Limacsi - MELCI SI IAR MELCI!

gradinar1

Well-Known Member
Moderator
Draga mea, nici ai mei n-au degustat berea...trebuie sa incercam alte metode - Optimol, Mesurol, etc
 
V-am citit cu interes pentru ca si eu am melci fara cochilie (peste tot). Nu stiam ca sunt asa "dotata" pana acum 10 zile cand am iesit seara cu o lanterna si am vazut cativa pe peretii casei. Dupa ce mi-am alungat starea de greata m-m dus urgent la magazin si am cumparat optimol atat de mult, incat i-am facut planul pentru acest sezon vanzatoarei de acolo. La sfatul ei am pus din loc in loc iar dimineata urmatoare m-am dus sa numar trofeele. La fiecare gramajoara erau cate 3-4 victime, ceea ce mi-a dat curaj pentru viitor. Fac inspectia in fiecare zi si gasesc mereu pocitanii din alea umede si gretoase. :) Le mai trag un sut plin de naduf si le spun ca asta este numai inceputul.... :)
 

sannamaria

Well-Known Member
Moderator
am mers si eu sa cumpar Optimol pt melci , am avutmelci si cu cochilie si fara si mi-au devorat cam toate florile din gradina :evil: ieri am pus Optimol in gradina cu flori si azi erau moarte gramada :dans: :dans: :dans: la magazinul fito mi-au zis ca melcii cu cochilie nu maninca plante dar eu am vazut cind unu mi-a mincat un pui de leandru :twisted: dar acum am scapat de ei , nu stiu pina cind :?


Bebe Iris ! ai incercat cu Optimol ? eu am ramas uimita azi dimineata , chiar e eficient !
 

fisulix

Member
In gradina din fata blocului pe care o ingrijesc am observat si eu acelasi aspect de frunze rontaite si intr-adevar am gasit 2 melci, cu cochilie. Problema e ca mie mi-e mila de ei, parca n-as vrea sa-i omor. I-am luat si i-am dus mai departe, insa, dupa cum banuiti deja, procesul de rontaiala continua...In consecinta, ma vad nevoita sa apelez si eu la Mesurol...:(
 

Blitz

Active Member
Si cand zic ca nu ar mai trebui sa fie melci- AM INVAZIE :evil: :evil: :evil:

Cum au fost ultimele zile mai frumoase, in fiecare dimineata pe betonul din curte era PLIIIIN de scarbosenii. Banculeste ca nu prea mai au ce sa manance in gradina, in afara de gazon si 2 crizanteme teoretic pitice. Dar tot sunt acolo :cry: :cry: :cry:

Sa incer IARASI cu OPTIMOL? Si unde sa dau- ca nu vad scarbele decat pe beton :eek:
 

miki70

Active Member
Am gasit o reteta pt melci pe care vreau sa o fac dar nu stiu de unde sa iau pelin.
Spray de ardei iute si pelin

Acesta este un spray care poate fi pulverizat pe plante pentru a indeparta animale ca iepurii, melcii si limacsii sau pentru a ucide afidele, musculitele albe si alte insecte mici.

Aveti nevoie de: 1 cana de ardei iuti, cu cat mai iuti cu atat mai bine, o cana de frunze de pelin si sase cani de apa.

Preparare: Mixati ardeii iuti cu pelinul si cu o cana de apa, adaugati 5 cani de apa si tineti pe foc pana da in fiert. Lasati sa fiarba incet timp de o ora apoi filtrati si folositi pentru pulverizare.

Acest lichid este foarte iritant, atat pentru ochi cat si pentru piele. Folositi-l cu atentie!Ca sa ii mariti eficienta, puteti adauga fulgi de sapun sau ulei de cocos, in aceleasi cantitati ca la preparatul de mai sus.


Reteta am gasit-o aici: http://permacultura.ro/2011/02/metode-l ... natorilor/
 

miki70

Active Member
Cred ca iese mai bun cu pelin verde. Asa pot cumpara tinctura de pelin care e mai concentrata.
 

mihaelk1978

Member
Buna seara,
Am niste rasaduri de dalii pitice, in ghivece, iar unele au frunza mancata. Am primit un raspuns pe forum, cum ca ar fi melci. Eu m-am tot uitat si nu am vazut nici o lighioana. Maine cumpar Optimol. Am catel...nu ii dauneaza ?
Am si poze, in album. Nu stiu cum sa le incarc in aici
 

baby_blues

Member
Invazie de melci si la mine. Din pacate au atacat numai petuniile. Am avut parte si de "cochiliosi" si de limacsi (cred ca asa se nmesc cei fara ) care intr-o singura noapte au facut dezastru. azi am dat cu mesurol g si chiar la ora aceasta (23.30) am iesit la vanatoare si parca erau cateva plutoane moarte. Sper ca maine sa nu gasesc iar campul de bataie cu florile drept victime.
 
Sus