cei ce vor cumpara si vor intra in posesia semintelor:
Important este sa le plantezi cat mai repede, pamantul sa fie acid, pamantul spre mocirlos, si acoperit cu o folie. Eu am avut o singura gaura, mica, prin care le udam. Le-am tinut in primele 2 luni la umbra, umiditate ridicata si temperatura medie fiind de 28 grade celsius...

O sa ma duc in cateva ore sa cumpar Confidor iar daca nu gasesc am sa iau Fastac....

O sa revin cu detalii in cateva zile. Va voi da "verdictul".

Paul.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Paul_Tulcea a spus:
1. Nu am facut niciodata referire la okazii! :)
parca nu coincide :wink:
Paul_Tulcea a spus:
..Vezi ca e o persoana pe okaziicare vinde seminte! poti sa iei de acolo o 2-3 seminte si ca sa se prinda, sa urmezi instructiunile intocmai si cu siguranta se va prinde!
2. Nu ai voie sa iei de pe ebay aceste seminte si nici plantele. Risti foarte mult cand le iei prin ebay! :)

Paul_Tulcea a spus:
M-a ajutat un amic sa le iau de acolo in UK prin intermediul ebay....
3. Ma gandeam sa schimb la 150 ron. :eek: :eek: :eek: ......
Pentru cei ce vor cumpara si vor intra in posesia semintelor:(cine a zis ca se pot cumpara doar seminte ? eu gasesc destul de usor si plante 8) )[/quote]
 

Paul_Tulcea

New Member
Deci,
1. Eu nu vand seminte ci o alta persoana deci nu mi-am facut reclama! :)
2. Nu am cumparat direct ca la noi in Romania comenteaza astia la vama.
In schimb daca cumperi prin cineva din europa atunci restul procesului e simplu;
3. Ai zis ca poti face rost usor de "copacei". Poti sa imi faci si mie rost de vre-o 10 fire de 1 an? La ce pret? :D
Chiar vreau plante mai mature pentru ca ma chinui foarte mult cu acestea pe care le am. Am 2 fire care mi-au murit dupa ce au facut 4 frunze si mai am un fir care nu da semne bune... :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am primit seminte de ceva din Thailanda si ala se chinuise sa faca rost de certificat fito ca vroia cu vama declarata si cand am ridicat pachetul vb singur ca pe ala nu l interesa ce e in el.



30 $ doua bucati cu tot cu ghiveci livrarea ...la mai multi si mai ieftin
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator


sau asa dar la o singura planta , fito gratuit dar costa doar una singura 33 dolari all inclusive
 
Sus