Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Lelia,esti o fericita cu un asa lamai,parca este o fotografie din Grecia!
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Pai bine ai zis reteta , dar nu si cum o folosesti mai departe... :wink:

lelia , unde ai tinut bijuteria asta , ferita de ochii lumii :)

Felicitari daca este al tau
 

victoria

Active Member
Am facut 3 gauri la dopul de la sticla si am udat peste tot unde am vazut furnici.
Ori au murit,ori si-au facut valizele,ca nu am mai vazut foarte multe dupa "tratament" :)
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Aha , bun de stiut , ma gandeam ca le pun intru capac de borcan , si ele beau si apoi ....in rai....deci asa , stropesc pe unde le vad

mersi vicky
 

lelia

Well-Known Member
Multumesc !
Laura ,chiar sunt fericita ! In toata curtea se simte parfumul ,si daca nu va reusi sa lege ,ca planta ornamentala e super ,vesnic verde si mereu inflorit .

Dane ,eu l-am aratat si in anii trecuti ,tu n-ai avut ochi sa-l vezi :oops:
:wink:

Nu e meritul meu in totalitate ,l-am cumparat acum 6 ani ,avea 18 .Eu n-am facut altceva decat sa-l ingrijesc si sa-i tin sub control inaltimea ,altfel ar fi iesit rin tavan .
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Incearca sa pulverizezi fin pe flori cu apa , se vor lega mai multe. :wink:
Raportul corect pentru dezvoltarea unui fruct la lamai este de 8-10 frunze la un fruct. :wink:

Iarna treci prin aceaiasi ...drama.. cu transportul? :rofl:
 

elenafles

Active Member
Lelia,e super lamaiul tau.Sa ai parte de multe lamai.
Danero,multumesc pentru idee.Chiar ma gandeam cum sa polenizez multimea de flori din lamaiul meu.Nu l-am scos afara,il tin intr-un hol foarte insorit si mi-a inflorit foarte mult.Pana acum l-am polenizat cu betisorul de urechi dar am sa aplic si metoda ta. :D

Mi-a umplut casa cu parfumul lui :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
elena ...al tau are frunzele in jos ,cred ca e un pic stresat saracutul . fai o baie de hrana cu foliar si un pic de cura de soare nu i strica

succes
 

nick1971

Active Member
cu ocazia implinirii a 15 ani de activitate a firmei :D am primit primul lamai din viata mea, cu lamai in el :D

Doamnee, ce parfum au florile :visator:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Nick , forma frunzelor si a fructului ma face sa cred ca e un Calamondin , o combinatie intre mandarin si un kumquat

fructele sunt comestibile desi un pic acrute , sunt un deliciu cand sunt facute gem sau in preparate culinare


Succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Elena , scuze din greseala am sters ce ai scris , in loc sa dau quote am dat edit... :oops: \

Raspunsul:


Si e corect ce am zis , dar ideea e ca va avea nevoie de hrana in curand , ca sa dezvolte fructul.

In testele mele desi se spune ca diminueaza calitatile fructului , nu am sesizat asa ceva aplicand in trecut foliar in perioada de inflorire,deci e oarecum in studiu inca.

In caz ca nu vrei sa dai pe frunze poti inmuia un tampon de fata in solutie si sa stergi frunzele cu el, poti incerca Vitaflora 2 sau preferatul meu Substral
asta



sau cel de citrice , dar recomandabil e cel de citrice doar la sol si cel simplu la foliar


succes
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Noaptea facute , sa laud si eu pe cei doi meyeri din cresa de acasa , astia sunt la dieta ca sunt mici

 

elenafles

Active Member
danero2004 a spus:
Noaptea facute , sa laud si eu pe cei doi meyeri din cresa de acasa , astia sunt la dieta ca sunt mici

Mici dar harnici :D Urmele de pe frunze sunt de la foliar sau ii mai tratezi si cu altceva?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
e un complex ca la pomii fructiferi ....fungicid sistemic+contact ++ insecticid sistemic+contact.

Cam o data pe luna le sterg frunzele dar tot se depune de la solutii , atat foliara cat si protectoare.

O singura data am udat cu atonik pe frunze dar nu e de la el :D
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus