Mare bucurie MARE

daisy111

Active Member
:dans: Yupiii!!!Ma bucur si eu alaturi de tine pt ca stiu cum este cand pt prima data realizezi ceva. :oops:
 

mena

Member
Emotiile si asteptarile au fost mari, mai ales ca din iulie si pana acum a trecut ceva timp...chiar nu mai speram sa vad minunea cu ochii(adica puiutii) si ma gandeam ca eu am fost de vina ca nu am stiut sa ingrijesc frunza corespunzator.
Dupa aceasta reusita parca am alt curaj sa mai incerc si cu altele. :wink:
 

emeclau

Active Member
bravo Mena! sa ai grija numai cu udatul! putin si raruc :wink:
ce imi place topicul asta....aici trebuie sa venim cand suntem suparate sau nervoase ...ca imediat se simte virtual bucurie :rofl: :rofl:
 

dorinas

Member
emclau esti de-a dreptul mobilizatoare poate d-aia fac pui frunzele tale, simt energia pozitiva. Asteptam sa creasca frumusetile tale. :D
mena bafta si tie mai ales ca esti la prima reusita.
 

mena

Member
Dorinas, despre frunzulitele de violeta de la tine, vorbeam mai sus. In sfarsit una dintre ele a facut puiuti si sunt tare fericita.
Multumesc inca o data :D
 

mena

Member
Dupa cum va povesteam ieri despre puiutul de violeta, iata ca azi va prezint si pozele. Si ca sa fie surpriza si mai mare, am gasit si la cealalta frunza pui (era ascuns sub substrat si nu l-am gasit de ieri :) )

Numele violetei este Tomorow's Pink Ice si deabia astept sa o vad si la mine inflorita. :D
 

emeclau

Active Member
wow Mena...te-ai scos!
e superba varietatea asta :dans: :dans:
no ,ai mare grija de ele si abia astept sa vad puii despartiti! :)
si pe urma florile! :D
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
felicitari emeclau! Si eu sunt bucuroasa. De la sfarsitul lui mai am pus niste frunze in banuti de turba si nimic, nimic. Ma tot uitam la ele...... si ele la mine! :roll: Mai acum vreo doua saptamani, le-am si certat un pic: "iarna va prindeti mai repede si acum cu toate conditiile create nimic" :nu-mi_place: :astept: Ele, fete sensibile, au inteles, si-au insusit critica si de doua zile toate patru au dat frunzulite. Nu se vad asa bine, de frunzele mame, care le apara precum o closca, dar cum pot, cum le fac o poza. Nici nu stiu de care sunt, ca au fost multe, dar au ramas putine. Oricum nu din cele deosebite sau poate?!?!? :nu-i nimic: Acum stau cu ochii pe ele :hipnotizat:
 

emeclau

Active Member
eh, Carmen, pe acolo pe la voi e foarte cald si de abia acum incepe sa le priasca
pe aici, pe la noi, e mai rece...si stand si la casa, e mai racoare
eu de ex. azi le-am pus un pic radiatorul , ca a ajuns temp. in camera la 16 grade si imi faceam griji...sa nu le omor :rusine:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Propun sa facem o medie a temperaturilor de la extremitatile tarii! :rofl: :wink:
 

danya

Active Member
Intr-adevar, mare bucurie ai cand vezi primele frunzulite, dupa luni intregi,poate, de asteptare.
Fetelor, la cat mai multe astfel de bucurii :)
 

Sash

Active Member
emeclau a spus:
hihi, Sash...cred ca stiu despre ce vorbesti! :)
Pai da, de alea e vorba :D Si apropo de topait de bucurie... cred ca am vazut niste radacinute milimetrice!!!!
Frunzele tale ce fac? Ca in acelasi timp am pus si eu cateva frozen in apa si au dat deja radacinute.

Tzep nu negocia prea multe grade ca eu am scos gardenia la "iernat" afara - vreau sa prinda un pic de racoare pana da frigul, cand o sa o bag la loc in casa :)
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Sash, traim in Romania ....... si pana demarez eu negocierea, pana se misca....cine trebuie...... se face primavara.......asa ca se "rezolva " si cu gradele pentru extremitatea cealalta a tarii. Ba chiar la ea o sa vina primavara mai repede decat la mine. Aici se incalzeste mai greu din cauza marii. :D Ochii pe gardenie si pe termometru!!!!!!!!!! :hipnotizat: :giggle:
 

emeclau

Active Member
Sash, sa stii ca o duc foarte bine...una de Pow Wow a decedat, restul toate s-au prins..amu' is tari ca piatra :rofl:
le-am pus pet in cap, probabil intr-o luna vor scoate verzisori :wink:
 

tzep

Well-Known Member
Moderator
Dana1705, rolul petului este de a mentine constanta temperatura si umiditatea optima pentru inradacinare. Daca poti sa-i asiguri plantutzei, temp, umiditatea si sa o feresti de curenti de aer, nu-i nevoie de pet.
 
Sus