litchi, physalis , papaya, fistic

Aura

Member
Ramurici al meu...a fost depasit de Ramurila...

http://libellule.sunphoto.ro/litchi/11819659

Presco, lasa ca germineaza si ai tai. Si ramuricii mei tare s-au mai lasat rugati...mai mult de-o luna...nu aveau niciun gand...pana am pus pet peste ei...eu cred ca asta i-a ajutat mult. Si pt ideea aceasta , ii multumesc inca o data Anei.

Aura
 

presco

Active Member
Deocamdata am unul rasarit! Oricum doar unul imi doresc ca nu am unde sa tin atatea ghivece, sper sa supravietuiasca!
 

pinteucu

New Member
Buna seara! Ma bucur ca v-am gasit!

Mi-am pus la incoltit, acum 2 luni, 9 seminte de litchi, iar, dupa 3 saptamani am pus in pamant 3 dintre semintele germinate.Iar acum am 3 lastari: doi micutei(unul care incepe sa dea frunze) si unul mare de 30 cm, cu frunze de vreo 7 cm.

Sunt bucuros de asta si am si eu cateva intrebari pentru voi:
Cat de des udati litchi-ul?; Unde il tineti?; Ce fel de pamant ii trebuie? :?

Bogdan :rose:
 

Aura

Member
Salutare, Bogdan!
ma bucur tare mult ca ai si tu litchi! eu ii ud cam o data pe saptamana...pamantul se mentine umed...si e pamant normal...universal...la un momendat prinsese mucegai...dar am dat cu putintel praf de scortisoara...si "by-by"domnul mucegai! :)
...eu il tin in bucatarie...
nu postezi si tu fotografioare cu el?
Aura
 

pinteucu

New Member
Salutare si tie!
Imi plac foarte mult litchii tai...sunt mai mari ca ai mei si au mai multe frunze. As pune poze cu ei...i-am fotografiat, dar nu stiu cum se pun pe acest forum...poate ma ajuti.
Mersi mult pentru raspunsuri...asa ii udam si eu, o data pe saptamana.
Bogdan :wink:
 

Aura

Member
..pai fa-ti un album pe Sunphoto sau pe alt site. E gratuit. Postezi acolo fotografii si apoi ne dai link-ul.
Aura
 

popescu gp

Well-Known Member
litchi

Litchi meu vad ca sta bine in ghiveci si cresta foarte bine;l-am pus la o fereastra orientata spre nord si alaturi este caloriferul la o temperatura placuta(avem centrala proprie)De el se ocupa in special sotia;samburii au fost adusi din Austria de fata noastra ca fruct si din toti samburii pusi acesta singur vad ca rezista;din multitudinea se samburi au iesit doi din care rezista doar unul;este un experiment
 

popescu gp

Well-Known Member
litchi

Litchiul meu ,Pinteucu este mai mare ,dar nu stiu ce am sa fac cu el ca nu am gasit nicaieri ceva indrumari.Ai mai multe date despre elca planta de ghiveci? caci afara nu poate fi vorba
 

Aura

Member
Pintecu, litchiul tau e aproape la fel de mare cal meu.
Presco, felicitari pt litchiu! :D
Aura
 

pinteucu

New Member
Merci, Aura! :rose:

Daca ai ceva raspunsuri pentru litchi-ul meu si ceva sfaturi...da sfara in tara...vreau sa aflu :)
Si ceilalti la fel astept raspunsuri, sfaturi etc.:)

Multumesc!
Bogdan :wink:
 

Aura

Member
ohhhoo, da' stii cate stiu eu despre litchi?! fara numar, fara numar.... :)
acum vorbind serios, ce as putea stii eu in plus fata de voi despre litchi? n-am facut si eu ca voi? am aruncat cativa samburici in ghiveci...si am asteptat...acum stau si ma minunez de ei...pe net nu am gasit mai nimic despre ingrijirea lor....
Aura
 

pinteucu

New Member
Salut! Ce mai faceti? :hug:

Am 2 vesti bune pentru mine:
1. Mi-a mai facut un rand de frunze litchi cel mare :D
2. Mi s-au inverzit frunzele la litchi-ul mijlociu :wink:

Si, daca vreti uitati-va la albumul meu nou de pe link-ul de la semnatura.
:)

Multumesc! :rose:
Bogdan :wink:
 

Aura

Member
Ce va mai fac litchiosii?
Bogdan,si la al meu a inceput sa-i dea al doilea rand de fruze...ba chiar al treilea...
dar si cateva frunze au unceput sa sa se arda pe margini, sa aiba bubite ..nu stiu de ce...
Aura
 

Aura

Member
si physalisul meu a murit..mai am doar un firicel..ratacit printre fragute...l-am uitat in balcon..si zilele astea a fost frig...i-am gasit doborati la pamant.... :( incerc cand o fi mai cald..mai am de-o "runda"...
Aura
 
Sus