Magnolia

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Acum dar oricum zici ca ai pus cu tot cu ghiveci sau nu am inteles bine , deci no problem caci radacinile nu se vor deranja mai deloc
 

miki70

Active Member
Stiu ca e f sensibila la mutari, e de 1 an in vas iar acesta este ingropat. Nu e mai bine sa o scot in toamna din vas si sa o pun la locul destinat ei decat acum?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu zic acum in cazul magnoliei , toamna e posibil sa nu se adapteze destul pentru intrarea in iarna :D
 

michaela

Active Member
Foarte frumoasa!!
Este galben?
--------------------------------------
Au inflorit si ale mele , sunt superbe in gradina :D
 

claude

Well-Known Member
Moderator
Superbe! a mea Susan anul asta nu a inflorit, a atacat-o ceva la sfarsitul verii trecute si nu a mai facut boboci de flori, iar o parte din frunze s-au uscat, erau ca si parlite...Acum astept sa vad daca macar inverzeste...mi-ar parea rau sa o pierd :(
 

miki70

Active Member
Si a mea a avut frunzele ca si cum ar fi fost parlite dar e pui , nu ma asteptam sa faca flori. Acum am tuns tot ce era uscat, doar 2 crengute au ramas :(
 

carla

Active Member
Absolut superbe Michaela :clap:
Am si eu o Susan care ar trebui sa infloreasca de-acum, avea doi boboci intredeschisi saptamana trecuta, dar cu valul asta de frig si ploi care a dat peste noi a stagnat cu totul. Nu stiu daca nu cumva i-au si inghetat bobocii că am avut temperaturi negative noaptea :(
 

michaela

Active Member
Cred ca mai tare strica vantul decat frigul :(
Cand a fost vijelia zilele trecute... pfoai ce le-a zburatacit petalele :x

Si la mine au ros asta toamna la ele ... melci si limaxi ca nu aveam cum sa-i omor din cauza celui mic.... decat.... "culesi" si... bleah!
 

sarselia

Active Member
Moderator
Iata si Stelata mea care si-a deschis cele 3 flori de anul acesta inainte de valul acesta de frig si ploaie



din pacate din cauza acestui val florile sunt deja la pamant.
:(
 

popescu gp

Well-Known Member
Ce insemna banatulcu influiente mediteraniene (pentru Sarselia) dar nu-i mai prejos nici vremea Bucurestiuluyi(la Miochaela)in Dobrogea de abia acum incep sa crape bobocii la magnolii,iar la magnolia galbena plantata acum in primavara au dat mugurii;pe galbena mai batrana am pierdut-o in anul trecut
 

popescu gp

Well-Known Member
Ce insemna Banatul cu influiente mediteraniene (pentru Sarselia) dar nu-i mai prejos nici vremea Bucurestiului(la Michaela);in Dobrogea de abia acum incep sa crape bobocii la magnolii,iar la magnolia galbena plantata acum in primavara au dat mugurii;pe galbena mai batrana am pierdut-o in anul trecut;stelata are muguri dar mai am de asteptat pana la inflorire,mai ales ca anul trecut a spus pas florilor
 

michaela

Active Member
Multumesc. tot meritul e al lor :D
------------
Arselia ce frumoasa e Stelata... delicata ... a mea nu vrea sa infloreasca nici anul asta :(
cred ca am primit-o prea micuta :roll: dar nu-i bai :nu-i nimic: se face ea mare 8)
 

popescu gp

Well-Known Member
Magnolia stelata are o floricica ce sta sa se deschida ( daca mai apuca din cauza vremii reci,ploaie,vant) iar cea galbena plantata in acesata primavara da un mugur( cred ca de frunza,desi este cam mare-sunt curios ce va fi:mic de tot si cu floricica?)Va tin la curent.Planta am luat-o de la Starkl
 

aleynad

Active Member
Moderator
desi nu are nici macar 50 cm inaltime si a fost cumparata pui si plantata acum un an, magnolia mea stelata e o harnicuta: are 2 flori, din care una deja s-a deschis complet
 

aleynad

Active Member
Moderator
Dan, sa stii ca nu m-am aplecat sa o miros!
Daca era mai inalta simteam sigur parfumul :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am si eu cateva magnolii in colectie si asta stelata am luat o ca am auzit ca e super parfumata :rofl:
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus