maghiranul...sau magheranul...

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Parca ziceai ca nu mai raspunzi :rofl:

Mie imi place mult maghiranul,pacat ca nu se gaseste peste tot.
 

mirela06

Active Member
Cine este rautacios. Eu ma simt ca am spus de teleoltean, dar avind in vedere ca sunt iuti, si ca focul de paie, dar dragastosi si descurcareti, nu vad ce asa te-a suparat, dragul meu , numele de teleoltean, plus ca aici suntem plini de intelegere, iar eu nu fac glume rautacioase. Depinde cum se inteleg, sau de sensibilitatea fiecaruia, asa ca oltean cu rapezeala ce esti, primeste din partea mea o :hug: , ca sa ne impacam, daca nu .... nu am ce face :D
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Mirela sa stii ca un oltean sadea se supara atunci cand il pui in aceeasi troaca cu teleormanenii.
Vorba ceea "oltean sunt,oltean imi zice,.......sunt si sarpe de Dudau la o adica :rofl:
 

Gabiuta

Well-Known Member
Moderator
Luati cu maghiran......hai,luati cu maghiran........... :D si va trece de oltean :rofl: Asta asa ca sa rimeze fara alte intelesuri :D .Zau :)
 

mirela06

Active Member
:rofl: :rofl: Fara suparare. Si mie-mi zic multi gugulanca, dar eu sunt almajanca sadea. Ce sa-i faci. Tot banateni suntem si unii si altii, chiar daca unul este mai la munte sus :rofl: Si drept sa spun, sunt in Oltenia acum, fara toalele mele, ca alea le-am dezbracat acum 34 de ani, pt olteanul meu :rofl: :rofl:
 

IZA

Active Member
:rofl: :rofl: Hai ca mi-a placut aici. Acum de maghiran va zic si eu ca am luat din Oltenia firesc, de la bunica acum 15 ani un lastar sa-i aduc mamei. S-a prins , a crescut si mai are mama si azi. Ii place iarna la racoare, se tunde, vara la umbra, apa multa. Eu dupa ce-l tundea mama faceam buchetele sau luam frunzulitele, le uscam , le puneam in saculet de panza si-l puneam in haine. Dau miros placut. Nu l-am folosit la altceva ca n-am stiut de ce e bun. In mancare am incercat dar foarte putin ca e aromat tare.
Tin minte ca-l aveau pe la ferestre oltenii(oltencele) :)
Asa-i ca ati inteles voi ca sunt si eu olteanca si acum cu maghiranul am avut ocazia sa o spun. Olteanca cresuta in Banat :)
 

sonia

Member
Haideti sa vi-l arat si eu pe al meu.Este din cel pe care l-a adus sora mea de la bunici acum 15 ani.Mama l-a inmultit si mi-a dat si mie.Eu il tund de 2 ori pe an si usuc frunzele care se folosesc cum ati scris mai sus.Are un miros.........dumnezeiesc!
 

mirela06

Active Member
Oauu . Minunat. Al meu s-a cam scuturat si vad ca incep alte frunze. in mincare si ciaiuri,deosebita :)
 

mirela06

Active Member
Sa pui un ziar peste el. Se aduna praf si nu o sa-ti mai convina sa-l folosesti, iar de spalat, nu o sa o mai poti face.
Bine ca ai avut o asemenea idee. Eu , de la anul, vreau mai mult. Am sa pun seminte, apoi il voi prepune in gradina. Este atit de fain mirositor, iar in ceai da o aroma de numai :)
 

mirela06

Active Member
Aaa, nu am stiut, dar este bine ce faci, apoi, ca sa nu dispara acel miros, in aer si timp, fa ca mine. Freaca-l in maini si pune-l la borcane cu capace de plastic. Iti garantez ca vei fi multumita :*
 

mirela06

Active Member
Undeva intr-un loc in mobila din bucatarie, sau camara (spais), cu capacul mereu pus. Nu are nevoie la racoare, ci doar la loc fara multa umezeala. Odata ce este uscat, nu mai are nevoie de altceva. :)
 
Sus