Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
eu stau la breaza-prahova si iernile nu sunt foarte grele la noi.dar iernile trecute am imbracat-o cu niste paie si apoi cu folie de constructii(pentru izolatii.cum e cea care se pune sub parchet dar mai groasa).cred ca arbustii mai mici,a mea are cam 1,5 m trebuiesc protejate.dar acum cred ca e prea devreme.problema ramane cu cea noua careia cred ca o sa-i pice acele frunze ingalbenite.voi aplicati vre-un tratament?
 

mymo

Active Member
Problema cu ingalbenitul frunzelor m-a pus si pe mine pe ganduri.....dar totusi e pom....nu e normal sa-i pice frunzele toamna? :?
 

angela draganoiu

Active Member
multumesc pt raspunsuri.
Simonacerasela magnolia mea e la Brebu / Prahova iarna e destul de grea pt o planta mica, are cam 1m, si cred ca o voi proteja prin noiembrie cu paie si folie de aceea de la parchet sau carton. dar ce nu stiu e cum sa fac ca protectia asta sa nu zboare la un vint mai puternic.
ingalbenitul frunzelor cred ca e normal. n-ati vazut ca si magnoliilor le cad frunzele toamna ?
 

mymo

Active Member
Cam asa m-am gandit eu:4 pari in jurul ei,in exterior se invelesc cu folia si in interior se pun paie,frunze.
 
angela draganoiu a spus:
multumesc pt raspunsuri.
Simonacerasela magnolia mea e la Brebu / Prahova iarna e destul de grea pt o planta mica, are cam 1m, si cred ca o voi proteja prin noiembrie cu paie si folie de aceea de la parchet sau carton. dar ce nu stiu e cum sa fac ca protectia asta sa nu zboare la un vint mai puternic.
ingalbenitul frunzelor cred ca e normal. n-ati vazut ca si magnoliilor le cad frunzele toamna ?
se leaga cu sarma folia aia la baza si sus si sigur nu o zboara vantul.noi am dat cam 2 straturi de folie in jurul ei si a iesit perfect din iarna.doar ca cea de parchet e subtire.e una mai groasa pentru izolarea constructiilor de lemn parca.cand vine sotul meu dau amanunte.cartonul daca se uda ingheata si nu cred ca faci nimic.
out of topic:e iarna grea la noi dar nu sunt nici viscolele de la fetesti-la soacra nici gerurile de 2-3 saptamani din moldova,de la rusi.suntem norocosi.
 

lili

Member
:gandit: Cu folia exista o problema...in interiorul ei se face condens. :!: Planta poate dezvolta boli sau diferentele de temperatura pot fragiliza planta. Asadar se foloseste folie speciala pentru protectia plantelor sau daca nu aveti, in folia pe care o folositi faceti gaurele mici. Eu folosesc paiele de porumb (acum este perioada optima sa le procurati). Pentru plantele inalte construiesc un soi de piramida iar cele de talie mica si taratoare le acopar. Le protejeaza de ger si in acelasi timp le permite o buna aerisire.
Succes!!!! :wink:
 
vai de mine,pai nu e folie de punga c-ar fi vai de mama lor!e ceva ca un
burete mai taricel de vreo 2 -3mm grosime.fac o poza mai tarziu si va arat.la mine bobocii conceputi anul precedent au iesit perfect din iarna in felul asta.
 

angela draganoiu

Active Member
cred ca nu mai am ce sa protejez ................ cred ca a murit pt ca toate frunzele erau galbene, dar nu asta m-a facut sa cred ca a murit ci faptul ca si virfurile sint maronii. cu toate astea am vazut pe tulpina 1-2 bumbi care parca ar fi de frunze noi pt primavara viitoare. oare sa nu fi murit ?
 

lili

Member
simonacerasela a spus:
vai de mine,pai nu e folie de punga c-ar fi vai de mama lor!e ceva ca un
burete mai taricel de vreo 2 -3mm grosime.fac o poza mai tarziu si va arat.la mine bobocii conceputi anul precedent au iesit perfect din iarna in felul asta.
:rofl: :rofl: :rofl: Draga mea ...eu sunt mai grabita...ca orice ardelean!!!! :wink:.... mai citesc si printre randuri :oops: ...iar acolo unde sesizez o mica confuzie ma fac prezenta!!!!! :*
 
angela draganoiu a spus:
cred ca nu mai am ce sa protejez ................ cred ca a murit pt ca toate frunzele erau galbene, dar nu asta m-a facut sa cred ca a murit ci faptul ca si virfurile sint maronii. cu toate astea am vazut pe tulpina 1-2 bumbi care parca ar fi de frunze noi pt primavara viitoare. oare sa nu fi murit ?
Daca o protejati nu riscati decat speranta,eventual desarta,ca la primavara sa vedeti ca a fost in zadar.Dar daca nu e asa?Eu va rog sa-i mai dati o sansa si ei si de ce nu si d-voastra.Magnoliile sunt deosebite si nici prea ieftine nu sunt.
La mine una e cheala si una nu.Cea cheala e cea de anul acesta si am senzatia ca dupa prima bruma a chelit.Cealalta pe langa faptul ca e mai mare,are 2 ani la mine,e si plantata langa casa.A fost mai aparata ca sa zic asa.Dar le voi imbrobodi pe-amandoua.
 

mymo

Active Member
Bine faci Simona,si a mea e de anul acesta si a chelit in totalitate,dar nu ma dau batuta....o protejez fiindca vreau sa ma bucure cu florile ei multi ani de acum inainte :wink:
 

michaela

Active Member
Magnoliile nu au nevoie de protectie...eu n-am facut asta nici pentru cea mai mica care a fost de 15 cm... le sufocati si eventual riscati sa piarda boboceii acum marea majoritate chelesc insa sunt si soiuri care au pierdut frunzele mai putin la mine magnolia tulip inca are frunze si chiar verzi nici macar ingalbenite, cea alba stelata nu mai are nici macar o frunzita si mai am una mare care creste tufa nu mai stiu denumirea(infloreste de 2 ori pe an) pierde frunze de 2 sapt dar s-au ingalbenit majoritatea... este un lucru firesc... se pregatesc pentru iernat si formarea boboceilor pt primavara.. :D
 

Floria

Active Member
In general Magnoliile sunt de zona 5 si zona 6. Dar exista si mai sensibile de zona 7. Acestea, sa fie protejate pe timpul iernii. Este bine sa se stie exact.
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus