Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

cataliny

Member
Atonik acum o luna si jumate sau mai mult si saptamanal ingrasamant, precizez ca a stat toata iarna in balconul inchis 2-7 uneori si 0 grade, cu mici Trifoliata, Kumquat, Sinensis un Mandarin mare postat la Mand.si multe alte flori Bouga si altele din care Hibiscusii au cam murit. Dupa stropirea cu Atonik (cica ii scoate din repaos) si temperaturi peste 10 grade a luat-o din loc in forta, acele lamaite f.mici sunt din toamna tarziu.
Asa arata acum o luna



http://i699.photobucket.com/albums/vv35 ... 3674-1.jpg
 

thea

Member
Multumesc Cataliny,dar unde gasesc Atonik?
Al meu este identic,la fel este condus pe spalier de bambus,dar este cu ramuri mult mai groase;il am cred ca de 3 ani cand l-am achizitionat cu 3 lamaite in el de la o florarie.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Daca nu te prezinti corect si ma ignori va disparea si asta de dinainte.

Vrem sa ne cunoastem nu doar sa fim un loc de laude. 8)

Sunt deschis sa ascult si pareri si experiente dar .... sa incepem cu inceputul :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Sters si ultimul si ca sa fiu complet ..... cu detalierea....

Aici nu e stana fara caini si nu ti se permite sa jignesti pe nimeni , te lauzi la tine acasa la colegi , aici e un colectiv format din oameni care aduc un aport anume colectivului si poate ca la urma sa arate si rodul muncii lor.

Nu e un abuz de functie , e o cerinta a celor care au creat acest forum si daca doresti sa faci parte din familia Egradini esti binevenit dar asa cum e regula.

Nu te mananca nimeni , nu te cearta nimeni doar zi-ne si noua ce si cum :D , si poti fi sigur ca am si intrebari sa te intreb si poate la randul tau vei avea si tu ce sa intrebi cand va fi cazul. :wink:

Deci , poate o reluam de capat..... ce zici :wink: ....hai ca nu e greu... Pe vremuri romanii (Roma antica) spuneau vestitul salut "Ave" ca un respect fata de sine si nu cel pe care il intalneau pe drum...

"Respectul este cheia, si respectul nu trebuie sa vina din cuvinte imbracate, ci din inima" zicea cineva :wink:
 

aza

Member
danero, daca as fi intrat pe topicul sugerat de tine (cel cu prezentarea) si as fi vorbit despre lamai in loc sa vb despre mine sau as fi refuzat sa ma "prezint corect" as intelege si as accepta sa intru dupa o zi sau doua si sa constat ca lipseste ce-am zis, dar eu am postat ceva pe un topic cu specific clar, iar ce-am postat avea legatura cu topicul.

daca am jignit pe cineva nesalutand imi cer scuze, de asemenea, daca am jignit pe cineva "laudandu-ma" cu poza aceea cu lamaile, imi cer scuze..

chiar eram foarte incantat ca am gasit acest site si ca pot discuta cu cineva care are o pasiune asemanatoare cu a mea, pacat ca lucrurile au debutat asa.. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Bun , stai putin ca nu e asa complicat , sunt multi care vad egradini doar ca pe o sursa de informatii , dar acel schimb "daruieste si ti se va darui" nu prea exista pentru unii.Multi au venit pe aici fie sa se laude cu ce fac ei , altii sa si faca reclama la ce fac ei , si tot asa mai departe, trebuie sa ne asiguram cumva ca vei fi un coleg de la care vom invata multe....mai ales cum de ai asa de multe lamai :rofl:

Incerc sa mentin cat mai curat si mai la subiect aceasta subdiviziune a forumului , si poate am gresit si eu ca orice om, deci cer si eu scuze daca am fost prea dur.. :p , dar trebuie sa intelegi ca sunt cateva reguli simple.
Si nu e din cauza ca vrem sa ti schimbam buletinul :evil: ci doar sa stim cum ii cresti , unde ii cresti ...etc

Succes si spor la limonada ca vine vara , si cand ai chef sa ne zici si cam ce pasiuni mai ai , tot acolo te asteapta lumea cu un calduros " Bun Venit" :wink:
 

aza

Member
am tot scris si sters raspunsuri la ce-ai zis, insa, in cele din urma, cred ca ce conteaza e sa invatam unii de la altii cum sa ne crestem mai bine lamaii (cel putin in topicul asta)..

ps: nu ma intereseaza in niciun fel sa ma laud cu ce am si nici sa vand ceva.. :D
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Vrei sa spui sa lamaiul are 42 ani ? ...o varsta destul de mare ....probabil e ori din seminte ori de la vreo gradina botanica din zona la vremea aceea.

Oricum nu e rau, si iarna unde l tii fiind asa mare ?
 

aza

Member
nu stiu cu exactitate ce varsta are.. cert e ca era maricel acum 30 de ani..

ii tin in casa iarna. din pacate nu prea sta nimeni acolo, dar in aceasta iarna am dat drumul la caldura mai mult decat in celelalte si au fost ok. i-am scos plini de flori si frunze.
 

lelia

Well-Known Member
cataliny a spus:
Daca este in 'floare' si-l ingrasi ai sa regreti...
De ce ? cand trebuie sa le punem ingrasamant ?

Si lamaiul meu e plin de flori ,boboci si viitoare lamai ,ma gandeam sa-l fertilizez ,acum am intrat in ceata ...........
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Poti fertiliza oricand vrei, preferabil o data la 2 sapt cu o cantitate de 250 -300 PPM Nitrogen , dar pe perioada de inflorire doar putin foliar caci daca vei supradoza copacelul va produce fructe inferioare unui pom sanatos si echilibrat
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus