litchi, physalis , papaya, fistic

danya

Active Member
Pai stiu ca pitaya nu e totuna cu papaya. :D
Mie mi a placut....este f bun. Tot pe la Carrefour am inteles ca se gaseste.
O sa pun si eu semintele de pomelo, poate, poate..
Cum le ai pus? eu le am de cateva zile...
 

Aura

Member
eu am pus multe in apa....iar o parte le-am pastrat sa le pun direct in pamant....dar unde dai si crapa....ca am fost atat de prostovana....ca am aruncat semintele puse in apa fara sa vreau.....asa ca, am impartit partea de seminte uscate si am pus cateva in apa...restul direct in pamant...dupa ce le-am tinut pe acelea in apa cam o zi, bineinteles ca le-am pus si pe acestea in pamant....si acum astept..:)
Aura
 

presco

Active Member
Pentru seminte sa vedeti daca nu sunt seci e bun testul cu pusul in apa. Daca plutesc nu sunt bune. Seminte bune de pomelo am gasit o data sunt mari si pline ca la celelalte citrice.
 

danya

Active Member
Deci sunt seci ale mele, nu stiu daca are rost sa le pun. Nu sunt mari si pline, dimpotriva.
 

Aura

Member
totusi, Dana, incearca... :D ale mele, cele pe care le-am pus in apa, nu pluteau....si totusi...le-am pus..aseara am umblat putin la ele , in pamant...si parca s-au mai umflat....
Aura
 

Aura

Member
....sa stiti ca fisticul meu s-a putrezit.. :( asa repede? da....am cautat putintel in ghiveci...si am gasit un sambure molesit....atunci am mai cautat inca unul si inca unul..aproape toti erau la fel....de ce? pt ca pamantul era umed...si dupa ce am pus semintele/samburii in pamant ...i-am mai si udat....
asa ca...nu mi-a mers cu fisticul...nu am scos toti samburii, ba din contra, am mai pus cateva bobite....dar nu-mi fac sperante...experimentul acesta nu mi-a reusit....pe viitor, daca o sa mai incerc, o sa fac altfel, o sa bun bobite inchise....eu le-am ales ....sa fie cat mai deschise....si verzi in interior.....si nu o sa mai ud...si nici nu le voi ai pune in apa....
la voi cum merge?
Aura
 

thea

Member
Fetelor hop si eu! :)
Am cumparat un fruct exotic pe care dupa cautari pe net cred ca este ceeace noi numim "Fruct de cactus".
Este bun la gust ,seamna cu gustul pepenului galben si este ...plin de seminte,l-am mancat si am oprit seminte pe care doresc sa le experimentez casi pe cele de Physalis.
Am sa va tin la curent.
 

Aura

Member
super!...eu , dintr-o intamplare, am gasit pe net fruct de cactus...si ce am observat ...ca fruct din acela facea si cactusul mamei mele ..."limba soacrei"....oare sa fie vorba despre aceeasi planta?mama avea un o limba soacrei de aproape 2 m...inflorea vara....facea floricele galbene...si dupa ce se petreceau florile ramaneau niste chestii carnoase asemanatoare fructului de cactus...nu ne-a trecut prin cap ca acestea s-ar manca...acum prea tarziu, mama nu mai are cactusul acela....intr-o toamna a fost in spital, iar tata nu s-a ingrijit sa-i bage florile in casa...asa ca a dat bruma peste ele....si flori s-au facut....
Aura
 

diana999

Active Member
Aura,ai pus folie peste fistic? eu nu am pus si se usca repede pamantul.........sper sa nu putrezeasca pt ca era putzin deschisa carapacea :D prima oara am luat si eu acelasi fel de fistic[nu scrie prajit dar nici crud],si-am mai cumparat o punga[pe care scria crud]sa fiu sigura :rofl:
 

Aura

Member
initial am pus folie....apoi am dat-o la o parte...stii ce am facut eu? am ales fisticul care era cel mai deschis, cel mai verde....si cred ca rau au facut...sa stam stramb si sa gandim drept...e ca si cum as pune o nuca in pamant , daca o pun sparta ...risca sa se putrezeasca miezul...daca o pun intreaga...parca pisca ceva...si mai cu chiu...mai cu vai...mai usor...mai greu...rasare, cred ca asa-i si cu fisticul.Cat despre fisticul pus in apa, a fost primul care s-a putrezit...am mai pus vreo 3 bobite inchise.....dar nu-mi fac sperante.......
:D succes! sper ca al tau sa fie mai cu noroc!
Aura
 

diana999

Active Member
si eu cred ca cel mai bine e sa pui inchise.eu nu prea am gasit,cam toate sunt deschise.cand le mananc si dau de cele inchise ma enerveaza,acum nu dau de ele :rofl:
bafta multa si tzie :wink:
 

Aura

Member
Litchiile mele cred ca au incoltit...cel putin mie asa imi pareau azi-dimineata...inca nu le-a dat un muguras...dar s-a spart cojita aceea maro in capat si se vede ceva verde...la unul am umblat eu ,am scotocit mai mult prin pamant....iar altul nu era bine imgropat in pamant si se vedea...fug acum sa-i vad si poate merge sa-i fotografiez.
Aura
 
Sus