Mare bucurie MARE

emeclau

Active Member
Pentru ca au iesit primii pui de la frunzele din Canada...cele plantate pe 23.07. Doamne , sunt asa de fericita...si cui sa spun, daca nu voua?
de asemenea, mare bucurie mare ...au inceput sa faca boboci violetele mele..le-am pus in geamul de est si se vede ca le prieste lumina mai multa
harnicutele lunii: Ness' Cranberry Lace, Opera il Straniero, H-Lime Sherbet parca are ceva pe acolo, Ma's Crime Scene- a 2-a oara ( a scos boboci imediat dupa ce s-au trecut ceilalti :) ), Country Cider- la fel :D
va rog sa postati aici de fiecare data cand va bucurati mult in legatura cu violetele voastre :ingeras: :ingeras: :indragostit:
 

ena

Member
Super!!! Vrem poze Claudia!!! Chiar vroiam sa te intreb despre funzele de microvioleta...
 

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Bravo, esti super-tare!
ce le-ai facut sa infloresca atat de repere? hai, si-ne care din ingrasamintele tale minune le-ai folosit!
 

emeclau

Active Member
Mada, nu frunzele prinse au inceput sa faca flori...astea au cam un an de cand am plantat frunza mama...sunt pui obtinuti de mine :)
dupa ce bibilesti frunza , vezi primii pui, desparti puii si vezi cum cresc...si in sfarsit, apare si un bobocel...ce mai! est in al noualea cer!
ca e munca si sudoarea fruntii tate in el! cine creste plantute ma intelefe! sper!
altfel o sa incep sa ma simt ca o nebuna! :(
 

emeclau

Active Member
mersi, cory_helen :whew:
Ena, frunzele sunt toate foarte bine, inca nu a facut nici una puiuti...in fiecare zi ma uit!
o sa strig in gura mare, cand apare...numa' sa-l vad! :incapatanat: :rofl:
o sa ii fac si poze, desigur!
 

mena

Member
Felicitari Emeclau. :clap: :marfa:
Eu iti inteleg bucuria, faci totul din pasiune si dragoste pt flori iar succesul in ingrijirea si intretinerea lor iti aduce multa satisfactie.
Ai grija de ele ca de proprii copii si rezultatele se vad. :D
 

ena

Member
Eu am niste lenese puse la facut puiuti din iunie. Ma uit la ele si dimineata si seara... poate, poate au iesit puiutii... Cand iubesti florile asa de mult un puiut la o frunza inseamna enorm... Vezi deja in minte florile pe care o sa le faca. Cel putin eu asa patesc... :oops:
 

Sash

Active Member
Eu vad frunzele pe care o sa le faca in cateva cazuri si... ele n-au nici radacinutze inca :rofl:
 

emeclau

Active Member
hihi, Sash...cred ca stiu despre ce vorbesti! :)
si inca ceva..........
sunt asa de fericita ca azi seara am vazut ceva mic si verde la 2 frunze micro!
vedeti? ce harnice, sunt dragutele :giggle: :giggle: :giggle:
Ena, eu le-am pus pe raftul de la geam..si pe cel mai de sus, unde au si lumina naturala si de la neon , poate asta le-a ajutat
asta si faptul ca am lasat geamul intredeschis de dimineata pana seara, sa aiba aerisire buna
si eu nu le-am udat deloc de cand le-am plantat ...si nici nu le-am scos petul din cap deloc...si cresc ca nebunele...sa vedeti ce frunze mari au cativa puiuti ( intr-o sapt. de cand au iesit) :D
 

emeclau

Active Member
multumesc , Daisy :oops: de fapt, multumesc tuturor pentru vorbele bune si caldura cu care m-ati primit aici ...si ii multumesc lui D-zeu pentru ca mi-a aratat cat de mult iubesc florile acestea!
pana acum un an nu aveam nici o treaba cu plantele ,si uite , in ce hal am ajuns!
daca-mi zicea cineva , i-am fi tras si o palma, ca isi bate joc de mine :evil: :rofl: :rofl:
 

mena

Member
Dupa ce am citit aici am dat o fugutza la frunzele mele de violeta care le am puse la prins de pe 23 iulie(parca) si supriza a fost foarte mare cand am vazut ca la una dintre frunze au aparut puiutii....
Este PRIMA frunza de violeta pe care reusesc sa o prind :dans: si intra-adevar satisfactia este maxima. :wink:
Maine poate reusesc sa pun si o pozica...ca sa-mi vedeti bebelanii de violeta... :rofl:
 
Sus