Maslin - ingrijire

mirela06

Active Member
:rofl: Uite ca nu m-am gindit s-o fi facut dupa ce am promis. Oricum, sotul doarme si eu noaptea nu ies afara, chiar daca este la citiva metri de usa casei.
Trebuie sa recunosc, spre rusinea mea :oops: ca sunt o fricoasa, dar la filme horror, ca sa vezi, ma uit.Sa nu spuneti ca din cauza asta, am frica.! Treaba este de cind am fost mica :rofl: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nici eu nu ma impac foarte bine cu intunericul.

asa ca nici eu nu cred ca mas fi dus noaptea afara prin gradina sa mananc masline...
:rofl: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
sa stii ca si eu ma gandeam ca nu vor avea gustul celor din comert pentru ca acelea sunt preparate cu tot felul de solutii pentru a ramane frumoase.
eu ma gandeam ca atunci cand voi avea si eu cateva coapte sa le las cateva zile in putin ulei de masline si eventual cu ceva mirodenii si sa vad pe urma..
trebuie sa caut pe net cum poti sa le pregatesti acasa pentru a avea gustul celor din comert.

te-am pupat
 

mirela06

Active Member
Intotdeauna sa procedezi asa. Este f. bine. Eu, oricum , am incercat sa simt cum este gustul. Acum m-am lecuit :rofl: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
oare ca sa fie cat de cat comestibile nu ar trebui si fierte un pic?
sau macar asa la un clocot?

:?
 

mirela06

Active Member
Pai cred ca trebuie facuta o saramura. Mai am 5 buc. maslinute. Am sa incerc sa fac ceva, un experiment :rofl: ca si-asa numai de astea ma tin :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
sa ma tii si pe mine la curent cu experimentul.
vezi sa nu faca BUUM acum ca vine Halloween-ul

glumeam...

chiar as fi curioasa care e varianta prin care acestea ar putea fi servite.
eu ma gandeam la fel la ceva saramura sau la niste ulei de masline in care sa pisez niste usturoi dar putin asa numai de gust si cu ceva condimente nu stiu poate busuioc si ceva aromat.
hmmm dar cred ca totusi apa le-ar inmuia un pic pentru ca numai stand in ulei nu cred ca vor prinde acel gust.

habar n-am.
 

mirela06

Active Member
:rofl: Nu face buum. O sa am grija. Te tin la curent, dar trebuie sa-mi iau ”avint” sa ma apuc de asa ceva. La ce cantitate de fructe am, parca prea nu am indemn :rofl: :rofl:
 

sarselia

Active Member
Moderator
Cam asa...
dar e bine de stiut pe viitor ca la anul sunt sigura ca va trebui sa iti aduni toate oalele din casa ca vei avea productie si asta mai ales ca ai 2 maslini.

:)
 

sarselia

Active Member
Moderator
gino a spus:
Foarte interesant ! Am vazut de-alungul timpului mai multe plante mici de maslin, dar nu credeam ca ajung sa fructifice in conditii de ghiveci in climatul de la noi.
Sunt interesat de samburi, chiar vroiam sa-mi comand din Italia.
Sau de plante mici daca le vei obtine din recolta de fructe de anul asta :D
Astept cu interes fotografiile...

se pare ca au fost prea multe masline in maslinul eu i de aceea am vazut ca pe unele le arunca.
nu stiu ce sa fac cu ele si ma gandeam daca nu pot fi plantati samburii??

daca vrei iti dau.
 

mirela06

Active Member
Dau si de jos, puiuti, de la tulpina. Al meu este f.f. mic si doar unul. Nu da semne ca ar vrea sa se mai inalte. I l-am promis fiicei celei mari, dar vad ca nu vrea sa se desparta de mami lui :D
Merg si burasi, dar eu nu am incercat.
 

sarselia

Active Member
Moderator
Nici eu nu am incercat dar am zis sa vad ce zice Gino.
el zicea ca vroia sa isi comande din Italia.
ar putea fi un experiment.
cred ca o sa incerc si eu sa vad ca va iesi.

numai sa am tiiimp
 
Sus