Marcotare aeriana

pork

Member
Muschi sphagnum.
Pana acum vreo 2 saptamani toti erau udati o data pe saptaman cu 60 ml de apa (6 seringi de 10 ml), insa i-am transmis mamei sa mai bage o seringa in plus la ala cu frunze galbene. Spre deosebire de ceilalti sta tot timpul in soare...
 

pork

Member
Am ajuns acasa si am putut sa verific marcotele. Din pacate musteau de apa. Mama nu mi-a spus ca de fiecare data cand punea cu seringa, iesea apa prin gaurile vechi...
Am crestat marcota si am stors-o de apa si am lasat crestatura neacoperita sa se evapore ce e in exces...Deocamdata arata bine (inafara de cea de mai de sus cu frunze galbene), om vedea la toamna ce-o fi cu ele...
 

vali

Active Member
Moderator
In mod normal, trebuia sa vezi radacini pana acum...
Si, tot in mod normal, nu e nevoie sa mai uzi odata ce ai inchis ermetic, decat dupa ce apar primele fire de radacini si incep sa consume. Cand umiditatea scade in sphagnum, e primul semn ca lucrurile merg bine. Asta daca AU FOST FACUTE BINE... Pentru ca daca substratul nu e ermetizat si bine presat, oricum pierde umiditatea, fara sa apara radacini si fara sa insemne ca "lucrurile merg bine".

PS: la marcotajul aerian mai e un skepsis! Ca sa apara, radacinile trebuie sa simta o oarecare "opozitie" din partea substratului. Adica, sphagnumul (sau ce s-o folosi, acolo) trebuie sa fie bine presat, iar folia de plastic stransa bine si mulata pe el.
In conditii normale, substratul "pune presiune" pe partea subterana a plantei. Aceasta s-a obisnuit sa o simta :wink: .

PPS: M-am referit strict la marcotarea aeriana asa cum ai facut-o tu, cu folie. Daca folosesti un ghiveci, substratul tot trebuie presat bine, dar atunci udarea trebuie facuta regulat, iar ermetizarea iese din discutie :D
 

pork

Member
Cand am facut marcota, am incercat sa presez cat pot de bine si sa strang folia in jur. Am legat-o de cate doua ori in ambele capete si am mai tras si niste folie alimentara care se "lipeste" de plastic. Si dupa cum se vede, apa n-a prea iesit, prin urmare s-a adunat acolo...
Am mai primit un sfat cum ca odata pe saptamana udat ar fi ok, insa probabil respectivul nu s-a uitat foarte atent la modul in care am procedat si nu prea s-a "mulat" sfatul pe ce am eu...

Radacini n-am vazut, dar la cata folie am pus, plus un ziar deasupra, nici nu pot vedea ce e inauntru. Iar crestatura nu e mare si nici nu m-am jucat inauntru ca sa nu deranjez muschiu si ce-o mai fi acolo...

Din ce sperante aveam eu si deja ma gandeam la viitoare forme, pare-mi-se ca nu prea imi iese figura. Dar mai trag sperante ca pana la toamna totusi are sa fie ceva ceva...Daca nu, asta e, vedem primavara viitoare.
 

pork

Member
Update.

Din pacate ramura marcotata pe prun n-a rezistat si s-a uscat. Acum realizez ca problema a fost prea multa apa, radacini n-au crescut, probabil in soarele care pica direct toata ziua a si "fiert" bucata de ramura.

DAR, celelalte doua marcote au radacini :) Am aruncat astazi un ochi si incep sa se vada sub folie, mai ales in locul unde am facut crestatura (o fi mai mult oxigen pentru ele probabil sau a fost mai usor sa iese pe acolo...cine stie). Important e ca sunt radacini, albe cu o tenta rozie mi s-a parut mie, grosute si frumoase :giggle:

Cum ar trebui sa actionez acum?
Banuiesc ca e prea cald acum ca sa scot marcota si sa o plantez. Probabil nici radacinile nu s-au dezvoltat inca destul incat sa sustina marcota (asta o dau la ghici caci habar n-am ce-i inauntru)....Intreb si eu.
Voi ce ziceti?
 

pork

Member
Oare s-au dezvoltat radacinile destul? Tinand cont si de faptul ca au cam stat in apa pana acum 2 saptamani. Ma gandesc ca abia acum si-au dat drumu la crescut...

Mi-e cam frica, tinand cont ca e prima oara :giggle:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
"tinand cont " :rofl: de cele zise , poate ca ai dreptate :rofl: dar numai "tinand cont" de cele de mai sus :rofl:
 

vali

Active Member
Moderator
pork a spus:
Oare s-au dezvoltat radacinile destul?
Defineste "destul" :)
pork a spus:
Tinand cont si de faptul ca au cam stat in apa pana acum 2 saptamani.
si unde/cum ar fi trebuit sa stea? :)
pork a spus:
Ma gandesc ca abia acum si-au dat drumu la crescut...
Nu mai gandi atat... esti roman, ce naiba! :rofl:
pork a spus:
Mi-e cam frica, tinand cont ca e prima oara :giggle:
Frica o sa-ti fie si cand va fi a suta oara :p ... Cu exceptia cazului in care faci 200 de marcotari si nu te intereseaza sa pastrezi decat 2-3 exemplare. Dar, si atunci, se vor prinde cele mai urate, asa ca frica tot ar trebui sa-ti fie. Frica e sanatoasa!
 

pork

Member
vali a spus:
pork a spus:
Oare s-au dezvoltat radacinile destul?
Defineste "destul" :)
Destul cat sa sustina planta si sa o hraneasca dupa ce o desprind de copacul mama.

vali a spus:
pork a spus:
Tinand cont si de faptul ca au cam stat in apa pana acum 2 saptamani.
si unde/cum ar fi trebuit sa stea? :)
Pai din cate am inteles nu-i prea bine sa stea in apa si sa balteasca pt ca se ineaca...ci doar muschi umed...

vali a spus:
pork a spus:
Ma gandesc ca abia acum si-au dat drumu la crescut...
Nu mai gandi atat... esti roman, ce naiba! :rofl:
:rofl: De multe ori nu m-am gandit inainte si pe urma mi-a parut rau :giggle:

vali a spus:
pork a spus:
Mi-e cam frica, tinand cont ca e prima oara :giggle:
Frica o sa-ti fie si cand va fi a suta oara :p ... Cu exceptia cazului in care faci 200 de marcotari si nu te intereseaza sa pastrezi decat 2-3 exemplare. Dar, si atunci, se vor prinde cele mai urate, asa ca frica tot ar trebui sa-ti fie. Frica e sanatoasa!
Sa inteleg ca amandoi imi recomandati sa o dau jos si sa o plantez. Bun, asa voi face :ros_unghii: :giggle:
Din ce-am citit, marcota trebuie plantata cu tot cu muschiul de pe radacini, fara sa le deranjez deloc.
Daca-l pun intr-un amestesc de perlit cu fibra de cocos e bun?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
asa e intradevar dar posta e 9,5 euro , e un pic mai dificil ca e din Franta si astia nu au airmail , au doar terestra si mai se pierd destule pachete asa ca poate ne grupam mai multi , posta vad ca nu se schimba la mai multe bucati , eu as lua 3.

In alta ordine de idei am fost la Lidl sa vad ce si cum si au pe raftul de dulciuri niste cutii cu arahide glazurate care ar merge super si mai si mananci ceva arahide ..
ce zici , sau cine mai dorestte cine mai pofteste :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
uite cu alunele :



merge ceva idei dar binenteles ar fi mai bun ala , dar am auzit chesti nasoale cu posta franceza
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Am gasit tot acolo 5 buc la 7,5 euro , si posta ramane la fel daca luam 15 , eu as lua 5 , marimea e 7-15mm , am ajunge cam la 2 euro cu posta inclusa dar sa mai vedem cine se baga :D
 

pork

Member
Pai nu fac o meserie din asta :giggle:, cate-o marcotare am sa mai incerc din cand in cand...2 imi ajung.
Dar poate se mai inscriu si altii...daca nu aici, poate pe forumul mare.
 
Sus