Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

michaela

Active Member
danero2004 a spus:
nu duc unul de soi , nu toate pivinitele au lumina caci vinul nu se tine in lumina ..

incercarea moarte nu are
Ei daca ai "specimen" de experimentat e altceva :wink: Bafta! :D
Acum l-am "tras" in poza pe al meu.... :D
- nu l-as baga la intuneric.... pt nimic in lume... :) :oops: :rofl:
 

michaela

Active Member
iarna sta acolo, la fereastra mansardei(este insorita, lumina multa!) este rece, nu am incalzire, dar nici nu ingheata, cam in jur de 5-10 grade depinde de iarna-pana acum nu am avut deloc probleme cu plantele duse acolo.
primavara il scot in curte, soare direct, in momentul cand trece pericolul de inghet, cam martie.... sapt trecuta(atunci am avut timp :) ) l-am adus la "culcusul" sau de iarna. deci cam jum de oct il duc iar la adapost.
- eu sunt mai... imprastiata, nu am timp sa studiez mereu termometrul :oops: :oops: ma ghidez... asa... dupa cat mi-e mie de frig :rofl: :oops: -glumesc! :rofl:
daca noaptea sunt in jur de 5 grade afara, automat le cam duc pe toate la interior in pod.
p.s- de cand am eu plantele la iernat acolo.... marea majoritate vor lumina! este f importanta pt ele (gardenii, camelii, citrusii, jasminii etc... etc..), udarea sa fie mai redusa.
 

cataliny

Member
Daca temperatura este de 5 grade Citrusii consuma extrem de putin din resursele inmagazinate in frunze de aceea se pot baga la intuneric iar fotosinteza este inutila si aproape inexistenta atat timp cat sunt in repaus, cel putin asa scrie in carti. Iar comparatia cu Gardenii si altele nu-si are locul aici.
 

michaela

Active Member
cataliny a spus:
Daca temperatura este de 5 grade Citrusii consuma extrem de putin din resursele inmagazinate in frunze de aceea se pot baga la intuneric iar fotosinteza este inutila si aproape inexistenta atat timp cat sunt in repaus, cel putin asa scrie in carti. Iar comparatia cu Gardenii si altele nu-si are locul aici.
:rofl: le-am pus in paranteza... tocmai pt ca nu-si au locul aici,dar eu le tin in aceleasi conditii de ani buni. Are ceva in neregula lamaiul meu? :?
+ ca eu nu vorbesc din carti! :oops: il ingrijesc din faza de butas... eu l-am inradacinat! :D- sta acolo impreuna cu toti citricii mei :D
Gandindu-ma la originile lui,cu mintea mea asa am gandit eu ca-i pot asemui conditiile de mediu. :D
 

cataliny

Member
Cand spuneam "locul aici" nu ma refeream la faptul ca e postat la Lamai ceva despre Gardenii , ci voiam sa spun ca sunt plante cu totul diferite.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
Citricele la origine ca acum sunt f multe deviatii de la original.
Dar nu e rau deloc cred ca tii destul de mult la el, :-) mai tii minte ce specie e?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
D-na Angelina Jolieee , cati ani are de la butasire ?

Ideea cu 5 grade nu e rea deloc , la mine o gardenie a stat si la 2 grade , si abia ieri am aduso acasa si se pare ca s-a bucurat de asta probabil ca ii place mai racoare.

Oricum lamaii sunt plante cu "fitze" adica daca nu le place ceva imediat vezi asta in comportament :rofl:

succes
 

michaela

Active Member
Cred ca vreo 8-9ani... :gandit: cam asa.... iar ca varietate cred ca e lemon meyer- el se pare ca fructifica tot anul, face parte din categoria celor "hardy" iar coacerea fructelor , iarna.... acum... el stie cu siguranta, eu mai nesigur :)
p-s- eu tot acolo tin si qumquat, lime, nu au suferit pana acum- daar sunt mai pretentiosi la umiditate.
 

michaela

Active Member
Hei! Am zis... e o presupunere :) iar eu sunt ciopartila :oops: , nu las prea inalt, (Cred ca are cam 1,70cm)e mai mult stufos, decat inalt, si-asa cand e plin de fructe, cu toate ca-s ramurile fortificate, tot se apleaca :(
- femeia de la care am luat butas il avea pe al ei de 37 de ani-sa-l fi vazut!!!! :hipnotizat:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ptr ca solul de la plantemania e cam aiurea in parerea mea

lamaiul are nevoie de

:OXIGEN si nu are deloc deoarece solul e prea presat

:HRANA si aici recomand ceva ptr iarna cu f putin N si bogat in P si K pentru a intari radacinile

acum la "modelul" asta :rofl: eu as schimba imediat solul , cu cel putin unu de orhidee , crede ma pe cuvant o sa i placa la nebunie , si poti sa mai pui si o mana buna de perlit la 1 l compozit

succes si sa ne inviti in 3 ani la limonada , daca ne mai tii minte :rofl:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
uitasem de ce are nevoie

FIER + MANGAN + MAGNEZIU

astea toate decoloreaza frunzele fiecare in felul ei , la tine e lipsa clara de fier deci fertilizatorul sa aiba o concentratie mare de fier

Apoi daca solul e prea bazic chiar daca uzi cu fier si ME tot nu o sa poata sa le proceseze ptr ca dupa 7,5 nu mai sunt disponibile multe din ME ptr citrice
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus