Lamaiul

Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.

magda

Active Member
Moderator
Calamondinul meu a facut flori si fructe si iarna in sera cu toate ca a avut temperaturi de maxim 10 gr.C noaptea. In zilele insorite temperatura ajungea si la 20 -5 gr. C, dar asta s-a intamplat de maxim 20 ori toata iarna.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
eu nu pot sa l opresc si sincer vreau ca nu a pus o frunza pe el in plus :| :| si nu cred ca e bine
 

alfa

Active Member
danero2004 a spus:
eu as merge pe varianta culcat aplecat ca sa nu fii nevoit sa tunzi

succes
Nu prea inteleg ce vrei sa spui. Sa stea culcat/ aplecat peste iarna in casa?

Ca sa ma intelegeti, la noi tavanul e la 3.5m, dar lamaiul e acum mai inalt de atat :( Nu am apucat sa fac pozele, dar maine vi-l prezint :oops:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ma faci curios si "gelos" , 3,5 metri lamai , pff unde nu am eu unu ca i fac sera speciala :rofl:

cu siguranta asteptam poze
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ohooo asta merge ciufulit la greu , doar ca trebuia sa te gandesti in mai , sau sa o faci acum si sa te rogi ca vine o luna cu temp noaptea peste 10 grade

oricum daca l tai sa i dai N si P destul sa se recupereze , si dupa culoarea frunzelor un pic de Fe si un pic de Mg

succes si asteptam stiri
 

alfa

Active Member
Pai stiam ca merge ciufulit.... din mai ma lupt cu socrul meu pe aceasta idee :x . Eu spuneam ca trebuie taiat, ca sa nu mai hraneasca pomul lastarii aia de sus, care oricum vor trebui sacrificati, socrul meu zicea invers, ca trebuie lasati ca prin frunze mai multe sa hraneste mai bine si taiati abia la toamna. :aoleu:

Intrebarea e, cat de mult tai? Numai de sus? Sau si din circumferinta?
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
doar de sus dar nu toate si cu taietura in unghi spre exterior , logic fiind din seminte ar fi trebuit sa fie mai des , dar se poate tunde chiar masiv , si nu ...nu se tunde ca merii , iar lastarii "de apa" nu sunt folositori lui
 

alfa

Active Member
habar n-am daca e din seminte sau nu. Face lamai mari si bune. Le mancam. :)

Ce sunt lastarii de apa, ca acum sunt in ceata :oops:
 

Mnina

Well-Known Member
Moderator
Eu am patit acelasi lucru cu mandarinul si am schimbat pamantul.am luat special de citrice pamant.Apoi si-a revenit.Poate e prea cald in casa sau e pus in curent.
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
ce temp era afara si cat era in casa?

solul trebuie sa fie "aproape"uscat , si sa fie peste 22-23 grade , iar la nivelul frunzelor sa nu bata soarele direct decat daca temp solului e peste 25 grade altfel lumina filtrata.

Caderea frunzelor iarna are doua motive :

Aduci prea tarziu lamaii in casa si ca atara soc termic , dar per ansamblu o durata de iernare mai mica ceea ce e benefica.Personal cred ca e cel mai bine sa i aduci in casa si se le faci toata iarna aceiasi conditie ca in ziua cand i-ai bagat.

Aduci din timp lamaii in casa si ca atare durata de iernare se prelungeste,exista riscul ca solul sa nu mai fie oxigenat datorita abundentei de apa , apa care nu poate fi procesata caci metabolismul copacului a incetit destul de mult , se poate reduce frecventa in udari ,se monitorizeaza udarile ffffffff strict , lamaiul poate sta cu solul "aproape" uscat cam 48 ore in care nu are absolut nimic (din contra studii de specialitate sugereaza metoda de insetare ca un mijloc de a forma flori) si nu lasa nimeni 48 ore un lamai de la stadiu de uscat fara sa observe forma frunzelor lasate. Revine in maxim 6 ore de la udare si ii place f mult sa stea iarna pe partea uscata de sol.


Totul e raportul intre temp de la nivelul frunzei si a solului , daca nu se coreleaza lamaiul nemaiputand sa le racoreasca alege sa le arunce.
Mai este si curatenia de toamna cand o parte din frunzele vechi cad , nu e normal la frunze sub 2 ani dar se mai intampla , lastarii tineri vor arunca frunzele daca lumina nu asigura necesarul de fotosinteza ptr hranirea lor......

Alte intrebari ? :rofl:

Succes
 

michaela

Active Member
Niciuna! Ai explicat "ca la carte" :rofl: :rofl:
`nteles tot! :D
Eu intotdeauna il duc pe dl. Lamai iarna tot la rece(nu am calorifer, la mansarda) si cu multa lumina(fereastra) nici nu simte dif. pastreaza lamai, flori, frunze tot :wink:
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
am in studiu , ducerea lui ca la palatul din Franta in beci , dar inca studiez ce pierd si ce castig daca il duc la intuneric partial .

Cei de acolo il duc la beci in Octombrie il tin la cam 5-10 grade iarna cu f putina lumina si apoi il scot in martie unde explodeaza in frunze si flori dupa o mica perioada in care ii cad frunzele vechi

deci....studiem
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
O alta cauza pe care nu am mentionat-o , cine altoieste pe PONCIRUS TRIFOLIATA sau pe PONCIRUS DRAGONFLY are sansa ca portaltoiul sa se miste ca si cum ar intra in dormanta si ca atare nu va alimenta altoiul pe perioada iernii .

Ca atare nu am niciun lamai sau alt soi altoit pe Poncirus
 

michaela

Active Member
danero2004 a spus:
am in studiu , ducerea lui ca la palatul din Franta in beci , dar inca studiez ce pierd si ce castig daca il duc la intuneric partial .

Cei de acolo il duc la beci in Octombrie il tin la cam 5-10 grade iarna cu f putina lumina si apoi il scot in martie unde explodeaza in frunze si flori dupa o mica perioada in care ii cad frunzele vechi

deci....studiem
Pai in Franta.... tu ai vazut cum au ei demisolurile? :) cu ferestre.... deci au lumina.
In lipsa luminii risti sa-l pierzi Daniel, zic eu. Al meu lamai acum e incarcat de lamai... tot anul e plin de boboci,flori si lamai fiecare isi vede de treaba lor :rofl: daca l-as duce la intuneric, ar pierde tot! :(
 

danero2004

Well-Known Member
Moderator
nu duc unul de soi , nu toate pivinitele au lumina caci vinul nu se tine in lumina ..

incercarea moarte nu are
 
Stare
Nu este deschis pentru răspunsuri viitoare.
Sus