Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

stefanos22

New Member
O am cam de o luna , inca nu m-am incumetat sa o pun in pamant deoarece era destul de frig cand a ajuns , si avea bobocii florali dezvoltati , asa ca astept sa-i cada florile , dupa care o voi planta in gradina.
 

aleynad

Active Member
Moderator
la ambele mele magnolii au degerat mugurii florali :cry: :cry: tot asteptam sa se deschida si cat am vazut cateva magnolii mari inflorite prin vecini, mi-am dat seama ca eu voi astepta mult si bine. Am umblat la cativa muguri de flori si erau petalele maro :(
Asa ca adio flori anul acesta!
Bine macar ca nu au degerat de tot, din fericire deja au inceput sa apara frunzulitele!
 

taia

Active Member
Floarea are 9 petale ( 6 la exterior si 3 la interior ).Parfumul se simte daca ma apropii de floare.
 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
A inflorit si la mine magnoliu... probabil e vorba de liliflora nigra.

 

popgeo

Well-Known Member
Membru staff
Moderator
Ai shanse destule sa mai dea un rind de muguri primavara asta daca primul rind de flori a fost afectat..... la mine asa au facut in majoritatea anilor. Sint niste pomi foarte hotaritzi .


aleynad a spus:
la ambele mele magnolii au degerat mugurii florali :cry: :cry: tot asteptam sa se deschida si cat am vazut cateva magnolii mari inflorite prin vecini, mi-am dat seama ca eu voi astepta mult si bine. Am umblat la cativa muguri de flori si erau petalele maro :(
Asa ca adio flori anul acesta!
Bine macar ca nu au degerat de tot, din fericire deja au inceput sa apara frunzulitele!
 

stefanos22

New Member
Ce inseamna,de fapt, ca magnolia este sensibila la radacini? Intreb deoarece anul trecut am cumparat o Liliflora mare(cam 2m) Si , cand am vrut sa o plantez , i-am gasit radacina infasurata intr-o plasa.Nu am avut curajul sa o las asa deoarece era destul de deasa si mi-era frica sa nu se sufoce, asa ca am scos-o, isa cu ocazia asta i-am cam facut varza radacinile.Asta s-a intamplat prin august, iar la exterior nu a dat semne ca ar fi afectata prea tare(si-a pastrat frunzisul pana toamna tarziu...)Acum insa tot astept sa inceapa sa i se dezvolte mugurii(care par sanatosi de altfel) insa nimic.Pe aici abia au inceput sa infloreasca narcisele de vreo trei zile.E inca prea devreme ptr ea,sau se-ntampla altceva?
 

taia

Active Member
Daca mugurii sunt sanatosi,nu ai de ce sa-ti faci probleme.Se dezvolta si se deschid,destul de incet.Pe aici deja aproape ca au trecut narcisele,iar magnoliile mele de vreo 3 zile au inceput sa-si defaca bobocii.
 

Dea

Active Member
tama, daca revii cu o poza, cu siguranta, vei fi ajutata sa identifici cauza, dar si solutia! Sa fie o cloroza? sau ceva legat de sol?


A inflorit si mica mea magnolie
oare ce specie sa fie :? pare si, totusi, nu pare a fi o stellata :roll:
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Si eu zic ca e Susan :D Dea, daca e Susan ar trebui sa aiba florile putin parfumate... dar mie asta imi pare a fi
 

Dea

Active Member
da, claude, are florile usor parfumate si din imagini, este cu siguranta susan. Doar ca susan a mea se incapatineaza sa creasca in inaltime. E deja la al treilea an in gradina!
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus