Limacsi - MELCI SI IAR MELCI!

sicora fabian

Active Member
popescu gp a spus:
Multumesc pentru sfat ;in primavara am sa ikncerc si cu mesurol granule ;poate o fi mai eficient caci cel mai mult in gradina si pe alei ma supara limaxii si melcii mici,nai ales cand scot florile de la iernat si le pun pe aleile betonate, in farfuriute gasesc multe asemenea oratanii
ghia_don a spus:
Mesurol G..notat :wink: ...ca si eu am colectii bogate de limacsi toata vara :x ...
elenafles a spus:
Am avut si eu probleme cu ei intr-un an si am presarat granule de Optimol din belsug ca sa-i hranesc bine.Au murit toti.
 

Blitz

Active Member
Dar de ce apar scarbele de limacsi siin decembrie si in ianuarie, cum e un pic mai cald? Am dat cu OPTIMOL si in noiembrie, si in decembrie, chiar se vedeau afurisitii si alaltaieri cand a fost mai caldut...

La mine "invadeaza" betonul pus in curte, dar mi-e groaza de ce va fi la primavara!!!

Ce se poate face acum ca sa fie liniste cat de cat in primavara?

Multumesc anticipat pentru sfaturi!
 
Eu am f multi melci.Am dat cu Mesurol G,au disparut pentru un timp,apoi au aparut.In perioada calda,dimineata ,gasesc pe troture in curte niste urme albicioase....cred ca ies la plimbare noaptea :wink: Credeti ca este bine sa dau acum cu Mesurol ,pana nu plantez?Sau este ceva mai eficient?Multumesc!
 

Blitz

Active Member
Am dat pana acum cu granule albastre, se pare ca au fost eficiente, dar timp limitat. Momentan nu am melci, am zapada. Sa vad ce se intampla cand se mai incalzeste...

Trebuie sa-mi fac stoc de granule sau sa incerc sa caut MESUROL?
 

sicora fabian

Active Member
Da, Silvia, trebuie sa imprastii granule imediat ce apar!
Blitz, ei mor dar iti vin din alta parte daca spui ca dispar "pe termen limitat".
 

iogamac

Member
anul trecut m-am luptat cu ei ca in razboiul de independenta :rofl: pana am renuntat. credeti ca daca incep sa pun de acum Mesurol G ma vor evita?
 
Fabian,multumesc pt raspuns.Au aparut ...nu stiu de unde si cum,dar sunt :eek: ,am aruncat granule peste tot....acum in gradina nu sunt decat,lalele,zambile,narcise,primule si sper din tot sufletul sa nu se atinga de ele...sper.
 

sicora fabian

Active Member
Cum da caldura, vor aparea si afara!
Recomandarea mea este sa verificati cat mai des si sa imprastiati moluscocid doar in momentul cand apar. Eu asa voi face, altfel este risipa de granule, dar rau nu vor face. Depinde cum va permiteti.
 
Fabian,stii cumva unde as putea gasi,moluscocid?Si ca sa nu fac prostii....daca am pus deja granule,pot pune si moluscocid?Multumesc.
 
Iogamac,si eu am gasit...si la cat sunt de dezbracati :wink: nu stiu cum si unde au rezistat....dar am inceput si eu ofensiva,poate,poate reusesc sa scap de ei...
 

iogamac

Member
al meu era mic si cu cochilie....cred ca au stat sub niste iarba grasa...bine ascunsi intr-o zona unde zapada a fost cam de 50 cm
 
La Constanta a fost mai cald dar la noi in ardeal...brrr...ai mei(!!??)sunt fara cochilie si sunt si in gradina si in tavitele de sub ghivecele cu flori.
 

IZA

Active Member
Mesurol se gaseste in magazinele cu profil agricol ( seminte, erbicide ingrasaminte , produse fotosanitare) Daca nu gasiti in zona, va trimit eu ca am la magazin si nu e scump. :D E bun si pentru coropisnite :)
 

popescu gp

Well-Known Member
melci

Eu am dat in gradina cu mesurol si optimol si apoi am stopirt si astazi dimineata am gasit o multime de melci la vedere;mi-a fost scarba sa pun mana pe ei sa vad daca mai sunt vii sau nu;maine ma uite din nou sa vad daca au dat ortu-popii caci erau foarte multi-infestatie masiva ce mai,poate asa mai scap de ei
 

miki70

Active Member
Si eu am melci multi, pungutele de optimol sunt mici si scumpe :( Aveti idee cum e facut ac dispozitiv? :arrow: http://www.dmail.ro/prodotto/143174-712 ... melci.html
Cred ca pt melcii fara cochilie nu e bun :( Oare care e sistemul? Intra dar de iesit de ce spune ca nu mai pot? Eu am gradina la bloc si dc le cumpar sigur le fura, as improviza dar nu stiu dc reusesc.
 
Sus